1. Gaļa un tās produkti
Bērna ēdienkartē noteikti vajadzētu iekļaut gaļu un tās produktus. Lai arī daudziem tas var šķist pašsaprotami, daļai vecāku par to nepieciešams atgādināt. “Mūsdienās bērni aizvien biežāk aug ģimenēs, kur abi vai viens no vecākiem ir veģetārietis vai vegāns un gaļa uzturā tiek lietota maz vai nemaz,” norāda “Rimi bērniem” eksperte, sertificēta uztura speciāliste Olga Ļubina.
Bērna gremošanas trakts nav spējīgs uzsūkt dzelzi tāpat kā pieaugušo.
Tas nozīmē, ka tādu produktu kā tofu, pupiņu, lēcu, riekstu, sēklu lietošana būtiski apgrūtina zīdaiņa kuņģa-zarnu trakta darbību. Taču, nesaņemot nepieciešamās uzturvielas, mazulim var attīstīties olbaltumvielu un dzelzs deficīts, kas savukārt rada mazasinības jeb anēmijas draudus.
2. Olīveļļa
Kad bērns ir sasniedzis sešu mēnešu vecumu un apēd vismaz 50 gramus piebarojuma, ēdienam ieteicams pievienot dažus pilienus pirmā spieduma olīveļļas. Tādējādi dārzeņu biezeni iespējams padarīt nedaudz kalorijām bagātāku un veicināt mononepiesātināto taukskābju uzņemšanu.
3. Avokado
Kaut gan avokado ir mūsu platuma grādiem netipisks auglis, to būtu vēlams iekļaut arī maza bērna uzturā. Tam ir maiga garša, mīksta konsistence un labs sastāvs. Avokado kalpo kā mononepiesātināto taukskābju un E vitamīna avots. To var pievienot gan pie sāļajiem ēdieniem, kombinējot kopā ar brokoli, ziedkāpostu un gaļu vai zivīm, kā arī pie desertiem, kombinējot ar banānu, persiku, ābolu vai bumbieri.
4. Piens un tā produkti
Līdzīgi kā gaļa, dažādu aizspriedumu un nepamatotu diētu dēļ novārtā tiek atstāti piena produkti. Mazajiem īpaši vērtīgi ir skābpiena produkti, tādi kā biezpiens, kefīrs un bezpiedevu jogurts. Ar tiem bērni uzņem pienskābes baktērijas, kas pozitīvi ietekmē gremošanas trakta darbību, un kalciju, kas nepieciešams normālai kaulu, zobu, nagu augšanai un attīstībai.
5. Treknas zivis
Bērnu uzturā vajadzētu iekļaut arī treknās zivis. Tās satur daudz polinepiesātināto taukskābju, kas ir ļoti svarīgi mazuļu imunitātei, centrālās nervu sistēmas attīstībai un veselībai. Mazajam labāk gan dot foreli, nevis lasi, jo tā nav tik trekna.
Svarīgi!
Bērna ēdienkarti nepieciešams dažādot, piedāvājot aizvien jaunus un jaunus produktus. Ja mazais no kaut kā atsakās, tas vēl nenozīmē, ka viņam negaršo. Atteikties no jaunā un nepazīstamā ir dabisks bērna aizsardzības reflekss, tāpēc produktu pēc kāda laiciņa var piedāvāt atkārtoti. Varbūt nākamajā reizē mazulis garšu atpazīs un ēdīs labprāt!