Braucamrīki bērniem. Kāpēc tie ir labi, un ar ko sākt?

Sports • 28. Maijs, 2019
Mūsdienu bērniem ir tik daudz iespēju izvēlēties, kā pārvietoties, – līdzsvara riteņi, divriteņi, skrituļslidas, skrituļdēļi un skrejriteņi. Jebkura no šīm aktivitātēm ir laba arī bērna attīstībai. Vairāk stāsta fiziskās sagatavotības treneris, Rimi Bērniem eksperts Kārlis Birmanis.

Jo aktīvāk, jo labāk

Gan skrituļslidošana, gan braukšana ar skrituļdēļiem jauniešu vidū ir populāra nodarbe. Arvien vairāk tiek būvēti specializēti skrituļošanas parki, kur mācīties trikus un “ķert adrenalīnu”. Tā ir gan izklaide brīvajā laikā, gan socializēšanās, un lieliski, ka šim hobijam ir ieguvumi arī veselības un fiziskās attīstības ziņā. “Skrituļošana nodrošina labu kustību daudzumu. Aktīvākajiem braucējiem tā var pat uzlabot aerobās darbaspējas jeb trenēt izturību. Mācoties pārvietoties ar kādu no šiem braucamrīkiem, bremzējot, lēkājot, apgūstot trikus, cilvēks attīsta līdzsvaru, koordināciju un, protams, kas ir ne mazāk svarīgi, – arī mērķtiecību,” norāda Kārlis Birmanis.

Kritieni un nebūtiskas traumas paaugstina sāpju toleranci un ļauj bērnam apzināties sava ķermeņa spējas

Jebkura fiziskā nodarbe ir enerģijas patēriņš, un īpaši tad, ja aktivitātes ir regulāras, tiek nodrošināta vielmaiņas pilnvērtīga darbība. Kad bērns ir dienu pavadījis kustībā, viņam pieaug apetīte, un tajā pašā laikā viņš uzņemto enerģiju arī izlieto, dodoties kārtējā izbraucienā ar skrituļslidām vai dēli, tādējādi mazinot liekā svara veidošanās risku.

Kritieni ir neizbēgami

Sekmīgai braukšanai ar skrituļdēli nepieciešamas ne tikai koordinācijas un līdzsvara noturēšanas spējas, bet arī lokanība. Šīs īpašības jaunietis attīsta, mācoties trikus un izbraucot šķēršļus skeitparkos. Ne mazāk svarīgi – bērns mācās pārvietoties atbilstošā ātrumā, tā, lai tas būtu droši gan pašam, gan kājāmgājējiem, gan citiem satiksmes dalībniekiem. Šīs iemaņas palīdz būt drošākam satiksmes dalībniekam arī kā autovadītājam pēc pilngadības iestāšanās.

Tas, kurš izvēlas skrituļot, to dara ne jau tāpēc, ka kāds viņu piespiedis, bet gan tāpēc, ka tas ļoti patīk

Jebkurā gadījumā jārēķinās, ka, mācoties pārvietoties ar kādu no šiem braucamrīkiem, kas prasa noturēt līdzsvaru, kritieni ir neizbēgami, īpaši tad, ja papildus tiek apgūti kādi triki. Bet arī tam ir savi ieguvumi, ir pārliecināts treneris Kārlis Birmanis: “Tikai piedzīvojot kritienus, bērns iemācās turpmāk no tiem izvairīties. Savukārt emocionālajai attīstībai nozīmīgi pēc sasišanās piecelties, atgūties un turpināt iesākto. Kritieni un nebūtiskas traumas paaugstina sāpju toleranci un ļauj bērnam apzināties sava ķermeņa spējas. Trenē gribasspēku un motivē.”

