Olga Ļubina
Rimi Bērniem veselīgas ēšanas eksperte, sertificētā uztura speciāliste

Kafija un kofeīnu saturošie dzērieni bērniem. Vai drīkst?

Uzturs • 12. Septembris, 2023
Reizēm arī bērni un pusaudži vēlas pagaršot kafiju. Bet vai kafijas lietošana ikdienā var ietekmēt viņu veselību? Par to vairāk stāsta “Rimi bērniem” veselīgas ēšanas eksperte, sertificēta uztura speciāliste Olga Ļubina.

Kur meklējami kafijas pirmsākumi?

Jau vēsturiski kafija daudziem cilvēkiem ir iecienīts dzēriens, tās pirmsākumi meklējami Āfrikā – Etiopijas plakankalnēs, no kurienes tā sākusi savu ceļu pasaulē. Eiropā kafija tika ievesta 16. gadsimta beigās, un jau īsi pēc tam tika atvērtas pirmās kafejnīcas Francijā, Marseļā, un Itālijā, Venēcijā. Cilvēki diezgan ātri pamanīja kafijas uzmundrinošo efektu, kā arī to, ka organisms pie tās regulāras lietošanas pierod. Šādas īpašības kafijai piemīt kofeīna dēļ.

Kofeīns un tā iedarbība

Kofeīns ir dabīgs stimulants, kas atrodams vairāk nekā 60 augu lapās, sēklās un augļos. Visplašāk pazīstamie, kas satur kofeīnu, ir:

  • kafijas pupiņas,
  • tējas lapas,
  • kakao pupiņas,
  • gvarāna.

Kofeīnam piemīt stimulējošs efekts uz cilvēka organismu. Šis efekts ilgst līdz pat dažām stundām, tas atkarīgs no uzņemtā kofeīna daudzuma un cilvēka vielmaiņas, skaidro “Rimi bērniem” eksperte. Kofeīns var ietekmēt cilvēkus dažādi. Kam ir paaugstināta jutība pret kofeīnu, piemēram, bērniem un grūtniecēm, kofeīns pat nelielā daudzumā var izsaukt paātrinātu sirdsdarbību, trīci, galvassāpes.

Pārmērīga kofeīna uzņemšana var izraisīt dažādas veselības problēmas:

  • sirds ritma traucējumus,
  • nervozitāti,
  • aizkaitināmību,
  • dedzināšanu,
  • sāpes kuņģī,
  • zemāku toleranci pret stresu.

Arī pavisam nelielas kofeīna devas var veicināt šo simptomu parādīšanos. Jāpiemin, ka kofeīnam nav rekomendējamās diennakts devas, jo tā nav būtiska uzturviela, skaidro “Rimi bērniem” eksperte.

Kofeīna saturs dažādos dzērienos*

Dzēriens Apjoms (ml) Kofeīns (mg)
Uzvārīta kafija 237 96
Espreso 30 64
Šķīstošā kafija 237 62
Melnā tēja 235 47
Zaļā tēja 235 28
Kola 235 22
Enerģijas dzēriens 235 71,9

Vai bērni un pusaudži var lietot kofeīnu saturošus dzērienus?

Ja pusaudža svars ir virs 50 kilogramiem, tad 15 mg kofeīna deva neizraisīs augstāk minētos veselības simptomus, taču tā tolerance var mainīties, ja kofeīna ikdienas deva pārsniedz 50 mg. Kofeīns var radīt atkarību, tādējādi organisms paliek mazāk jutīgs pret norādīto kofeīna devu. Ja ikdienas kofeīna deva pārsniedz 125 mg, parādās sūdzības par nemieru un hronisku nogurumu. Bērns vai pusaudzis, kas sver mazāk par 50 kilogramiem, spēj tolerēt vēl mazāku kofeīna devu. Balstoties uz iepriekš minēto, viena pudele kolas satur vismaz 70 mg kofeīna un kafijas tasīte – ap 100 mg, tāpēc bērniem un pusaudžiem nebūtu ieteicams iekļaut šos dzērienus ikdienas lietošanā.

* USDA Food Data Central. U.S. Department of Agriculture, Agricultural Research Service. https://fdc.nal.usda.gov/index.html. Accessed April 18, 2022.


Populārākie raksti