Olga Ļubina
Rimi Bērniem veselīgas ēšanas eksperte, sertificētā uztura speciāliste

Kādus miltus labāk izvēlēties, un kā tos apēst

Uzturs • 23. Novembris, 2021
Pētot pārtikas veikalu plauktus, var pamanīt, kā dažādu miltu klāsts arvien pieaug. Agrāk lietojām kviešu un rudzu miltus, bet tagad nopērkami bezglutēna milti un milti no graudiem, kuru nosaukumus neesam pat dzirdējuši.
 

“Rimi Bērniem” eksperte, sertificēta uztura speciāliste Olga Ļubina skaidro, kurus miltus izvēlēties, ja ģimene vēlas dažādot un paplašināt savu ikdienas ēdienkarti.


Kviešu milti

Kviešu miltus cilvēce lieto vissenāk. Lai arī zinām, kā tos izmantot kulinārijā, der atcerēties, ka arī kviešu milti mēdz būt dažādi. Ir augstākā labuma jeb rafinētie milti, kad grauds pilnībā tiek attīrīts no apvalka, tāpēc rezultātā iegūst pilnīgi baltus miltus. Tos izmanto maizes, lavaša, pastu un dažādu konditorejas izstrādājumu gatavošanā. Šis miltu veids nav pats veselīgākais.

Ja tomēr pirmā izvēle ir kviešu milti, labāk ņemt pilngraudu vai speltas kviešu miltus, kas satur šķiedrvielas un B grupas vitamīnus.

Rudzu milti

Rudzu miltus plaši izmanto tradicionālajā latviešu virtuvē, cepot tik iecienīto rudzu maizi, no tiem var gatavot arī citus konditorejas izstrādājumus, cept pankūkas vai pievienot mērcēm. Rudzu milti ir ļoti labs šķiedrvielu un B grupas vitamīnu avots. Šos miltus drīkst lietot arī tie, kam ir alerģija pret kviešiem. Jāatceras, ka rudzi satur glutēnu. Glutēns ir olbaltumviela, kas ir sastopama kviešos, rudzos, miežos un auzās, un to nedrīkst lietot cilvēki, kuriem ir glutēna nepanesība vai celiakija. Celiakija ir autoimūna slimība, kas izpaužas kā glutēna nepanesība, kas rezultējas ar tievās zarnas gļotādas atrofiju.

Auzu milti

Viens no populārākiem miltu veidiem ir auzu milti. Tie tiek ražoti, sasmalcinot auzu graudus. Šie milti satur vairāk šķiedrvielu, B grupas vitamīnu, olbaltumvielu un taukvielu nekā kviešu milti. Auzu miltus var iekļaut uzturā cilvēki, kam ir alerģija pret kviešiem, savukārt, ja bērnam ir celiakija, tad jāpārliecinās, vai uz auzu miltu iepakojuma ir norāde, ka šie milti nesatur glutēnu.

Griķu milti

Ļoti laba izvēle ir griķu milti. Tos būtu ieteicams izmantot ikdienā, gatavojot dažādus konditorejas izstrādājumus. Ļoti piemēroti cilvēkiem, kas nedrīkst uzturā lietot glutēnu, un tiem, kas cenšas samazināt kviešu miltu izstrādājumu lietošanu. Griķu milti bagātina ēdienkarti ne tikai ar šķiedrvielām un B grupas vitamīniem, bet arī ar kāliju un magniju.

Šos miltus var izmantot pankūku un plātsmaižu cepšanai, var kombinēt ar citiem miltiem, ja griķu piegarša ir pārāk spēcīga.

Milti no dažādām sēklām

Pēdējo gadu jaunatklājums ir milti no dažādiem riekstiem un sēklām. Ir milti no kokosriekstiem, mandelēm, ķirbju sēklām, amaranta un kvinojas. Šie milti nesatur glutēnu, bet satur daudz olbaltumvielu, vērtīgās taukvielas. Der tiem cilvēkiem, kam nepieciešams bagātināt savu ikdienas uzturu, piemēram, bērniem mazēdājiem, kuri neēd olbaltumvielas saturošus produktus, piemēram, gaļu vai zivis. Šos miltus var pievienot ēdieniem, lai veicinātu pilnvērtīgāku uzturu.
Taču vajadzētu ņemt vērā, ka pārmērīga šo miltu lietošana bērnu uzturā var radīt papildu noslogojumu gremošanas traktam. Taču, ja bērns prasa brīvdienās pankūkas, bet nevēlaties izmantot kviešu miltus, tad riekstu vai sēklu miltu alternatīva ir laba izvēle.

Kukurūzas milti

Kukurūzas vai rīsu miltus izvēlas cilvēki, kas nedrīkst uzturā uzņemt glutēnu. Šie miltu veidi pēc konsistences un krāsas ir maksimāli tuvi kviešu miltiem. Uzturvērtības ziņā tie nav bagātīgi. Satur maz šķiedrvielu un vitamīnu, tāpēc bērniem un pieaugušajiem ar noslieci uz aizcietējumiem šie milti var veicināt cietāku vēdera izeju.


Turku zirņu milti

Mērču iebiezināšanai veselīga alternatīva kviešu miltiem ir turku zirņu milti. Tiem nav saldenas piegaršas, tajos ir daudz olbaltumvielu un šķiedrvielu. Laba izvēle ikdienas lietošanā!

Ņem vērā! Lielākai daļai miltu veidu ir zems glikēmiskais indekss*, tāpēc tie nodrošinās ilgāku sāta sajūtu, jo šķiedrvielas aizkavēs cietes uzsūkšanos gremošanas traktā. Izņēmums ir rīsu un kukurūzas milti.

* Glikēmiskais indekss (GI) ir rādītājs, cik ātri un kādā daudzumā katrs produkts izsauc cukura paaugstināšanos asinīs un insulīna reakciju aizkuņģa dziedzerī. Lietojot uzturā produktus ar augstu glikēmisko indeksu, tie ātrāk pārstrādājas – ātrāk tiek remdēts izsalkums, taču pēc tam arī daudz ātrāk radīsies izsalkums.


Populārākie raksti