Olga Ļubina
Rimi Bērniem veselīgas ēšanas eksperte, sertificētā uztura speciāliste

Ja bērnam ir govs piena olbaltuma alerģija. Ieteikumi un receptes

Uzturs • 05. Aprīlis, 2018
Kā veidot ēdienkarti bērnam, kuram ir govs piena olbaltuma alerģija, stāsta “Rimi Bērniem” eksperte, sertificēta uztura speciāliste Olga Ļubina.

piena alerģija

Mūsdienās aizvien biežāk ir dzirdams par bērniem, kuriem ir govs piena alerģija un kuri uzturā nedrīkst lietot piena produktus. Alerģija pret govs pienu ir paaugstināta organisma jutība pret olbaltuma sastāvdaļām – kazeīnu, laktalbumīnu, laktoglobulīnu – pienā.
Labā ziņa ir tāda, ka šī alerģija 75% gadījumu parasti izzūd, kad bērns sasniedz trīs gadu vecumu. Vairāk nekā 90% bērnu, kam, maziem esot, ir konstatēta šī alerģija, līdz sešu gadu vecumam attīstās govs piena olbaltumvielu tolerance.
Izlasi arī rakstu Govs piena alerģija – kā to atpazīt, sadzīvot un izaugt no tās

Ne govs, ne kazas, ne arī aitas pienu!

Ar ko barot bērnu, ja ir noteikta šī diagnoze? Īpaši grūti ir mainīt ēdienkarti, ja pirms tam bērns labprāt ēda piena produktus un tā bija neatņemama viņa ēdienkartes sastāvdaļa.
Izslēdzot piena produktus no uztura, jāatceras, ka nedrīkst lietot ne tikai govs piena produktus, bet arī kāzas un aitas pienu. Bieži mēdz būt arī krusteniskā alerģiskā reakcija uz soju, tāpēc arī ar sojas produktiem jābūt ļoti uzmanīgiem. Nelietojot piena produktus, bērna organismā var sākt trūkt tādu vielu kā kalcijs, D vitamīns un olbaltumvielas, kas nepieciešamas enerģijas ražošanai. Nepilnvērtīgs bērna uzturs var provocēt arī augšanas un attīstības aizturi.

Nelietojot piena produktus, bērna organismā var sākt trūkt tādu vielu kā kalcijs, D vitamīns un olbaltumvielas, kas nepieciešamas enerģijas ražošanai. Nepilnvērtīgs bērna uzturs var provocēt arī augšanas un attīstības aizturi.

Ar ko aizstāt piena produktus
Veikalos ir nopērkami piena aizvietotāji jeb piena analogi – rīsu, auzu, mandeļu, Indijas riekstu, kokosriekstu piena dzērieni, kā arī auzu krējums un īsts koncentrēts kokosriekstu piens, kas pēc tauku sastāva vairāk atgādina saldo krējumu. Piena aizvietotāji satur mazāk olbaltumvielu nekā govs piens, toties tos speciāli bagātina ar kalciju, B12 un D vitamīnu.
Ja ir konstatēta govs piena alerģija, uzturā drīkst lietot Gī sviestu vai kokosriekstu sviestu, jo tajos ir nepieciešamās piesātinātās taukskābes. Ēdienkartē var iekļaut arī rīsu jogurtu un, ja nav iepriekšminētās krusteniskās alerģiskās reakcijas, tad arī sojas jogurtu un piena aizvietotājus. Sieru var aizvietot ar vegāniskiem sieriem, tomēr jāņem vērā, ka šajos sieros nav ne kalcija, ne olbaltumvielu. Savukārt tie var palīdzēt bērnam nejusties sociāli izolētam tāpēc, ka viņš nedrīkst ēst noteiktus produktus.

Ja ir konstatēta govs piena alerģija, uzturā drīkst lietot Gī sviestu vai kokosriekstu sviestu, jo tajos ir nepieciešamās piesātinātās taukskābes.

Kam jāpievērš uzmanība, iepērkoties veikalā
Liela uzmanība jāpievērš produktu sastāvam, piemēram, maizei, makaroniem, gaļas izstrādājumiem. Ražošanas procesā šiem produktiem var būt pievienots piens vai piena sastāvdaļas. Ja minētās vielas ir norādītas marķējumā, šos produktus bērns, kam ir govs piena alerģija, lietot nedrīkst.

1. Piena produkti:
• piens (arī ar samazinātu tauku saturu, piens bez laktozes vai piena pulveris);
• skābpiena produkti (krējums, biezpiens, mājas siers, paniņas, kefīrs, rjaženka, lakto);
• jogurts;
• siers, siera mērces;
• sviests;
• sūkalas;
• saldais krējums.


2. Produkti, kuros var būt piens:
• šokolāde un konfektes ar krēma pildījumu;
• konditorejas izstrādājumi;
• deserti (krēmi, pudiņi);
• saldējums;
• margarīns;
• baltās mērces;
• maize.

