“Šis ir laiks, kad ēst meža veltes pilnām saujām – gan svaigas, gan dažādi pagatavotas – un tikai pāri palikušo jānoglabā ziemai. Klasiskais variants ir ēst ogas svaigas vai savārīt ievārījumā, savukārt sēnes visbiežāk gatavojam mērcē vai sacepumā. Šogad iesaku pamēģināt pagatavot meža veltes uz atklātas uguns,” stāsta Normunds Baranovskis. “Vasaras ik gadu mūsu ģimene pavada laukos, kur gandrīz katru dienu vakariņojam ārā, un ārā arī daudz gatavojam. Sevišķi gardi sanāk, ja gatavo uz “dzīvās” uguns, tad ēdienam ir īpaša garša. Ja nolem gatavot uz “dzīvās” uguns, to noteikti dari kopā ar vecākiem vai citu pieaugušo uzraudzībā un esi piesardzīgs,” par drošību atgādina Rimi Bērniem eksperti Lība un Klāvs.
Sēņu gatavošana uz uguns
Sēnes uz uguns var pagatavot daudz un dažādos veidos, atliek tikai atrast sev tīkamāko. “Var cept sēņu karbonādes, kotletes, “šašliku” un pagatavot sēņu mērci,” iesaka Rimi Bērniem šefpavārs Normunds Baranovskis. Ja ir čuguna panna vai katls, to var novietot uzreiz ugunskurā vai uz grila, pamāca pavārs. Lai pagatavotu sēņu karbonādes, novārītas bērzlapju cepurītes panē, piemēram, auzu vai kviešu miltos, vai rīvmaizē un ar garšvielām sakultā olā, tad grilē uz grila restes. Tāpat uz pannas, kas novietota uz grila, eļļā var cept sēņu kotletes – novārītas dažādas sēnes smalki sagriež vai sablendē, pierīvē kartupeli vai cukini, pievieno nedaudz miltus, olu un garšvielas pēc izvēles. Sastāvdaļas samīca vijīgā masā un cep gatavas; arī kotletes var panēt miltos. Nelielas beciņas un baravikas var cept arī uz iesma, iepriekš tās viegli iemarinējot. Piemēram, tīras sēnes apviļā mīkstā garšaugu sviestā, sprauž uz iesmiem un cep uz ugunskura vai grila. Tāpat sēnes var apslacīt ar eļļu, pievienot iecienītākās garšvielas, un likt uz iesma. Vienkāršs sēņu iemarinēšanas veids ir salikt tās maisiņā, ieliet klāt marinādi, vairākas reizes sakratīt un uzreiz pagatavot. Kā sēnes gatavot pannā uz uguns, skaties video padomā – links.
Jaunie kartupeļi ar gaileņu mērci
Nepieciešams:
1 kg jauno kartupeļu;
150 g sviesta ar garšaugiem;
timiāns;
500 g gaileņu;
1 ēdamk. vistas buljona (veikalos pieejams arī pudelēs);
200 ml saldā krējuma;
Pagatavošana:
Kartupeļus apsmērē ar garšaugu sviestu un satin folijā. Tos liek cepties karstās oglēs. Pannā liek sviestu un nedaudz apcep timiānu. Tad pievieno gailenes. Kad no gailenēm iztvaicējis šķidrums, pievieno vistas buljonu un saldo krējumu. Ja nepieciešams, pievieno garšvielas pēc izvēles un garšas.
Ogu gatavošana uz uguns
“Meža ogas ir ļoti aromātiskas un tās ir vienreizējs papildinājums salātiem, grilētai gaļai un sieram, kā arī perfekti garšos saldajā ēdienā,” teic šefpavārs Normunds Baranovskis. Lai pagatavotu ogu mērci, ko baudīt kopā ar grilētu gaļu, kupātiem vai šašliku, pavārs iesaka no folija uztaisīt nelielu trauciņu, iebērt tajā meža ogas, piemēram, mellenes vai brūklenes, var pievienot kadiķa ogu vai rozmarīna zariņu, nedaudz medu vai brūno cukuru un laima sulu. Šādā veidā gatavotas ogas var pasniegt arī kā saldēdienu – tad ogām var pievienot arī kanēli un baudīt, piemēram, ar saldējumu vai ar uz grila sagrauzdētu kraukšķīgu maizi. Lai piešķirtu uz uguns gatavotajai maltītei “meža” garšu, grilā vai ugunskurā var iemest arī kadiķa zariņu – tā aromātiskais dūms būs jūtams arī maltītē. “Ar meža ogām iesaku papildināt arī salātus, ko plānots pasniegt kā piedevu uz uguns gatavotam ēdienam. Piemēram, sauja meža aveņu labi iederēsies salātos, kuru pamatu veido lapu salāti, tomāti, gurķis un vītināta gaļa,” norāda pavārs. Salātos labi iederēsies arī brūklenes, dzērvenes un pat meža zemenes. Kā ogas gatavot paštaisītā folija trauciņā uz grila, skaties video padomā!
“Meža ogas ir ļoti aromātiskas un tās ir vienreizējs papildinājums salātiem, grilētai gaļai un sieram, kā arī perfekti garšos saldajā ēdienā,” teic šefpavārs Normunds Baranovskis.
Lāceņu mērce ar kamambēru
Nepieciešams:
2 saujas lāceņu;
divi rozmarīna kātiņi;
viena laima sula;
pus ēdamkarote medus;
kamambēra siers;
timiāns;
Pagatavošana:
Notīra lācenes un liek čuguna pannā. Tām pievieno rozmarīnu, laima sulu un medu. Tās karsē, līdz ogas nedaudz pajukušas un izveidojusies krēmīga konsistence. Kamambēru sadala četros gabaliņos, liek uz folija, uz grila. Katram gabaliņam uzliek nedaudz medu un timiānu. Kad siers pakusis, to noņem no grila un virsū liek lāceņu mērci.