Dodamies pārgājienā! Apģērba un apavu izvēle, maršruta plānošana
Atkarībā no pārgājiena ilguma un laika apstākļiem, ekipējums atšķiras. Par to, kā plānot pārgājienam līdzi ņemamās lietas, stāsta “Rimi bērniem” eksperts, fiziskās sagatavotības treneris Kārlis Birmanis.
Speciālists, ka pārgājiena vai nūjošanas nūjas noder, ja ir jāveic liels attālums. Ar nūjām iet ir ātrāk, tās samazina roku tūsku, kas rodas, ka rokas ilgu laiku vienkārši ir nokarinātas uz leju.
Plānojot pārgājienu ņem vērā, ka apaviem un apģērbam jābūt piemērotam plānotajam apvidum. Apaviem jābūt ērtiem, stabiliem un vēlams ar pumpainu zoli, lai tie neslīdētu pa slidenu ceļa vai bezceļa segumu. Ilgu laiku soļojot, pēdas pietūkst, tāpēc iegādājoties apavus , tiem jābūt pusizmēru lielākiem.
Ja plānots ilgstošs pārgājiens, ir vērts apsvērt pārgājiena apavu iegādi. Pārgājienu apavi, salīdzinot ar universāliem sporta apaviem, būs ne tikai ar labāku protektoru zolei, bet arī ar piemērotāku materiālu, kas neļaus uzsūkties mitrumam. Mitrums nepalielina apavu svaru, bet sausa kāja samazina tulznu uzberšanas risks. Tulznu profilaksei svarīgi izvēlēties arī labas zeķes, īpaši piemērotas ir skriešanai domātās zeķes.
Nav sliktu laika apstākļu, ir nepiemērots apģērbs. Vieglas elpojošas bikses un krekls ar garām rokām ir piemērotas pārgājiena apģērbs vasarā, kas gaisa temperatūra nepārsniedz plus 20 grādus. Tas pasargās no insektu kodumiem un nesaskrāpēs ādu, ejot pa mežu. Pārgājieniem nebūs piemērotas džinsu bikses un kokvilnas krekli, kas ierobežo kustības un samirkšanas gadījumā paliek smagi un ilgi žūst.
Ja pārgājiena maršrutā gadīsies ūdens un laiks būs puslīdz silts, gandrīz droši var teikt, ka bērni gribēs tajā iebriest. Ļaujiet to! Labāk ir vērts paņemt līdzi kādu lieku drēbi, nekā bērnam liegt izbaudīt visas pārgājiena piedāvātās iespējas un priekus.
Ja pārgājiens notiek ziemā, izvēlieties vismaz vienu izmēru lielākus pārgājiena apavus, lai tie nenospiestu asinsvadus pēdā un neradītu apsaldējuma risku. Apģērbu izvēlas tādu, lai sniegs neiekļūtu aiz apkakles, zem biksēm un jakas piedurknēs. Cimdus izvēlas no materiāla, kas sniegā neizmirkst.
Ko paņem līdzi pārgājienā?
Mugursomai jābūt ērtai un vieglai, tādai, lai lences negriež plecus un soma ergonomiski pieguļ mugurai.
Pārgājieniem piemērotās mugursomas parasti ir ar ergonomiskiem polsteriem mugurai un ar elpojošām lencēm, lai mazāk svīst plecu daļa.
Pārgājienā vienmēr obligāti jāņem līdzi ūdens. Pieaugušam cilvēkam dienā vēlams izdzert 2 litrus ūdens. Bērnam līdz 4-6 gadu vecumam ap 800ml dienā, 6-9 gadi – vienu litru ūdens, bet bērniem sākot no 10 gadiem vēlamais ūdens daudzums ir 1,5 litri ūdens dienā.
Termoss ar siltu tēju vai augļu dzērienu ne tikai sasildīs, bet arī radīs pārgājiena sajūtu. Lai cilvēks ir labā omā un enerģijas pilns, ēdiens jeb līdzi ņemamās uzkodas ir svarīga pārgājiena sastāvdaļa. Sagatavo sendvičus vai citu laikapstākļiem un temperatūrai piemērotu ēdienu. Piemēram, riekstus, žāvētus augļus, enerģijas batoniņus, šokolādes tāfelīti. Visi šie produkti dos enerģiju un ceļā nesabojāsies.
Nokļūstot galapunktā, papildus klasiskajām ugunskura desiņām grilēšanai der arī grilējamie sieri, dārzeņi un pat augļi. Grilēšanu ērti var veikt uz veikalos nopērkamā vienreizlietojamā grila, kas ir visai viegls pārnēsāšanai. Uzmanīgi ar svaigas gaļas un zivju produktiem, kas siltā laikā bojājas un var kļūt par pārtikas saindēšanās iemeslu. Vairāk par uzturu piknika laikā lasi rakstā Pikniks vasarā. Kā to organizēt droši un ērti
Noderēs arī aptieciņa ar pirmās palīdzība komplektu - roku dezinfekcijas līdzekli, plāksteri, marles rullīti, ērču pinceti vai diegu, pretodu līdzeklis, pretapdeguma krēmu vai eļļu.
Atceries, ka pārgājienā svarīgākais ir piedzīvotais un kopā pavadītais laiks!
Noderīgas vietnes maršruta plānošanai:
www.celotajs.lv
www.ziemellatvija.lv
www.latvia.travel
www.entergauja.com
www.kemerunacionalaisparks.lv
Pārgājienu organizētāji:
www.gandrs.lv
www.pargajieni.lv
www.saliedet.lv
www.vesturiskiaktivs.lv
Foto autors Artūrs Martinovs