3. Piena sastāvdaļas, kas var būt norādītas uz etiķetēm:
• laktalbumīns, laktalbumīna fosfāts (lactalbumin, lactalbumin phosphate);
• laktoglobulīns (lactoglobulin);
• kazeīns vai nātrija kazeīns (casein, sodium caseinate);
• piena cukurs – laktoze (lactose).


Cik ilgi ievērot diētu
Eliminācijas jeb piena izslēgšanas diētas ilgumu nosaka ārsts alergologs, un tās ilgums ir atkarīgs no alerģijas smaguma, klīniskajām izpausmēm un citiem faktoriem. Alerģijas apstiprināšanai, kā arī pārbaudei, vai alerģija ir pārgājusi, nepieciešams veikt pārtikas provokācijas testu. To var izdarīt mājās vai Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas dienas stacionārā ārsta alergologa uzraudzībā. Šādu pārbaudi var veikt ik pēc 6–12 mēnešiem.

RECEPTES IEDVESMAI, JA NEDRĪKST LIETOT PIENA PRODUKTUS

Citronu krēma tarte

receptes bez piena
Gatavošanas laiks: 3 h
Paredzēts 6 personām


Sastāvdaļas
Pamats:

Milti – 140 g
Margarīns – 140 g
Cukurs – 100 g
Olu dzeltenums – 1 gab.
Krēms:
Auzu dzēriens – 200 ml
Auzu krējums “Oatly” – 250 ml
Cukurs – 160 g
Citrons – 2 gab.
Olu dzeltenums – 9 gab.
Virskārta:
Olu baltums – 3 gab.
Pūdercukurs – 120 g
Pagatavošana:
Samīci mīklu no pamata sastāvdaļām.
Liec ledusskapī uz 20 minūtēm. Pēc tam mīklu izrullē un ieklāj tartes formā.
Mīklas centrs jāsadursta ar dakšiņu, lai cepšanās laikā tajā cirkulētu gaiss un pamatne neveidotu gaisa burbuļus, nepaceltos un nedeformētos.
Cep sakarsētā cepeškrāsnī 180 grādos, līdz pamatnes mīkla kļūst kraukšķīga, brūna. Cepšanas ilgums 12–15 minūtes.
Krēma gatavošana:
Savāri auzu dzērienu ar auzu krējumu.
Citā traukā samaisi olu dzeltenumus ar cukuru un rīvētām divu citronu miziņām.
Olu dzeltenumiem, lēni maisot, pielej karsto auzu “pienu”, kā arī pievieno citrona sulu pēc garšas. Krēmu nedaudz iebiezina, liekot trauku ūdens peldē un maisot. Krēmu lej uz kūkas pamatnes un cep 160 grādu temperatūrā 25 minūtes.
Atdzesē pilnīgi vēsu.
Saputo olu baltumus ar pūdercukuru biezā krēmā un liec kūkai pa virsu. Olu baltumu nedaudz apdedzini cepeškrāsnī – ieslēdz to grila režīmā uz maksimālo temperatūru.
Lai apdedzinātu krēmu, dažreiz pietiek pat ar 30 sekundēm, tāpēc liec kūku uz restēm nedaudz zem cepeškrāsns grila un uzmani. Līdzko olbaltums kļūst zeltains, kūka ir gatava pasniegšanai.

Plānās biešu pankūkas

PANKŪKAS BEZ PIENA
Sastāvdaļas:

Bietes (sula) – 150 ml
Olas – 2 gab.
Milti – 250 g
Citrona sula
Ūdens – pēc nepieciešamības
Sāls – ½ tējk.
Brūnais cukurs – 1 ēdamk.
Eļļa cepšanai
Jogurts – 400 g
Pagatavošana:
Biešu sulai pievieno olas, cukuru un sāli.
Pieber miltus un kārtīgi samaisi, lai veidojas bieza masa. Izmaisi, lai nerodas kunkuļi.
Lēnām pievieno ūdeni, atšķaidot līdz plāno pankūku mīklas konsistencei.
Cep, pievienojot nedaudz eļļas.

Saldo kartupeļu plēšammaize

maize bez piena
Gatavošanas laiks: 2 h
Paredzēts 8–12 personām
Sastāvdaļas:
Saldie kartupeļi – 2 gab. (novārīti, samalti biezenī)
Mandeļu piens – 90 ml
“Rīgas raugs” – 10 g
Cukurs – 50 g
Sāls – 2 g
Kanēlis – 6 g
Kviešu milti vai bezglutēna miltu maisījums – 550–600 g
Pagatavošana:
Raugu apber ar sāli un cukuru. Atstāj vismaz 10 minūtes, lai tas sāk augt.
Pielej siltu mandeļu pienu, apmaisi.
Pievieno saldo kartupeļu biezeni, kanēli. Lēnām pieber miltus, līdz mīkla ieguvusi vajadzīgo konsistenci. Pārklāj trauku ar pārtikas plēvi un uz 30–60 minūtēm atstāj siltā vietā rūgt.
Ietauko cepamo pannu un liec mīklas bumbiņas citu citai blakus. Atstāj uzraudzēties vēl 30 minūtes. Sakarsē cepeškrāsni 200–220 grādus karstu un liec plēšammaizītes cepties 20–25 minūtes.


Populārākie raksti