Iepazīsti mūsdienīgi sportiskas aktivitātes bērniem!
KĀPŠANAS SPORTS – BOULDERINGS
Boulderings ir salīdzinoši jauns un moderns kāpšanas novirziens, kas veicina fizisko, garīgo un intelektuālo attīstību. Boulderings ir kāpšana uz salīdzinoši zemām sienām, kur apakšā drošībai ir biezs matracis.
Kāpšanas sports kā atsevišķs sporta veids izveidojies no klinšu kāpšanas un nu šajā sporta veidā notiek sacensības pasaules līmenī visās disciplīnās, kā arī tas ir iekļauts Olimpiskajās spēlēs 2020. gadā. Kāpšanas sports uz mākslīgajām kāpšanas sienām telpās sevī ietver trīs disciplīnas (boulderings, grūtā kāpšana (lead climbing), ātrumkāpšana (speed climbing)).
BOULDERINGS - Īsi, bet ļoti sarežģīti maršruti. (spēks, spēka izturība, ātrums).
GRŪTĀ KĀPŠANA – vieglāki maršruti, tendēti uz izturību (izturība, ātrumizturība, spēka izturība).
ATRUMKĀPŠANA - viegls maršruts, kurš jāizkāpj pēc iespējas īsākā laika periodā (ātrums, ātrspēks, ātrumizturība).
Sporta un industriālās kāpšanas asociācijā “Rimi bērniem” uzzināja, ka boulderingu Latvijā šobrīd ir iespēja izmēģināt ikvienam interesentam – tā var būt kā lieliska izklaide ģimenei brīvdienās un arī kā nopietns sporta veids, kurā trenēties.
Prasmes, ko attīstīta
Kāpšanas sports ir ļoti daudzpusīgs sporta veids – attīsta spēku, izturību, lokanību, koordināciju, līdzsvaru, tiek uzlabota taktiskā un psiholoģiskā sagatavotība. Šis sporta veids sportistam nodarbina un attīsta visas muskuļu grupas – seklos un dziļos muskuļus, kā arī labvēlīgi ietekmē smadzeņu darbību – ne velti kāpšanas sportu mēdz salīdzināt ar šaha spēli, jo pirms katras kustības jādomā vairāki soļi uz priekšu.
Piemērotākais vecums, lai trenētos: jaunākie boulderinga audzēkņi Latvijā ir no brīža, kad bērns iemācās staigāt, taču uz reāliem ikdienas treniņiem bērni sāk nākt aptuveni no 4 gadu vecuma.
Sacensības
Tie, kam boulderings kļūst par profesionālu sporta veidu, ir iespēja piedalīties dažādās sacensībās Latvijā un citur pasaulē. 2016.gadā tika pieņemts un izvirzīts kāpšanas sports arī Olimpiskajām spēlēm 2020.gadā. Latvijā lielākās sacensības boulderingā pieaugušajiem ir Latvijas atklātais čempionāts “Falkors Boulderinga kauss”, kur šogad piedalījies rekordliels dalībnieku skaits – 112. Nākotnē plānots čempionātu paplašināt, lai tajā varētu piedalīties arī jaunākie kāpēji.
Sportista izmaksas
Boulderings no visām trim kāpšanas disciplīnām (grūtā kāpšana, boulderings, ātrumkāpšana) ir vislētākā disciplīna. Ir nepieciešamas tikai specializētas klinšu kurpes un magnēzija maisiņš ar magnēziju (speciāls pulveris, lai neslīd rokas). Citās disciplīnās ir nepieciešama virve, drošināšanas ierīces utt. Apģērbs var būt parasts maiņas apģērbs – ērtas garās bikses vai šorti, krekls. Tomēr ieteicamas bikses vai šorti, kas ir zem ceļgala, lai aizsargātu kājas no sasitumiem, noberzumiem.
Vietas, kur trenēties: Boulderings pasaulē ir salīdzinoši jauns sporta veids – radies aptuveni pirms 25 gadiem - , tāpēc nav brīnums, ka Latvijā ir ierobežotas iespējas ar to nodarboties. Lielākais boulderinga centrs, kas ir tendēts tieši uz šo disciplīnu, ir “Falkors Boulderinga centrs” Rīgā (www.bouldering.lv), tomēr arī citas kāpšanas iestādes visā Latvijā, piemēram, vairākās Latvijas skolās. Tāpat ar kāpšanas sportu var nodarboties Sporta nams “Centrs” Ventspilī (lielākā grūtās kāpšanas siena Latvijā), Bērnu un jauniešu centrs “Daugmale” Rīgā, Transporta un Sakaru institūts Rīgā (bijušais Aviācijas institūts).
