Ķirbis ir īpašs ar to, ka uzturā lietojamas faktiski visas tā sastāvdaļas - ne tikai pats auglis, tā sēklas un mīkstums, bet arī ziedi un pat stīgas. Šoreiz dalāmies receptēs, kā pagatavot lielisku ķirbja biezeni. Vien atceries, ka ķirbja šķirņu ir daudz, un katram citas garšas nianses.
Kā pagatavot ķirbja biezeni
Pavārs Normunds Baranovskis dalās trīs veidos, kā viņam patīk gatavot ķirbja biezeņa pamatu, ko pēc tam var papildināt ar dažādām garšām.
1. veids - cepšana. Ķirbja gabaliņus cep cepeškrāsnī 160 grādos, līdz tie mīksti, tad samaļ biezenī.
Šis veids būs ideāls, ja pēcāk gatavosit pankūkas, kūkas, biezeņus ar citām garšām. Šajā versijā biezenis ir visbiezākais un saldākais, jo nav lieka ūdens un cepšanās laikā ķirbja cukuri ir viegli karamelizējušies.
2. veids - tvaicēšana. Šim nolūkam var lietot speciālos katliņus vai arī tvaicēt, jebkurā katlā ielejot nedaudz ūdens - aptuveni piekto daļu no katla tilpuma. Ķirbja gabaliņus saber sietiņā jeb caurdurī, liek ūdenī un virsū vāku. Šajā versijā ķirbis uzsūc vairāk ūdens, taču samaļot biezenis ir biezs un nesulojas. Šis veids ir ideāls, lai pēc tam gatavotu krēmu vai biezeni mazulim.
3. veids - vārīšana. Ja izvēlas šo biezeņa gatavošanas veidu, var pievienot arī citus dārzeņus vai ogas, veidojot dažādu garšu biezeņus, zupas vai mērces. Šis gatavošanas veids ir visātrākais, taču ķirbja garša - visvājākā. Ūdens, kas tiek noliets, paņem līdzi daudz garšas, salduma.
Izvēlies kādu no pamata biezeņa gatavošanas veidiem un piešķir tam īpašu garšu!
Saldās ķirbju biezeņu versijas
Tvaicēts ķirbis un banānu biezenis (attiecība 2:1)
Tvaicēts ķirbis ar žāvētām plūmēm (attiecība 5:1)
Cepts ķirbis un bumbieru biezenis (attiecība 2:1)
Ķirbis kā pamatēdiens
Vārīts ķirbju, burkānu un kartupeļu biezenis (attiecība 2:2:1)
Muskatķirbis ar pastinaku un kartupeli (attiecība 2:2:1)
Krāsnī cepts kirbju biezenis ar sviestu (attiecība 5:1)
Labu apetīti!
Foto: Artūrs Martinovs