Piparkūkas varam gan izcept paši, gan nopirkt veikalā. Gatavojot mīklu pašiem, var izvēlēties pēc iespējas labākas izejvielas, turpretim, pērkot gan mīklu, gan jau gatavas piparkūkas veikalā, svarīgi pievērst uzmanību sastāvam.
Klasiski piparkūku mīklā ir sviests, ūdens, cukurs, medus, sāls, soda, milti un garšvielas. Katrai saimniecei garšvielu sastāvs gan var atšķirties, taču visbiežāk tiek pievienotas krustnagliņas, pipari, koriandrs, kanēlis, muskatrieksts, ingvers un kardamons.
Pērkot veikalā jau gatavu mīklu vai jau izceptas piparkūkas, sastāvs noteikti atšķirsies. Galvenais, kam jāpievērš uzmanība, – kādi tauki ir izmantoti mīklas pagatavošanā: sviests (kā tam vajadzētu būt) vai margarīns jeb augu tauki. “Ja mīklas sastāvā ir augu tauki, tas nozīmē, ka, ēdot šādas piparkūkas, jūs un jūsu bērns uzņems transtaukskābes.
Par transtaukskābju negatīvo iedarbību uz cilvēka organismu ir daudz runāts, taču galvenais – tās veicina iekaisīgas reakcijas organismā un provocē sirds asinsvadu un onkoloģisko slimību attīstību,” stāsta Olga Ļubina.
Katrai saimniecei garšvielu sastāvs gan var atšķirties, taču visbiežāk tiek pievienotas krustnagliņas, pipari, koriandrs, kanēlis, muskatrieksts, ingvers un kardamons.
Vēl svarīgi būtu paraudzīties, cik daudz mīklai vai jau gatavām piparkūkām ir pievienotas palīgvielas: krāsvielas, emulgatori, stabilizatori, garšas pastiprinātāji. Labā un kvalitatīvā mīklā šīm piedevām nav jābūt! Tāpēc ieteikums dot priekšroku tiem ražotājiem, kas gatavo kvalitatīvu mīklu un gala produktu. “Labāk apēst mazāk (jo neaizmirsīsim, ka piparkūkas ir našķis!), bet garšīgu un no labām izejvielām pagatavotu!” uzsver Olga Ļubina.
Arī glazūrai, ar ko dekorēt piparkūkas vai piparkūku mājiņas, vajadzētu izvēlēties
dabīgas izejvielas – olas baltumu, cukuru un citrona sulu. Ja ir vēlme izkrāsot piparkūkas ar krāsainu glazūru, arī tai vajadzētu izraudzīties tikai dabīgas un nekaitīgas krāsvielas!
Galvenais, par ko jāatceras Ziemassvētku laikā, ir mērenība. Apēst divas trīs piparkūkas, piedzerot garšīgu, aromātisku tēju, tumšā vakarā – perfekti, taču notiesāt puspaku nenāks par labu ne mazajiem, ne lielajiem!
Piparkūku receptes
“Piparkūku garšvielu smarža man vienmēr asociējas ar Ziemassvētkiem, pat tad, kad laukā ir silts. Šī garšvielu kombinācija, manuprāt, ir viena no gardākajām un aromātiskākajām, kādu vien cilvēki ir izdomājuši. Šīm garšām ir tik daudz versiju, jo, mainot to daudzumu, mainās arī garša,” saka Normunds Baranovskis.
Svarīgākās piparkūku garšvielas ir kanēlis, kardamons, smaržīgie pipari, anīss, ingvers, krustnagliņa, muskatrieksts un koriandrs. Var pievienot arī citrona vai apelsīna miziņu.
Vegānās piparkūkas
Šo recepti ieguvu no kāda laba drauga, kurš man deva jaunu ideju, kā vēl var gatavot šo klasisko Ziemassvētku našķi. Recepte vienkārši pagatavojama, cepumi būs ar patīkamu garšu un nebūs nemaz tik trausli, kā sākotnēji varētu iedomāties.