MEITEŅU FUTBOLS
Meiteņu futbols ir kļuvis populārs visā pasaulē, un Latvijā to ir iespējams apgūt vairāk nekā 30 futbola skolās. Meiteņu futbola klubu sarakstu skati Latvijas Futbola federācijas mājas lapā www.lff.lv.
Piemērotākais vecums treniņu uzsākšanai
Kā “Rimi bērniem” uzzināja futbola skolā “Metta”, šajā klubā nodarbības meitenēm notiek atsevišķi, un mācības var uzsākt no 6-12 gadiem. Meitenēm esot izveidota speciāla meiteņu futbola apmācības programma, kuras laikā meitenes apgūst futbolu, aerobiku, peldēšanu un vieglatlētiku. Tāpat meiteņu komandas regulāri piedalās dažāda līmeņa turnīros un nometnēs gan Latvijā, gan ārzemēs. “Tas laiks, kad valdīja stereotipi par līkajām futbolistu kājām, ir sen pagātnē. Meitenes futbolu kā savu aicinājumu un sporta aktivitāti izvēlas aizvien biežāk - meiteņu futbols arī Latvijā kļūst par lielisku neformālās izglītības instrumentu. Vienlaikus arī vecāki ir arvien atbalstošāki, ja meitene kā savu pēcskolas aktivitāti izvēlas futbolu,” stāsta futbola skolas “Metta” līdzdibinātājs Ģirts Mihelsons.
Prasmes, ko attīsta
“Futbols dod lielu prieku un māca gan dzīvi, gan dod iespēju izzināt katram sevi. Trenējoties futbolā, meitenes kļūst atbildīgākas, iznesīgākas un izlēmīgākas. Patstāvība un lēmumu pieņemšana treniņu metodikā ir viena no futbola skolas “Metta” prioritātēm. Mūsu mērķis ir izglītota personība un, ja padosies arī augsta līmeņa futbola prasmes, tad ir daudz dažādu paņēmienu, kā veidot savu dzīvi saistībā arī ar pašu futbolu,” skaidro Ģirts Mihelsons.
Sportista izmaksas
Lai trenētos futbolā, nepieciešama futbola forma, kas sastāv no krekla, šortiem, speciāliem apaviem, kājsargiem un vecumam atbilstoša futbola bumbas. Bērnam augot lielākam, jāiegādājas gan lielāka bumba, gan augumam atbilstoši apavi un apģērbs. Tāpat jārēķinās ar ikmēneša maksājumu par nodarbībām – katrā skolā tas ir atšķirīgs -, kā arī ar dalības maksu turnīros un nometnēs.
BURĀŠANA BĒRNIEM
Burāšanas sports attīsta bērna personību, visas prasmes tiek apgūtas darot. Burājot ir iespējams iemīlēt un izprast jūru un vēju. Tāpat bērni, paļaujoties uz sevi, izjūt fizikas likumus. Ar katru gadu burāšanas sports jauniešu vidū kļūst populārāks, to iecienījuši kā zēni, tā meitenes.
Prasmes, ko attīsta
Bērnu burāšanas sports ļauj daudz laika pavadīt ārā svaigā gaisā, tiek attīstītas fiziskās, emocionālās un intelektuālās spējas. Burājot bērns kļūst pacietīgāks, izturīgāks, spēcīgāks un apņēmīgāks, iemācās ieklausīties un sajust vēju, novērtēt situāciju un ātri reaģēt uz pārmaiņām sev apkārt. Trenēties burāšanā iespējams visu gadu, vasarās uz ūdens, ziemās notiek līdzsvara, klinšu kāpšanas, slidošanas, peldēšanas un niršanas treniņi, kā arī bērni apgūst teoriju.
Piemērotākais vecums treniņu uzsākšanai: burāšanā bērni var sākt trenēties no 8 gadu vecuma.
