Olga Ļubina
Rimi Bērniem veselīgas ēšanas eksperte, sertificētā uztura speciāliste

Ko vasarā noteikti jānogaršo mazulim un topošajām māmiņām? Top ogas, augļi!

Uzturs • 07. Augusts, 2017
Vasara ir ogu un augļu laiks. Tie ir lieliski vitamīnu un minerālvielu avoti. Tomēr pavisam mazo bērnu vecāki dažkārt ir bažīgi – vai tiešām visas košās odziņas drīkst dot bērnam neierobežotā daudzumā? Kādas ogas un augļus vislabāk nobaudīt topošai māmiņai?

Par vasaras labumu lietošanu uzturā stāsta Rimi Bērniem eksperte, uztura speciāliste Olga Ļubina.

Ko ēst grūtniecei
Grūtniecēm ir jāpievērš lielāku uzmanību uzturam, jo ēdiena garša, ko apēd māmiņa, nonāk līdz mazulim caur augļūdeņiem, tāpēc produkti un ēdieni, kurus māte lietos biežāk savā uzturā grūtniecības laikā, ar lielāku varbūtību garšos mazulim, tad, kad tiks uzsākta piebarošana. Tāpēc vasarā būtu labi iekļaut ikdienas ēdienkartē pēc iespējas vairāk augļus un ogas.

Māmiņām, kas baro bērnu ar krūti, jāzina, ka apēsto produktu garšu zīdainītis sajūt, saņemot mātes pienu, tādējādi viņš sāk atpazīt jaunas garšas nonāk līdz zīdainim arī caur mātes pienu, tādējādi bērns vieglāk pieņems jaunu garšu, kad viņu sāks piebarot.

Kādus augļus un ogas ir vislabāk iekļaut uzturā
visus, kas aug maksimāli dabīgos apstākļos. Vislabāk savā dārzā, kur netiek izmantoti pesticīdi un nitrāti.
Visus dārzeņus un augļus pirms ēšanas rūpīgi jānomazgā. Visu jāēd mērenā daudzumā, nepārspīlējot un nepārēdoties.

Augļi un ogas dabīgos vitamīnus, minerālvielas un šķiedrvielas. Tādā veidā auglis mammas vēderā saņem visas nepieciešamas uzturvielas normāli attīstībai, bet māmiņa stiprina savu imunitāti.

Zemenes satur gan folskābi, gan šķiedrvielas, gan kalciju, fosforu un dzelzi, kas palīdz cīņā ar mazasinību

Āboli – C vitamīna un dzelzs avots. Apēdot ābola sēkliņas, uzņemsiet arī vērtīgo jodu. Latvijas iedzīvotājiem ir raksturīgs joda deficīts!

Bumbieris uzlabo gremošanas sistēmas darbību, satur mikroelementus - kalciju, magniju, kāliju un dzelzi.

Plūmes uzlabo gremošanas sistēmu, mīkstina vēdera izeju, satur daudz kālija un fosfora.

Meloni un arbūzu iesaka iekļaut grūtnieces uzturā, bet jāņem vērā, ka šīs ogas satur ļoti daudz dabīga cukura – fruktozes, tāpēc grūtniecēm ar lieko svaru un gestācijas diabētu jābūt uzmanīgām.

Avenes ir izcila ogas, kam piemīt pretiekaisuma īpašība. Palīdzēs topošajai māmiņai uzlabot savu imunitāti. Avenes satur arī daudz folskābes, kas ir ļoti svarīgi tieši pirmajā grūtniecības trimestrī, kad attīstās augļa nervu sistēma. Taču avene var būt alerģiska un tā var veicināt dzemdes kontrakcijas, tāpēc īsi pirms dzemdībām aizrauties ar avenēm nevajadzētu.

Upenes ir C vitamīna, pantotēnskābes, pektīnvielu, organisko skābju avots, kas uzlabo topošās māmiņas imunitāti, un stiprina asinsvadus.

Ērkšķogas satur arī kāliju, jodu, nātriju, dzelzi, ābolskābi un citronskābi, daudz folskābes

Jāņogas satur biotīnu, kas ir B grupas vitamīns. Biotīns ietilpst fermentu sastāvā, kas regulē olbaltumvielu un tauku līdzsvaru, piedalās kolagēna sintēzē.

Ērkšķogas satur C un B grupas vitamīnus un beta-karotīnus. Ērkšķogas satur arī kāliju, jodu, nātriju, dzelzi, ābolskābi un citronskābi, daudz folskābes.

Zemenes satur gan folskābi, gan šķiedrvielas, gan kalciju, fosforu un dzelzi, kas palīdz cīņā ar mazasinību. Zemenēm arī piemīt diurētisks jeb urīndzenošs efekts, tāpēc var palīdzēt situācijās, kad ir tūskas.

Mellenes satur ļoti daudz antioksidantu, antociānu, tie saista brīvos radikāļus un neļauj veidoties ļaundabīgiem veidojumiem. Mellenes satur arī beta-karotīnus, kas uzlabo nakts redzi un pasargā redzes aparāta darbību. Taču jāatceras, kas mellenēm piemīt arī antikoagulantu īpašība, tas ir pretarecēšanas īpašība.

Persiki un aprikozes ir labs folskābes avots. Tās normalizē gremošanas procesus, satur daudz minerālvielu, piemēram, kāliju, bet ņemot vērā, ka šis auglis nāk no ārzemēm (tā pat arī kā daudzi citi) jāatceras, ka ļoti svarīgi kārtīgi mazgāt augļus pirms lietošanas un ēst vairāk par 2-3 persikiem dienas laikā nevajadzētu.

Augļi, ogas un mazulis


Svarīgi atcerēties, ka mazulim ogas var piedāvāt aptuveni gada vecumā. Agrāk ar ogu iekļaušanu ēdienkartē aizrauties nevajadzētu, jo tās satur daudz organiskās skābes, kas var kairināt kuņģa gļotādu un izraisīt alerģiskās reakcijas.

Pirms pasniegt bērnam ogas, tās jāsasmalcina un pirmā reizē jāpiedāvā tikai pustējkarote jaunā produkta. Tā bērniņš iepazīsies ar jauno garšu un konsistenci. Nedrīkst dot uzreiz vairākās ogas vienlaikus, jo var attīstīties alerģiskā reakcija, un būs grūti konstatēt, uz kādu tieši ogu ir reakcija.
Pirmās ieteicamās ogas, ar ko var sākt piebarot, ir plūmes, mellenes, avenes, upenes. No gada vecuma arī zemenes, meža zemenes, jāņogas. Pēc gada vecuma ogas jau var dot veselas un nesasmalcinātas, izņemot kauliņus.

Augļus, kas ir termiski apstrādāti, piemēram, āboli, plūmes, bumbieri, var dot jau no 6 mēnešu vecuma. Tomēr vispirms būtu jāpiedāvā dārzeņi, tikai pēc tam saldie augļi.

Svaigi spiestas sulas nedrīkst dot koncentrētā veidā, tās labāk atšķaidīt ar ūdeni proporcijās 1 pret 1.

Foto: Shutterstock.com


Populārākie raksti