Nepieciešams:
150 g mandeļu miltu
150 g samaltu dateļu
120 g kokosa eļļas
110 ml kļavu vai bērzu sulas sīrupa
1/2 tējk. cepamā pulvera
130 g kviešu speltas miltu
2 ēdamk. piparkūku garšvielu maisījuma (malts)
Pagatavošana:
Sajauc samaltas dateles ar mandeļu miltiem. Pievieno istabas temperatūrā turētu kokosa eļļu. Pievieno sīrupu. Miltus sajauc ar cepamo pulveri un maltām piparkūku garšvielām. Cītīgi izmīci mīklu. Ietin cepamajā papīrā vai plēvē un liec ledusskapī vismaz uz nakti. Ar piparkūku mīklu ir tā: jo ilgāku laiku tā stāv, jo vairāk garšu atraisās. Šai mīklai gan nevajadzētu stāvēt ilgāk par nedēļu, jo tajā esošās dateles var saskābt.
Karsē cepeškrāsni līdz 150 grādiem. Izrullē mīklu un izspied formiņas. Cep piparkūkas 10 minūtes, bet uzmani, lai nesadeg pārlieku, jo mandeļu milti ātrāk kļūst brūni. Atdzesē un izgaršo.
Muskovado piparkūkas
Izmēģinot dažādas piparkūku mīklas pagatavošanas kombinācijas, šogad nonācu pie šīs lieliskās receptes, kuru var gatavot arī ar rudzu miltiem. Šo piparkūku īpašā garša un kraukšķīgums slēpjas cukurā.
Nepieciešams:
130 g sviesta
150 g tumšā muskovado cukura
100 g cukura un kukurūzu cietes sīrupa
2 ēdamk. piparkūku garšvielu
280 g speltas kviešu miltu
1 tējk. dzeramās sodas
1 vistu ola
Pagatavošana:
Katlā silda sviestu ar cukura sīrupu un muskovado cukuru. Kad cukurs izkusis, liec klāt miltus, bet tikai aptuveni 150 gramu, noplaucē mīklu.
Ļauj mīklai padzist, līdz vari to noturēt rokās.
Mīklai pievieno vienu olu, sijā un iemaisi atlikušos miltus un sodu. Mīklu ietin cepamajā papīrā vai pārtikas plēvē un atstāj vismaz uz nakti ledusskapī.
Piparkūkas cep 200 grādos 8–12 minūtes: jo plānākas un mazākas piparkūkas, jo īsāku laiku tās jātur.
„Pepperkakor”
Šīs tradicionālās zviedru piparkūkas ir ārkārtīgi trauslas un garšīgas! Recepte ir ļoti līdzīga mums zināmajai, taču tajā nav olu, bet ir pievienots ūdens.
Nepieciešams:
150 g sviesta
50 g tumšā cukura sīrupa
50 g gaišā cukura sīrupa
250 g brūnā cukura (niedru)
1 tējk. maltā kanēļa
1 tējk. maltā ingvera
1/2 tējk. maltā kardamona
100 ml ūdens
450 g kviešu miltu
1/2 tējk. sodas
Pagatavošana:
Katlā vāri sviestu, cukuru sīrupus, cukuru un ūdeni. Pievieno arī garšvielas. Kad cukurs izkusis pilnībā, ber klāt miltus ar sodu un, cītīgi maisot, plaucē mīklu. Mīklu atdzesē un ietin cepamajā papīrā vai pārtikas plēvē. Atstāj vismaz uz nakti ledusskapī.
Izrullē plānu mīklu un cep piparkūkas 200 grādos 5–8 minūtes, līdz tās ir viegli brūnas.
Par glazurām
Ja vēlaties gatavot piparkūkas ar glazūrām, to var darīt divos veidos. Samaisi olu baltumu ar pūdercukuru līdz biezai konsistencei. Es iesaku pievienot nedaudz citrona sulu, vai pat citronskābi, lai glazūra neliktos pārāk salda, taču atceries, ka cukura daudzums no tā nemainās. Otra versija ir pūdercukuru sajaukt ar dažām pilēm citrona sulas. Šī būs šķidrāka glazūra un ilgāk būs jāgaida līdz tā sakalst. Glazūru krāsai vari izmantot krāsvielas – kaltēto ogu vai zaļumu pulveri.
Piparkūku galzūrai vari izmantot arī nedaudz pakausētu gan tumšo, piena vai balto šokolādi. To viegli ir iepildīt konditorijas maisiņā un zīmēt uz piparkūkām. Lai tā ātrāk sastingst, ieliec to ledusskapī. Glazūrām vari pārkaisīt kokosa skaidiņas, mandeļu strēmelītes vai šokolādes gabaliņus.
Gatavojot piparkūku mājiņu, glazūru var izmantot kā līmi.
Foto: Normunds Baranovskis