Inga Akmentiņa-Smildziņa
Rimi Bērniem ģimenes lietu eksperte,"Mammamuntetiem.lv" vadītāja

Kā ģimenē ieviest Līgo svinēšanas tradīcijas. Pieredze un ieteikumi

Svētki • 18. Jūnijs, 2024
Kur šogad līgosit? Ko darīsit Jāņos? Ja esat ģimene, kurai šie jautājumi katru gadu sagādā galvassāpes, tad sāciet ar vienas tradīcijas ieviešanu. “Katrai ģimenei ir vērts stiprināt savas svētku tradīcijas – ģimenes locekļiem tās veido spēcīgu piederības sajūtu ģimenei un siltas atmiņas, kas paliek mūža garumā,” stāsta vecāku organizācijas “Mammamuntetiem.lv” vadītāja un Rimi Bērniem eksperte Inga Akmentiņa-Smildziņa.

Patiesi – tā var būt kaut vai tikai viena lieta, ko darāt, sagaidot vai svinot konkrētos svētkus. Pēc tam ar laiku šo tradīciju klāstu var paplašināt, bet var arī palikt tikai pie vienas lietas, kurā iesaistās visa ģimene. “Manuprāt, ļoti svarīgi, lai šī viena lieta ir tāda, ko vēlas darīt ne tikai bērni, bet arī ģimenes pieaugušie – patiesībā bērniem ļoti gribas, lai vecāki nodarbēs iesaistās ar patiesu prieku nevis tikai “bērnu dēļ”,” teic Inga Akmentiņa-Smildziņa un dalās savā Līgo svētku svinēšanas pieredzē.

Izmēģināt un iemācīties tradicionāla svētku ēdiena gatavošanu

“Ja iepriekš nekad nav gatavots, iesaku visai ģimenei kopā izmēģināt pagatavot kādu ēdienu, kas tiek uzskatīts par latviešu Līgo svētku galda klasiku. Piemēram, mēs esam darījuši tā: Līgo svētkos virtuvē sapulcējās meitenes un dažāda vecuma sievietes, lai, dziedot Līgo dziesmas, kopīgi sietu Jāņu sieru. Jāatzīst, ka vienu gadu piens atteicās veidoties par sieru, citu gadu siers izdevās pārāk sauss, trešajā – sanāca lieliski. Par rezultātu gan neskumām, jo pats process vien jau bija ko vērts,” atklāj Inga Akmentiņa-Smildziņa. Vēl viņa iesaka mēģināt pašu spēkiem uzbrūvēt tādu Līgo ēdienkartes klasiku kā kvasu, sklandraušus vai rauga mīklas pīrāgus ar dažādiem pildījumiem (speķi, skābētiem kāpostiem, kartupeļiem u.c.).

Ziedu plūkšana un vainagu pīšana Jāņu zāļu pļavās

“Doties pļavās, lai saplūktu ziedus ģimenes Līgo vainagiem, ir skaista mūsu tradīcija. Šis ir brīdis, kad jaunākajām līgotājām ierādīt dažādos veidus, kā var pīt vainagus, kā arī izstāstīt, kuru augu iepīšana vainagos nav vēlama, piemēram, tādu, kas viegli lūzt, kas ir asi vai indīgi,” stāsta Inga, atgādinot, ka vienlaikus var ievākt arī kādas tējas, jo tiek uzskatīts, ka vasaras Saulgriežos plūktās ir ar maģiski dziedinošu un spēcinošu iedarību. Šajā laikā parasti zied tādi ģimenes aptieciņai vērtīgi augi kā vīgriezes, pelašķi, rudzupuķes, rasaskrēsliņš un citi. Skaties video padomu: Pinam vainagus krāšņai līgošanai!

Radu un draugu aplīgošana ar pašsacerētiem pantiņiem

“Jau daudzus gadus mums ir šāda prieka pilna tradīcija – dienas gaitā sacerēt aplīgošanas dziesmas par katru no svētku dalībniekiem; tās dziedam vakarā pie ugunskura,” stāsta Inga. Arī tiem, kas Līgo svētkus atzīmē savas ģimenes lokā nevis plašā pulkā, aplīgošanas pantiņu sacerēšana var izvērsties par jautru nodarbi – tos var sacerēt un nosūtīt saviem vecvecākiem un citiem tuviniekiem un draugiem.

“Pantiņi var būt īsi un vienkārši, galvenais ir piedziedājumā iekļaut vārdus “līgo, līgo”,” pamāca Inga Akmentiņa-Smildziņa, sacerot piemēru:

Rimi Bērniem sanākuši

Līgo, līgo

Atvērtām’i mutītēm’i

Līgo

Mātes, tēvi, sieru nesat

Līgo, līgo

Tukšie punči barojami

Līgo

Jāņu ugunskura kuršana vai apmeklēšana publiskā pasākumā

Senlatviešu ticējumi vēsta, ka Jāņu gaismā pabijušie cilvēki, tāpat kā apspīdētie lauki un tīrumi, iegūst spēku un auglību. Uguns esot jāiekur saulrietā un jāuztur degot līdz pat Jāņu dienas rītam, taču skaisti būs arī vienkārši iekurt ugunskuru un pasēdēt pie tā. Ja nav savas vietas, kur to izdarīt, kā ikgadēja tradīcija var izvērsties kāda jauka publiska līgotājiem paredzēta pasākuma apmeklēšana. Šeit, ģimenes portālā www.mammamuntetiem.lv, vietu saraksts, kur šogad līgot, ja lemts svētkos palikt galvaspilsētā, savukārt šeit idejas, kā pašiem pagatavot lāpas un kā veidot ugunskuru uz ūdens.

Rotaļās iešana

“Spēlējiet rotaļas! Ja pieaugušajiem šķiet, ka nezina nevienu rotaļu, tad var aicināt bērnus, lai vienu iesaka un visiem iemāca – un tajā jāaicina piedalīties gan lielus, gan mazus. Piemēram, mēs daudzos pasākumos esam spēlējuši “Namiņš deg!” – neatkarīgi no tā, vai tiek atzīmēti Ziemassvētki, Lieldienas vai kartupeļu talka. Un rezultātā arī pieaugušie ir noskrējušies un izsmējušies,” teic vecāku organizācijas vadītāja.

Latviešu tautas ticējumu meklēšana un ievērošana

Lieliski laiku ir iespējams pavadīt, lasot latviešu tautas ticējumus par konkrētajiem svētkiem. Kopīgi var vienoties, kuru no ticējumiem visi gatavi izpildīt. Piemēram, ticējums vēsta, ka, lai būtu nauda, Jāņu naktī ap pusnakti jābrien pa ūdeni. Ticējumi vēsta arī, ka Jāņu vakarā laidars / pagalms ir jāizkaisa ar nātrēm, lai raganas noduras. Tāpat teikts, ja Jāņu rītā pirms saules iet uz avotu mazgāties, tad paliek skaists. Ģimenes jaunākās atvasas var izmēģināt nākamā vīra vai sievas zīlēšanu: Jāņu dienas rītā jānogriež papardes kāts pie pašas pamatnes, uz nogriezuma būs redzams kāds burts – ar to burtu sāksies nākamā vīra vai sievas vārds.


Populārākie raksti