Olga Ļubina
Rimi Bērniem veselīgas ēšanas eksperte, sertificētā uztura speciāliste

Medus – kas tajā labs un kur slēpjas bīstamība?

Uzturs • 05. Janvāris, 2023
Kad apkārt plosās vīrusi, mēs visi meklējam iespēju pasargāt sevi un savus bērnus no slimošanas. Viena no tautas medicīnas metodēm ir medus lietošana. Bet paliek aktuāls jautājums, vai to drīkst dot bērniem un, ja drīkst, tad no kāda vecuma.
 

Ārstē un stiprina imunitāti

Medus ir dabīga saldviela, ko gatavo bites no ziedu nektāra. Tam piemīt pretiekaisuma, antiseptiska un imunitāti stiprinoša iedarbība, skaidro “Rimi bērniem” eksperte, sertificēta uztura speciāliste Olga Ļubina.

Medus sastāvs ir atkarīgs no ievāktā nektāra – liepziedu, griķu, viršu vai cita –, kā arī no laikapstākļiem, bišu šķirnēm.

Tas satur ne tikai cukurus, bet arī aminoskābes, vitamīnus, minerālvielas un antioksidantus, tostarp kāliju, fosforu, kalciju, dzelzi, mangānu, magniju, uzskaita Olga Ļubina.

Līdz gada vecumam – nedrīkst!

Jaunajiem vecākiem svarīgi atcerēties, ka līdz viena gada vecumam medu bērnam nedrīkst dot, uzsver “Rimi bērniem” eksperte. Tas var saturēt botulīna toksīna sporas, kas rada nāvējošu infekciju zīdainim.

Šo infekciju izraisa baktērija Clostridium botulinum.

Līdz sešu mēnešu vecumam zīdaiņu gremošanas trakts nav spējīgs pārstrādāt šīs baktērijas.

Šā iemesla dēļ tās sāk vairoties un izdalīt neirotoksīnus.

Bērnu, kas sasnieguši vismaz viena gada vecumu, kā arī pieaugušo gremošanas traktā šīs baktērijas vairoties nespēj un iet bojā.

Augsts alerģiju risks

Tomēr, pirmo reizi piedāvājot bērnam medu, vajadzētu rīkoties ļoti uzmanīgi. Dot to tikai nedaudz un novērot organisma reakciju. Bīstamība slēpjas tajā, ka medus mēdz izraisīt alerģiju.

“Medus tiek ražots no ziedu nektāra. Līdz ar to – ja bērnam ir alerģija uz ziedputekšņiem, var attīstīties alerģiska reakcija, arī apēdot medu no šiem ziediem,” skaidro uztura speciāliste.

Cik daudz medus dienā lietot?

Runājot par to, cik daudz medus drīkst lietot uzturā, jāsaprot, ka tas ir tāds pats cukurs, jo satur glikozi, fruktozi un saharozi, norāda Olga Ļubina.

Saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas rekomendācijām pievienotā cukura daudzumam dienā nevajadzētu pārsniegt 5 % no kopējā uzņemtā enerģijas daudzuma.

Pēc vidējiem aprēķiniem tie ir 25 grami jeb 5 tējkarotes cukura dienā.

Līdz ar to jāņem vērā, ka, par spīti medus labajām īpašībām, ēst to neierobežotā daudzumā nedrīkst. “It visā jābūt mērenībai!” piekodina “Rimi bērniem” eksperte.


Populārākie raksti