Sēņu kaltēšana. Vai esi ko tādu mēģinājis? Izrādās, ka tas ir pavisam vienkārši - mēs izmēģinājām! Sēnes saver uz diega un izkar kaltēties vējainā vietā, taču sēnes nedrīkst būt tiešos saules staros. Kaltē apmēram nedēļu - līdz sēnes izkaltušas. Liek sausā stikla burkā un novieto glabāšanai tumšākā vietā.
Kaltēšanai derēs jebkuras sēnes. Ja grozā tikušas tikai tās, kas lielā izmērā, piemēram, brangas baravikas, tās ieteicams pārgriezt uz pusēm vai četrām daļām - lai kaltēšanas process ir ātrāks. Iesaisti šajā darbiņā bērnus! Viņiem sēņu pārvērtības, kas notiks, tām sakalstot, būs kā eksperiments!
Pavārs Normunds Baranovskis iesaka: Ja sēnes vēlies saglabāt ziemai, tad tās ir labāk kaltēt nekā saldēt. Tad sēnēm saglabāsies labāka garša! Kaltētās sēnes vari pievienot zupai (mērcēt pirms vārīšanas sēnes nevajag) - tās zupas buljonam piešķirs lielisku garšu. Kaltētās sēnes vari samalt arī pulverī un pievienot dažādiem ēdieniem - zupām, mērcēm, sautējumiem u.c. Izmēģini "Rimi gardēžu" recepti - Rissoto ar sēnēm.
Tu noteikti zini, kā gatavot klasisku ogu ievārījumu. Pavārs iesaka izmēģināt nevārītu ievārījumu ar čia sēklām! Puslitra burciņai nepieciešams 500 ml dažādu ogu, piemēram, mellenes un brūklenes, tās sablendē. Pievieno tādu saldinātāju, kādu vēlies - medu, kļavu sīrupu, cukuru vai citu. Un pievieno arī apmēram, 50g čia sēklas. Kad ievārījums būs iepildīts burciņā, tās uzsūks sevī lieko šķidrumu, piebriedīs. Tā kā ievārījums nav pastarizēts, to jāuzglabā ledusskapī un jāizlieto 3-5 dienu laikā. Šeit vietā atzīmēt, ka čia sēklas ir ārkārtīgi veselīgas - tās ir bagātas ar olbaltumvielām, magniju, kāliju, cinku, Omega 3 un Omega 6 taukskābēm, kā arī citām vērtīgām vielām. Tātad tās ir īsts spēka un enerģijas avots!
Un vēl! Tā kā šoruden ir īstens brūkleņu gads, pagatavo Silto rudens dzērienu no brūklenēm un ingvera.
Foto: Artūrs Martinovs