Pirmās vasaras ogas mazulim. Kas jāņem vērā
Ogas un augļus mazulim pirmo reizi piedāvāt iesaka ne ātrāk kā pusgada vecumā. Jāņem vērā, ka ogas ir ļoti koncentrēts produkts, tāpēc ēdienkartē iekļaujamas pamazām. Ārste iesaka pirmajā reizē piedāvāt mazu jaunā produkta gabaliņu, jo ne par vienu ogu nevar teikt, ka tā vispār nemēdz izraisīt alerģisku reakciju.
Par vismazāk alerģiskajām ogām uzskata mellenes. Ja pirmā oga ir zemene, no tās iesaka dot mīkstumu, kas nesatur sēkliņas.
Par vismazāk alerģiskajām ogām uzskata mellenes. Ja pirmā oga ir zemene, no tās iesaka dot mīkstumu, kas nesatur sēkliņas. Alerģiskas reakcijas risku mazina arī termiski apstrādāts produkts, bet tad jāņem vērā, ka tajā nebūs tik vērtīgais C vitamīns.
Ir uzskats, ka sarkanās ogas biežāk izraisa nepatīkamas reakcijas. Tomēr izrādās, ka ne jau sarkanā krāsa ir pie vainas, bet gan tas, ka sarkanās ogas un augļi ir saldāki, tāpēc bērnam var izpausties augļu cukura nepanesība. Ja augļu cukura ir par daudz, parasti vēderā sāk burbuļot.
Ir uzskats, ka sarkanās ogas biežāk izraisa nepatīkamas reakcijas. Tomēr izrādās, ka ne jau sarkanā krāsa ir pie vainas, bet gan tas, ka sarkanās ogas un augļi ir saldāki.
Meža un dārza zemenes un avenes ķīmiskā sastāva dēļ īpaši veicina histamīna izdalīšanos cilvēka organismā un arī pašas satur šo aktīvo vielu. Jo vairāk izdalās histamīns organismā, jo asāka ir alerģiskā reakcija. Tāpēc no šīm ogām novēro visizteiktāko alerģisko reakciju. Jūtīgam bērnam labāk piedāvāt svaigas ogas bez miziņas. Tā ieteicams rīkoties arī tad, ja augļus un dārzeņus pērk lielveikalā vai tirgū, kur nav skaidri zināms, cik tīrs un ķīmiski nepiesārņots ir produkts.
Dažādas ogas atšķirīgi ietekmē bērna gremošanas sistēmu, piemēram, upenes var padarīt mazuļa vēdera izeju cietāku, pārējās ogas lielākā vai mazākā mērā to darīs mīkstāku. Tāpat der zināt, ka nemazgātas vai slikti nomazgātas ogas var būt parazītu avots. Šādā veidā bērns var saņemt cērmju vai spalīšu oliņas.
Foto: Shutterstock