Olga Ļubina
Rimi Bērniem veselīgas ēšanas eksperte, sertificētā uztura speciāliste

Eksotiskie augļi bērna uzturā. Jā vai nē?

Uzturs • 21. Jūnijs, 2019
Augļu piedāvājums veikalos ar katru gadu kļūst arvien plašāks. Gandrīz cauru gadu pircējiem ir pieejami citrusaugļi, mango, banāni, vīnogas, persiki utt. Vai šos eksotiskos augļus iekļaut bērna ikdienas uzturā? Uz šo jautājumu atbild uztura speciāliste, Rimi Bērniem eksperte Olga Ļubina.

Daudzus no nosauktajiem augļiem vairs neuzskatām par eksotiskiem, piemēram, banāni šķiet ikdienišķi un teju katram atrodas mājās uz galda. Tā kā veikalu plaukti ir aizvien pilnāki ar importa augļiem, tad vecākiem ir sajūta, ka tie visi noteikti ir jāpagaršo viņu atvasēm. Bet jāatceras, ka ne visi augļi ir jāiekļauj bērna ēdienkartē.

Viens no augļiem, kuru šobrīd rekomendē ieviest zīdaiņa uzturā pēc tam, kad mazais ir pagaršojis ābolus, bumbierus un banānus, ir avokado

„Ir speciālisti, kuri uzskata, ka līdz trīs gadu vecumam bērna ēdienkartē jābūt tiem augļiem, kas ir auguši mūsu klimatiskajā joslā. Bet, piemēram, banāns, kas neaug mūsu platuma grādos, ir auglis, kuru iesaka ieviest kā vienu no pirmajiem zīdaiņa uzturā. Banānu bērnam var piedāvāt pēc tam, kad ir nogaršots ābols un bumbieris. Banāns atšķirībā no citiem eksotiskajiem augļiem nesatur tik daudz organiskās skābes, kas var kairināt bērna gremošanas traktu. Vienīgi jāvēro, vai mazajam nav alerģiskas reakcijas uz šo dzelteno augli, jo tā sastāvā ir histamīns, pret kuru var būt paaugstināta jutība,” stāsta uztura speciāliste Ļubina.

Rimi Bērniem eksperte aicina nesteigties ar kivi, ananasa, mango un vīnogu lietošanu, jo tie ir augļi, kas var veicināt alerģiskas reakcijas un gremošanas trakta darbības traucējumus. Viens no augļiem, kuru šobrīd rekomendē ieviest zīdaiņa uzturā pēc tam, kad mazais ir pagaršojis ābolus, bumbierus un banānus, ir avokado. Šim auglim nepiemīt kairinošas īpašības, taču tam ir gana augsts tauku saturs, kas var pārāk noslogot bērna gremošanas traktu, tāpēc arī ar avokado nevajadzētu steigties. Sākumā to var piedāvāt kopā ar citiem augļiem un ogām, piemēram, banāniem un mellenēm.

Gan vietējo, gan eksotisko augļu lietošana uzturā ir vēlama, jo tie ir bagātīgi vitamīnu, šķiedrvielu un antioksidantu avoti

„Persikus, aprikozes, nektarīnus zīdaiņa uzturā rekomendēju iekļaut tikai mizotus, un pirmajās reizēs tos var termiski apstrādāt, pagatavojot biezeni. Šādā veidā augļi būs vieglāk sagremojami. Pakāpeniski tos var piedāvāt bērnam, kad viņš sasniedzis 10–12 mēnešu vecumu,” komentē Ļubina. Uztura speciāliste iesaka jaunos augļus kombinēt kopā ar zīdainim jau zināmiem un iecienītiem ēdieniem.

Gan vietējo, gan eksotisko augļu lietošana uzturā ir vēlama, jo tie ir bagātīgi vitamīnu, šķiedrvielu un antioksidantu avoti. Augļos ir C vitamīns, tie satur A vitamīna provitamīnus – beta karotīnu, tie ir dabīgie antioksidanti, kas palīdz organismam cīnīties pret slimībām. Augļos esošās šķiedrvielas labvēlīgi ietekmē gremošanas trakta darbību, veicinot vēdera izeju, mazinot glikozes un holesterīna uzsūkšanos un kalpojot kā barības viela gremošanas traktā dzīvojošām baktērijām.


Populārākie raksti