Sacensības
"Bērnu burāšana ar katru gadu kļūst populārāka, šogad Latvijas čempionātā piedalījās 60 laivas. Pieci spēcīgākie bērni Latvijas izlases sastāvā piedalās Eiropas un Pasaules čempionātos, kā arī lielākajā reģionālajā regatē - Ziemeļvalstu čempionātā. Daudz bērnu vēlas iemācīties burāt, lai vēlāk varētu burāt kā kapteiņi jūrā," smaidot stāsta divkārtējā olimpiete, "Pilsētas Jahtklubs" burāšanas skolas trenere Vita Matīse.
Sportista izmaksas
Izmaksas mēnesī ir apmēram 150 eur, tajās ietilpst trīs treniņi nedēļā, viss inventārs, treneris, ekskursijas, nepieciešams tikai savs apģērbs.
CĪŅAS SPORTA VEIDI
Dažādos cīņas sporta veidos - džudo, karatē, boksā, teikvando, džiu džitsu, graplingā u.c. bērni var piedalīties jau no trīs gadu vecuma, tik mazā vecumā tas nebūs kontakta sporta veids, bet savu fizisko prasmju attīstīšana, emocionālā un darba spēju paaugstināšanas treniņi.
Piemērotākais vecums treniņu uzsākšanai. Treniņus var uzsākt jau pavisam mazā vecumā – pat no trīs gadu vecuma. Šādā vecumā bērni apgūst lokanību, koordināciju un ātrumu, mazākie grupās visu apgūst caur rotaļām un nekādā veidā nav fiziskā kontaktā ar bērniem. Bērnam augot, sešu un septiņu gadu vecumā tiek apgūta cīņas sporta tehnika.
Prasmes, ko attīsta
“Rimi bērniem” sarunā Kikboksa un boksa skolas "Rīga" trenere, divkārtējā Pasaules čempione kikboksā Linda Ābele atklāj: “Nodarbību mērķis ir attīstīt fiziskās īpašības, paaugstināt emocionālās un darba spējas, veicināt radošu, harmoniski un vispusīgi attīstītu personību, kas izprot fizisko aktivitāšu un veselīga dzīvesveida nozīmi. Treniņi sekmē pozitīvu attieksmi pret dzīves vērtībām, ļauj apzināties savu rīcību un sekas. Cīņas sporta veidi palīdz pārvarētu bailes un kompleksus, veicina atbildības sajūtu un cieņu pret līdzcilvēkiem.”
Sacensības tiek organizētas regulāri, pašiem mazākajiem tās ir “Kids fighter”, kur parāda savas veiklības prasmes, apbalvoti tiek pilnīgi visi. Nākamais, kur iespējams startēt, ir pietuvinātas īstajām sacensībām – astoņu un deviņu gadu veci bērni parāda prasmes jau konkrētā cīņas sporta veidā. Šīs ir kontakta sacensības, kur bērniem ir jāvelk lielā veste un visi pārējie sargi, lai neradītu traumas. Sacensību mērķis ir pārvarēt bailes un sevi. Tad ir iespējamas “cīņas” starp klubiem, klubi atrod līdzvērtīgus partnerus bērniem un viņi cīnās viens pret vienu. Pusaudžiem ar labiem sasniegumiem ir iespēja piedalīties Rīgas un Latvijas čempionātos. Paši labākie un stiprākie, kuri trenējas teju katru dienu un cītīgi strādā arī vasarā, Latviju pārstāv Eiropas un Pasaules čempionātos. Dalība augsta ranga čempionātos prasa ne tikai smagu darbu, bet arī finansiālu ieguldījumu – jārēķinās ar 800 līdz 900 eur.
Sportista izmaksas
Izmaksas ir ļoti dažādas, ir skolas, kas cīņas sporta veidu nodarbības organizē bez maksas un tās ir interešu izglītības nodarbības, ko bērni apmeklē fakultatīvi. Privātie klubi organizē nodarbības trīs reizes nedēļā un mēneša izmaksas ir sākot no 35 EUR. Ar inventāra iegādi var nesteigties, klubos mēdz būt inventārs, kuru saziedo – cimdi, kājsargi u.c. nepieciešamais. Ja bērns tikai izmēģina šo sporta veidu, tad vecāki var nopirkt vienkāršāko no ekipējuma un paskatīties, vai bērnu šī lieta aizrauj ilgtermiņā.
Foto Artūrs Martinovs un no sporta klubu arhīviem