Kā izvēlēties bērnam sporta apavus
Īpaši svarīgi tas ir bērnu un pusaudžu vecumā, kad pēdas kauli un muskulatūra, kā arī viss pārējais augums vēl tikai veidojas. Par pareizu sporta apavu izvēli stāsta fitnesa treneris un “Rimi bērniem” eksperts Kārlis Birmanis.
Nodarbojoties ar dažādiem sporta veidiem, apavi jāizraugās, ņemot vērā pēdas specifisko noslodzi. Apaviem jābūt pielāgotiem kustībām tā, lai pēda varētu brīvi kustēties, bet vienlaikus tai būtu nodrošināts stingrs atbalsts un mazināta pārslodze. Kopumā apavu pamatuzdevums ir nodrošināt pēdas veselību, lai tā varētu veikt savu uzdevumu – balstīt visu ķermeni. Šajā procesā iesaistās pēdas velve un papēdis.
Katram sporta veidam savi apavi!
- Sporta veidos, kur ir skriešana un daudz lēcienu, apaviem jābūt ar triecienu absorbējošu zoli.
- Sporta nodarbībās, kas notiek uz stingra un neslīdoša seguma, apaviem stabili jāfiksē potīte. Tā notur stabilu potītes locītavu un mazina izmežģījumu risku pie straujas virziena maiņas.
- Basketbola apaviem ir jābūt ar augstu malu potītes atbalstam un amortizējošu zoli.
- Futbola apaviem ir jābūt ļoti stingriem un piegulošiem, izmēram jābūt precīzam.
- Skriešanas apaviem ir jābūt piemērotiem distancei – skriešanai pa mežu tiem jābūt ar stingrāku zoli un stabiliem; skrienot pa cietu segumu, apaviem jāpiemīt amortizējošām īpašībām. Skriešanas apaviem ir jābūt par aptuveni izmēru lielākiem, jo, ilgstoši skrienot, pēda pietūkst un izplešas.
! Iegādājoties specifiskus apavus dažādiem sporta veidiem, jākonsultējas ar treneri, kas ieteiks labāko izvēli. Ja minētie sporta veidi tiek apmeklēti reti, lietderīgāk iegādāties brīvā laika jeb “barefoot” apavus.
Svarīgākais, kas jāzina par pareizu un pēdai veselīgu apavu izvēli
Izmērs
Lai cik vilinoši šķiet augošam bērnam nopirkt apavus, kas derēs vēl pēc gada, to darīt nevajadzētu. Īpaši tas attiecas uz sporta apaviem. Pārāk lieli apavi būs vaļīgi. Pat cieši sasieti, tie nevarēs stingri noturēt pēdu. Vaļīgos apavos pēda slīdēs, var uzberzties tulznas, veidoties nepareizs pēdas atbalsts. Apavi, kas ir par mazu, ir vēl sliktāki. Tie nospiedīs pirkstus, tā deformējot pēdu un ar laiku radot problēmas augstāk esošās locītavās – ceļos, gūžu locītavās un muguras lejasdaļā.
Gan ikdienas, gan sporta apaviem ir jābūt pielāgotiem pēdas formai. Apavu purngalam ir jābūt pietiekami plašam, lai visi pirksti tajā būtu brīvi un stabili. Tie nedrīkst būt saspiesti.
Apavu forma
Gan ikdienas, gan sporta apaviem ir jābūt pielāgotiem pēdas formai. Apavu purngalam ir jābūt pietiekami plašam, lai visi pirksti tajā būtu brīvi un stabili. Tie nedrīkst būt saspiesti.
Sporta apavos pēdas velvei ir jābūt viegli atbalstītai. Sporta apavus ieteicams lietot tikai sportošanas laikā. Ilgtermiņā to valkāšana negatīvi ietekmē pēdas veselību.
Ārpus treniņiem labāk izvēlēties brīvā laika apavus, kas pēdai ļauj brīvi kustēties. Tiem jābūt anatomiski pareizi veidotiem – pirksti nedrīkst būt saspiesti, apaviem ir jālokās pirkstu daļā, nevis zoles vidusdaļā. Apaviem jānodrošina minimāls atbalsts garenvelvei. Tas nedrīkst būt par lielu, citādi atrofējas pēdas muskuļi, kas uztur pēdas velves formu.
