Aktīvais tūrisms – kā ar ģimeni saglabāt fizisko aktivitāti vasaras nogalē
Katrai ģimenei ir jāizvēlas sev piemērotākās aktivitātes un tas, kas patīk un aizrauj. Vienam patiks mežu izpēte, bet citam – pastaigas gar jūru. Tomēr skaidrs ir viens – jākustas ir!
Dabas takas kā ceļojuma galamērķis
Dabas takas ir lielisks mērķis un vieta, uz kuru vasaras nobeigumā doties ar ģimeni un bērniem. “Gandrīz jebkura dabas taka ir izveidota tā, lai tā būtu interesanta gan pieaugušajiem, gan bērniem, un tieši tādas takas būs pašas piemērotākās ģimenēm ar bērniem. Tur iespējams būt fiziski aktīviem, izkustināt ķermeni, iepazīt dabu, attīstīt taktilās sajūtas,” stāsta speciāliste. Ejot pa dabas takām, ieteicams izmantot tajās izvietotos elementus – pastiepties, kāpelēt, uzkāpt uz paaugstinājuma, pietupties, pieliekties, iet pa dažādiem šķēršļiem. Ja izvēlēsimies galamērķi, kas ir tālāks un neatrodas tik tuvu mūsu dzīvesvietai, tas jau būs kā mazs ceļojums ar redzesloka paplašināšanu, apkārtnes iepazīšanu. “Latvijas daba ir tik daudzveidīga un skaista! Šādas aktivitātes nāks par labu gan bērnu fiziskajai, gan mentālajai un emocionālajai veselībai,” iedvesmo Jekaterina Bovtramoviča.
Lūk, daži galamērķi, kas būs interesanti ģimenēm ar bērniem:
- Tērvetes dabas parks;
- Baskāju taka Kurzemes pusē – “Valguma pasaule”;
- Baskāju taka Valmierā – “Sajūtu parks”;
- Līgatnes dabas taka;
- Džungļu taka un Enkuru taka Ventspils Jūrmalas parkā;
- Ogres Zilo kalnu dabas parks;
- Dzintaru Mežaparks Jūrmalā;
- Ķengaraga promenāde Rīgā;
- pastaigu takas Smiltenes Vecajā parkā.
Piekrastes zonas iepazīšana
Tas var būt lielisks ģimenes ieradums vai tradīcija – izpētīt vietas mūsu valsts piekrastes zonā. Latvija ir unikāla ar savu garo jūras robežu, un tur ir tik daudz, ko atklāt! Pludmales Baltijas jūras krastā Latvijas teritorijā ir tik dažādas – Kurzemes pusē smiltis pludmalēs ir mīkstākas, gaišākas, bet Vidzemes pusē atradīsim vairāk akmeņainas krastmalas. Piemēram, ir apdzīvotas vietas piekrastes zonā, kur, lai nonāktu līdz jūrai, ir jāveic diezgan garš ceļš, kas arī var kalpot fiziskās aktivitātes veicināšanai. Tas var būt lielisks mazā ceļojuma mērķis – aizbraukt līdz kādam piekrastes ciemam un tad kājām mērot ceļu līdz jūrai. “Lieliska vieta ir Carnikavas piekraste – tur ir ierīkota skaista promenāde gājējiem ar norādēm par vingrojumiem, ko pastaigas laikā var veikt. No fizioterapijas viedokļa tas ir lieliski! Ir dabas takas arī ar tajās izvietotiem trenažieriem, piemēram, Ventspilī, bērnu parkā Pārventā,” stāsta Jekaterina Bovtramoviča.
Tas var būt lielisks mazā ceļojuma mērķis – aizbraukt līdz kādam piekrastes ciemam un tad kājām mērot ceļu līdz jūrai.
Citi kustību veidi
Ir jāizmanto visas iespējas, lai būtu fiziski aktīvi, uzskata speciāliste. Var organizēt velobraucienus, izbraukumus ar laivām, skrituļošanu, lielākiem bērniem var patikt izjādes ar zirgiem. Viss, kas ir saistīts ar būšanu dabā, nāks par labu un palīdzēs atgūt enerģiju un justies možiem, ļaus iepazīt dabas parādības. Uzmanīgiem jābūt ar dažādiem mini zoodārziem – dažreiz bērns var nobīties no dzīvniekiem, kas ir ļoti tuvu, jo dzīvnieku uzvedība var būt neprognozējama, taču kopumā šādi zoodārzi bērniem patīk.
Un ja nu līst?
Vai tas, ja laikapstākļi kļūst vēsāki un mitrāki, ir pamats atcelt izbraucienu dabā? Kā norāda speciāliste, viss ir atkarīgs no apģērba, un tam ir jābūt laikapstākļiem piemērotam. “Tas ir vairāk organizatorisks jautājums. Ja ir prognozēts lietus, ir jāņem līdzi lietussargs, jāpaņem maiņas apavi un drēbes, gumijas zābaki, siltāka jaciņa, cepure un pleds, ar ko apsegties. Rudens ir tāds laiks, kad ir grūti paredzēt, cik daudz un stipri kurā brīdī līs vai spīdēs saule. Ir jāpierod pie šādiem apstākļiem, un droši var doties izbraukumā, protams, ja laikapstākļi nav ekstremāli,” vecākus būt aktīviem mudina speciāliste. Viņa atgādina, ka svaigs gaiss ir ļoti nepieciešams cilvēka organismam.