Augšana ir nevienmērīgs process
Bērniem augšanas process nav vienmērīgs. Ir daži vecumposmi, kad augšana notiek lēni, piemēram, pirmsskolas vecums, taču ir periodi, kad augšana ir īpaši strauja:
- zīdaiņu periodā, kad gan svara, gan auguma dinamika ir ātra, bērns attīstās un trīskāršo savu dzimšanas svaru gada laikā, arī garumā izaug par vairāk nekā 20 centimetriem;
- pubertātes periodā, kad vecāki var pamanīt, ka bērns viena gada laikā atkal izstiepies par vairāk nekā 10 centimetriem, un bieži vien atzīmē, ka arī viņa apetīte mēdz pieaugt.
Ja mazs bērns ir pilnīgi atkarīgs no vecākiem un lielākoties ēd to, ko viņam piedāvā vecāki vai tie, kas viņu aprūpē, tad pusaudža gados bērns pats izvēlas, ko ēst, un šeit bieži vien novērojama situācija, ka pusaudzis grib ēst ļoti daudz saldumu.
Kāpēc tik ļoti gribas ko saldu?
Pirmām kārtām, protams, saldumi garšo ne tikai pusaudžiem, bet arī gan pavisam maziem bērniem, gan pieaugušajiem. Mums patika pret saldo garšu jau ir ieprogrammēta no dzimšanas, jo mātes piens ir salds, līdz ar to mēs jau no dzimšanas zinām – salds ir kaut kas labs un garšīgs.
Jo vairāk saldumu vecāki ļauj ēst bērnībā, jo lielāka patika pēc tiem ir, arī bērnam augot.
Kāpēc tieši pusaudža gados atzīmē šo lielo kāri pēc našķiem? Jo palielinās organisma prasības pēc enerģijas – pusaudzim augot, vajag vairāk kilokaloriju, olbaltumvielu, ogļhidrātu un tauku, kā arī pusaudža vecums ir periods, kad pieaug nepieciešamība pēc vairākiem mikroelementiem.
Lai kompensētu organisma palielinātās prasības pēc uzturvielām, pieaug arī apetīte,
un šeit sākas problēmas, jo pusaudzis saprot, ka grib ēst, taču izvēlas to, kas labāk garšo (tā bieži vien dara arī pieaugušie). Tāpēc būtu svarīgi mācīties analizēt sava organisma vajadzības un zināt, kā to nodrošināt ar vajadzīgām uzturvielām, uzsver “Rimi bērniem” eksperte.
Kā rīkoties?
Ja pusaudzis grib ēst un no iepriekšējās ēdienreizes jau pagājušas 3–4 stundas, tad ir jāuzņem pilnvērtīga maltīte, kas sastāvētu no:
- saliktajiem ogļhidrātiem – griķiem, rīsiem, auzām, kvinojas, bulgura, pilngraudu makaroniem vai kartupeļiem;
- olbaltumvielām – gaļas, zivīm, piena produktiem, olām, pākšaugiem vai riekstiem un salātiem;
- ļoti svarīgi atcerēties, ka maltīti vajag bagātināt arī ar labām taukvielām – olīveļļu, avokado un citu riekstu eļļām, jo, pateicoties tām, tiks nodrošināta imūnās un nervu sistēmas darbība, kas palīdzēs justies labāk, skaidro “Rimi bērniem” eksperte.
Savukārt, ja bērns to neievēro un neklausa vecākus, kuri saldumu vietā piedāvā apēst kādu lieku kotleti, tad, ēdot saldumus, tiks uzņemts pārmērīgi liels cukura daudzums, kas var veicināt dažādas veselības problēmas:
- liekā svara pieaugumu;
- zobu emaljas bojājumus;
- ādas problēmas – pusaudžiem ļoti bieži ir raksturīga akne. Pārmērīga cukura un slikto tauku (kas atrodas ātrajās uzkodās, saldumos un konditorejas izstrādājumos) uzņemšana provocēs šīs problēmas attīstību.
Tāpēc vecākiem būtu ieteikums runāt ar savu pusaudzi un izskaidrot pārmērīga cukura lietošanas sekas, kā arī pilnvērtīgas maltītes nozīmi – cik ļoti tā ir svarīga augšanas un attīstības procesā.