Normunds Baranovskis

Gatavojam limonādes no vasaras ogām! Krāsainas, atvēsinošas receptes karstam laikam

Uzturs • 16. Jūlijs, 2024
Nopērc suliņu! – bieži vien vasarās vecākiem dīc bērni. Tā vietā, lai pirktu gatavus saldinātus dzērienus, ir lieliski pagatavot tos pašiem, izmantojot svaigas ogas un procesā iesaistot bērnus. “Rimi Bērniem” šefpavārs Normunds Baranovskis piedāvā jaunas dzērienu receptes ar vasaras garšu.
 

Gardu limonādi var pagatavot no visām vasaras ogām, tomēr atceries, ka tās var kombinēt, meklējot arvien jaunas garšu nianses. Lai uztaisītu veldzējošu limonādi, nepieciešams: sīrups (uzvāri pats!), ledus, gāzēts vai negāzēts ūdens.

Ogu sīrupa gatavošanas pamatprincipi

Ogu sīrupu var gatavot divos veidos:

  1. Vārīts sīrups. 200 gramus ogu pēc izvēles aplej ar 500 mililitriem ūdens, pievieno 400 gramus cukura (ja nav plānots sīrupu ilgstoši uzglabāt, cukuru var piebērt ievērojami mazāk – pēc garšas) un 1 tējkaroti citronskābes. Ogas vāra, līdz veidojas sīrups. Kad gatavs, vārījumu sablendē vai sīrupu nokāš. “Rimi Bērniem” šefpavārs Normunds Baranovskis skaidro, ka citronskābi vai svaigu citrusaugļu sulu sīrupam pievieno, lai balansētu saldo un skābo garšu. “Ja sīrupu vāra no tādām skabajām ogām kā skābie ķirši, jāņogas, dzērvenes vai citām, tad skābuma regulētāju var nepielikt. “Tajā pašā laikā zemenēm, mellenēm un citām saldajām ogām tas lieti noderētu,” iesaka Normunds Baranovskis, piebilstot: ja vēlas ļoti saldu dzērienu, tad arī saldajām ogām citronskābi, protams, var nepievienot.
  2. Nevārīts sīrups. Sastampā 200 gramus svaigu ogu pēc izvēles, apber ar 200 gramiem cukura. Atstāj uz nakti ledusskapī, lai cukurs izvelk garšu no ogām. Ja sīrups gatavots no saldajām ogām, tad, taisot limonādi, var pievienot svaigi spiestu citrona vai laima sulu.

Recepšu idejas sīrupiem

Normunds Baranovskis iesaka izmēģināt šādas variācijas: ķirši + vaniļa, zemenes + rabarberi, mellenes + piparmētras.

Ķiršu un vaniļas limonāde

Bagātīgu garšas buķeti limonāde iegūs, ja, vārot sīrupu, pievieno vaniļas cukuru. Piemēram, ja vāra 200 gramus skābo ķiršu un pievieno 400 gramus cukura (vai mazāk – pēc garšas), tad var piebērt arī 2 ēdamkarotes vaniļas cukura. Kad sīrups gatavs, masu sablendē vai nokāš. Lai pagatavotu limonādi, stikla trauku piepilda ar ledu, uzlej atdzesētu sīrupu, ieber pāri palikušās ogas un pielej negāzētu vai gāzētu ūdeni. Limonādei var pievienot arī svaigas piparmētras un plānās šķēlēs grieztus citrusaugļus.

Meža melleņu un piparmētru limonāde

Meža mellenes ne vien garšo lieliski, bet arī piešķir dzērienam greznu krāsu, tāpēc mellenes ir izcila izvēle limonādes gatavošanai. Lai daudzveidotu melleņu limonādes garšu, vārot sīrupu, var pievienot pāris piparmētru zariņu – piparmētru pieliek sīrupa vārīšanas beigās, vien uz dažām minūtēm; savu spēcīgo garšu sīrupam tās atdos ātri. Piebildei: limonādes gatavošanai vari izmantot ne tikai svaigas, bet arī saldētas mellenes, kā arī upenes. Limonādi gatavo, kā aprakstīts iepriekš: dzēriena traukā pilda ledu, pievieno sīrupu, negāzētu vai gāzētu ūdeni, svaigas ogas un piparmētras.

Zemeņu un rabarberu limonāde

Kombinācija zemenes plus rabarberi, šķiet, ir jau klasika – to nereti izvēlas, cepot plātsmaizes un smalkmaizītes, kā arī vārot ievārījumu ziemai. Izmanto šo pašu kombināciju arī limonādēs! Ja rabarberu laiks ir pagājis un arī saldētavas krājumos to nav, tad atspirdzinošs un gards dzēriens sanāks, ja lietosi veikalā nopērkamo rabarberu sīrupu. Izmantojot rabarberu sīrupu, limonādi gatavo šādi: krūkā pilda ledu, pievieno rabarberu sīrupu, sastampātas svaigas zemenes (bez cukura!) un negāzētu vai gāzētu ūdeni. Gatavs!


Populārākie raksti