Jauna ģimenes tradīcija un sporta veids – regulāri pārgājieni. Izmēģiniet!
Par pašu spēkiem organizētu pārgājienu lasi rakstā “Dodamies pārgājienā!”. Apģērba un apavu izvēle, maršruta plānošana: https://www.rimi.lv/berniem/sports/dodamies-pargajiena-apgerba-un-apavu-izvele-marsruta-planosana.html
Šajā rakstā vari uzzināt par šā brīža aktualitāti – par profesionāli organizētiem pārgājieniem, kas patiesi var kļūt par jaunu ģimenes tradīciju un sporta veidu. Iesācējiem labi paturēt prātā, ka pirmajās reizēs nevajadzētu izvēlēties pārgājienus, kuros dienā jānoiet vairāk nekā 10–15 kilometru. Jāņem vērā, ka pat tad, ja pusceļā šķitīs, ka distanci nav iespējams turpināt, atkāpšanās ceļa var nebūt – jātiek līdz vietai, kur gaida organizatoru transports.
Kur meklēt organizētos pārgājienus?
Organizētie pārgājieni ir labi ar to, ka nav jāuztraucas par apmaldīšanos, tā ir iespēja atklāt jaunas vietas, par kurām iepriekš nav zināts, un satikt jaunus cilvēkus ar līdzīgām interesēm. Šie pārgājieni ir ērti arī no cita viedokļa – nav nepieciešams līdzi nest smagu mugursomu, to organizatori nogādā līdz nākamajai tikšanās vietai, kur paredzēts, piemēram, paēst. Ja pārgājieni ilgst vairākas dienas, tiek noorganizēts arī viss nepieciešamais nakšņošanai.
Šobrīd visvairāk informācijas par dažādiem pārgājieniem var iegūt sociālajā vietnē “Facebook”. Der sekot šādām lapām: “hiking in Latvia”, “Mana jūra”, “doties.lv”, “Gandrs pārgājieni”, “Mangaļsalas bunkuri”. Pēdējais ir īpaši labs iesācējiem, jo piedāvā apskates objektus, kas neatrodas tālu no sabiedriskā transporta – ja kāds jūt, ka vairs nejaudā ceļu turpināt, var doties mājās agrāk par pārējiem.
Regulāri pārgājieni ar lielām distancēm ir arī bērna raksturu veidojoši – lai kāds būtu nogurums, tie māca iesāktās lietas pabeigt līdz galam, uzvarēt savu nevarēšanu.
Īstā pārgājiena garša
Tomēr tie, kas pārgājienos dodas regulāri, teiks, ka īsto pārgājiena garšu var noķert tieši tajos, kur distance ir gara un ir iespēja pabūt dabā visdažādākajās vietās. Piemēram, “Gandrs” jau agrā pavasarī rīkoja pārgājienu “No Gaiziņa uz Munameģi”. Tas tika sadalīts sešos posmos dažādos laikos, bet ar domu, ka viss 150 kilometru garais maršruts tiktu noiets pavasara sezonā. Vēl visi tie, kas ir trenēti iet garus gabalus, var ieplānot piedalīties divos pēdējos posmos 21. aprīlī un 12. maijā. Katrs no posmiem ir 25–30 kilometru garš, un katrā ir dažādi nozīmīgi apskates objekti.
Iecienīti ir arī “Mana jūra” organizētie pārgājieni, kuri tiek veidoti ar ekoloģisku nozīmi – ejot gar jūras krastu, bērni uzzina, cik svarīgi ir rūpēties par apkārtējo vidi, ko cilvēks nodara dabai, rīkojoties neapdomīgi.
Regulāri pārgājieni ar lielām distancēm ir arī bērna raksturu veidojoši – lai kāds būtu nogurums, tie māca iesāktās lietas pabeigt līdz galam, uzvarēt savu nevarēšanu. Interesanti, ka tie bērni un pusaudži, kas sākotnēji teikuši – vairs nekad šādā pārgājienā neiešu, pēc laika paši vecākiem jautā: kad iesim atkal? Un līdzi tajos aicina arī savus draugus un draudzenes.
Ne velti tiek uzsvērts: soļošana ir pati dabiskākā cilvēka kustība. Novērots, ka, ilgstoši staigājot, par spīti fiziskam nogurumam, cilvēks piedzīvo emocionālu labsajūtu, nonāk iekšējā harmonijā. Turklāt, ejot pārgājienā, nav iespējams vērties tālruņos un citos “gadžetos”, visi ir šeit un tagad – ceļā un savstarpējās sarunās.
Ejot pārgājienā, nav iespējams vērties tālruņos un citos “gadžetos”, visi ir šeit un tagad – ceļā un savstarpējās sarunās.
Lai pārgājiens izdotos
* Noteikti vispirms ir jāparūpējas par piemērotu apģērbu un apaviem. Piemēram, džinsa bikses nebūs labākā izvēle, jo tās ierobežo kustības, turklāt samirkstot kļūst smagas un ilgi žūst. Apģērbam jābūt tādam, lai ir viegli kustēties.
* Ārkārtīgi svarīga ir laba apavu izvēle. Pārgājienā var izmantot jau iepriekš vilktus sporta apavus, bet jāņem vērā, ka apavi, kas paredzēti pastaigām ielās un sportošanai sporta zālēs, lielākoties būs ar gludu zoli. Ja pārgājiena laikā mežs būs pielijis, pa slidenām lapām, saknēm un sūnām iet būs grūtāk. Tāpēc pārgājienam labāk izvēlēties speciālos apavus ar protektora zoli.
Visi pārgājienam domātie apavi būs ar labāku ventilāciju. Rudenim paredzētie būs sildoši un vienlaikus elpojoši, vasaras sezonai – ļoti elpojoši un viegli.
* Jo garāka distance plānota, jo vairāk vajag apsvērt domu pārgājiena laikā izmantot haikinga nūjas. Nūjojot automātiski iztaisnojas pleci, turklāt cilvēks uz priekšu kustas rotējošām kustībām, kas atvieglo iešanu. Nūju izmantošana palīdz turēt staltu stāju, kas automātiski nozīmē, ka spējam labāk uzņemt skābekli. Tāpēc var apgalvot, ka ar nūjām lielus gabalus vieglāk var noiet ne tāpēc, ka pie tām pieturamies, bet tāpēc, ka tās mūsu stāju padara staltāku, palīdz kustēties dabiskāk un līdz ar to arī vieglāk pretoties nogurumam.