Līdzeklis pret stresu

Tas, kurš izvēlas skrituļot, to dara ne jau tāpēc, ka kāds viņu piespiedis, bet gan tāpēc, ka tas ļoti patīk. “Līdz ar to šāda aktivitāte vairo prieka un laimes izjūtu. Adrenalīns rada vēlēšanos turpināt iesākto hobiju, un patīkamās nodarbes mazina stresu,” par skrituļošanas ieguvumiem emocionālā ziņā stāsta Rimi Bērniem eksperts. Bērns, kurš atbrīvojas no stresa un pārdzīvojumiem, spēj vieglāk koncentrēties un pieņemt skaidrākus lēmumus. Ātra lēmumu pieņemšana nepieciešama tieši tad, kad bērns uzkāpj uz kāda no šiem braucamrīkiem un nonāk pie kādu šķēršļu pārvarēšanas. “Nodarbojoties ar šo hobiju, bērni atrod līdzīgi domājošos un veido draudzību, kas svarīgi jebkurā vecumā,” piebilst Birmanis.


Ko izvēlēties?

  • Pašiem mazākajiem (2–5 gadi) labāko līdzsvara treniņu dos riteņi bez pedāļiem, kurus tā arī sauc par līdzsvara jeb balansa riteņiem. Bērns uz tiem sēž, bet uz priekšu tiek, ar kājām atsperoties no zemes. Sākumā varbūt šķitīs – nez kā mazais iemācīsies uz tāda darboties, bet drīz vien viņš kļūs par balansēšanas meistaru, un vecākiem būs krietni jāpieliek solis, lai mazo ķiparu noķertu.
  • Pirmsskolas vecuma bērniem piemērots braucamrīks ir skrejritenis. Tiem, kas vēl mācās noķert līdzsvara izjūtu un baidās no apgāšanās, var izvēlēties skrejriteni uz trim riteņiem, taču, sākot ar piecu gadu vecumu, mazajam padosies ripot uz priekšu ar divu riteņu “skūterīti”. Vecākiem bērniem izvēlas skrejriteni jau ar lielākiem riteņiem, ar tiem var veikt arī dažādus trikus un diezgan veikli pārvietoties, piemēram, uz skolu. Pluss – tas ir viegls un ērti salokāms, neaizņem mājoklī daudz vietas, taču atšķirībā no divriteņa to nevar pieslēgt velosipēdu novietnē.
  • Skrituļslidošana var būt lieliska brīvdienu aktivitāte visai ģimenei kopā. Arī skrituļslidas mājoklī neaizņem daudz vietas, un tad, kad esat sasnieguši galamērķi vai vēlaties iet kājām, slidas noauj un ieliek mugursomā. Tik vienkārši! Bet, protams, neaizmirstiet par drošību – ceļu un elkoņu sargi, kā arī ķivere ir obligāta, jo ar skrituļslidām var sasniegt ātrumu, kas ir krietni virs desmit kilometriem stundā. Diemžēl ne vienmēr varam rēķināties ar drošu ceļa segumu, vai nebūs kāds akmentiņš vai bedre.
  • Skrituļdēļu izvēle šobrīd ir plaša. Klasiskais skeitbords būs piemērots azarta meklētājiem, kuru mērķis ne tikai raiti pārvietoties no punkta A līdz punktam B, bet arī apgūt dažādus skeitošanas trikus. Atkarībā no vecuma būtu jāpiemēro skrituļdēļa platums: braukāšanai skeitparkā būtu jāizvēlas platāks dēlis, lai iegūtu papildu stabilitāti, savukārt braukāšanai pa ielām un ātrākai manevrēšanai ieteicams šaurāks dēlis. Longbordam atšķirībā no skeitborda dēlis ir garāks un riteņi lielāki, ir pieejams plašs klāsts formas izvēlē. Ar longbordu var uzņemt lielāku ātrumu nekā ar skeitbordu. Savukārt penijborda atšķirība: tā dēlis veidots no plastmasas, nevis koka un ir diezgan maza izmēra. Bērni, kuri vēl tikai mācās braukt ar skrituļdēli, var justies diezgan nestabili.
  • Bērnam lielu sajūsmu noteikti sagādās jebkurš no elektriskajiem braucamrīkiem, kā elektriskais skrejritenis vai hoverbords. Tie ir diezgan dārgi un atšķirībā no parastajiem pārvietošanās braucamrīkiem fizisko attīstību trenē mazāk. Lai pārvietotos ar hoverbordu, ir nepieciešama prasme noturēt līdzsvaru, taču, kad tas apgūts, pārvietošanās ir bez fiziskās piepūles.


Populārākie raksti