Zeķes
Sportojot svarīgi izvēlēties piemērotas zeķes. Veikalos ir nopērkamas tādas, kurām nav vīļu, arī specifiskas sintētiskās zeķes, kuras neizmirkst sviedros. Šādi tiek mazināts berzes un tulznu veidošanās risks. Pat valkājot labus apavus ar nepiemērotām zeķēm, pēdai var tikt radīta papildu slodze. Karstā laikā, ilgstoši valkājot apavus, ieteicams pārvilkt zeķes un uz brīdi ļaut pēdu ādai atpūsties. Svarīgi rūpēties arī par savu bērnu komfortu sportošanas laikā. Ja bērnam berzīs kāju pirkstus, viņš mēģinās kompensēt diskomfortu, kustības veicot citādi. Attiecīgi mainīsies sporta nodarbības efektivitāte, kā arī ilgtermiņā var rasties bērna stājas problēmas.
Sportojot svarīgi izvēlēties piemērotas zeķes. Veikalos ir nopērkamas tādas, kurām nav vīļu, arī specifiskas sintētiskās zeķes, kuras neizmirkst sviedros.
Vēl daži vērtīgi padomi
- Apaviem ir jābūt ērtiem! Ļaujiet bērnam apavus izraudzīties pēc sajūtām, nevis pēc dizaina.
- Labākais veids, kā ļaut pēdai attīstīties, ir staigāt basām kājām un izvēlēties šobrīd arvien plašāk pieejamos “barefoot” – minimālos jeb baskāju apavus. Tiem ir plāna zole, nav papēžu, amortizācijas un supinatoru. Ja ikdienā tiek valkāti mīksti un amortizējoši apavi, ķermenis pie tiem pierod un zaudē savu dabīgo funkciju – spēju amortizēt. Šādi mēs kļūstam atkarīgi no pielāgotiem apaviem. Jo biežāk staigājam basām kājām vai apavos, kas minimāli ietekmē pēdas anatomisko formu un kustības, jo veselīgākas un funkcionālākas būs pēdas.
- Ja ir problēmas ar pēdu veselību (pronācija, plakanā pēda utt.), nevieni apavi un speciālās zoles tās neizārstēs. Pēdai un pēdas velvei ir jābūt nodarbinātai. Pēdā ir 26 kauli, kas palīdz locītavām veikt sarežģītas kustības. Nevieni superapavi un zoles nespēj imitēt brīvi kustīgu pēdu.
- Veselas pēdas ir stabils atbalsts visam ķermenim. Pēdu veselības problēmas ietekmē ceļu locītavas, gūžu locītavas, muguras lejasdaļu, cilvēka stāju un spēju pārvietoties.
- Pēdas veic amortizāciju kustoties un pārvietojoties. Ja ikdienā tiek valkāti mīksti un amortizējoši apavi, ķermenis pie tiem pierod un zaudē savu dabīgo funkciju – amortizēt. Šādi mēs kļūstam atkarīgi no “pielāgotiem” apaviem.
- Sporta apavi jāizmanto tikai sportošanas laikā.
- Brīvā laika apaviem jābūt anatomiski pareiziem – pirksti nedrīkst būt saspiesti, apaviem ir jālokās pirkstu daļā (nevis kaut kur pa vidu, saspiežot pirkstus), ir jābūt minimālam atbalstam pēdas garenvelvei.
- Ikdienas apaviem, kuros tiek pavadīts visvairāk laika, ir jābūt tādiem, lai pēda un pirksti varētu kustēties tā, it kā apavi nebūtu uzvilkti. Mūsdienās vairums ikdienas apavu saspiež pirkstus kopā (parasti mazais pirkstiņš tiek paspiests zem ceturtā pirksta, bet lielais pirksts tiek iespiests uz iekšpusi). Šādi apavi veicina pēdas deformāciju.