Pudelītes un knupīši – kādus izvēlēties un kā pareizi kopt
Stikla vai plastmasas pudelīti? Kādu knupi?
Dažādu formu, izmēru un materiālu pudelītes ir katra ar savām priekšrocībām un arī trūkumiem.
- Plastmasas pudelītes ir vieglas un neplīstošas. Agrāk to materiāls saturēja organismam kaitīgo bisfenolu A jeb – kā vēl to apzīmēja – BPA. Jaunās paaudzes pudelītes šo vielu nesatur un ir drošas lietošanai. Tās ir viegli paņemt līdzi ceļā, droši mazgājamas, un bērns ar tādu var droši arī spēlēties.
- Otra izvēle ir klasiskās stikla pudelītes. Pluss šādām pudelītēm ir tas, ka tās ir droši sterilizējamas, karstā ūdens ietekmē no tām neizdalās pilnīgi nekādas ķīmiskas vielas.
- Nākamais kritērijs, izvēloties pudelīti, ir tās forma un kakla platums. Pudelītes ar platu kaklu un cilindrisku formu ir vieglāk mazgājamas. Dažas pat tiek pielīdzinātas mātes krūts formai.
Ir arī speciālas pudelītes, kas samazina kolikas simptomus. Gaiss caur vārstu tiek novadīts gaisa kamerā pudeles apakšpusē. Līdz ar to tiek samazināts arī atgrūšanas risks, kolikas un ir mazāks diskomforts mazuļa vēderam.
- Pudelītei ir nepieciešams knupis. Tas ir svarīgs elements, lai barošana no pudelītes būtu veiksmīga un bērnam patīkama. Knupīša caurumam jābūt tādam, lai no pilnas pudelītes, kas pagāzta slīpi, izpilētu tikai viens piliens sekundē. Ja knupis būs ar lielāku caurumiņu, bērns ēdot var sarīties gaisu vai arī aizrīties.
Ir knupīši ar vairākiem caurumiņiem. Bērnam augot, piena plūsmai jāpalielinās, tāpēc no vairākiem caurumiem tā ir stiprāka.
- Knupja virsma var būt gluda un rievota. Rievota novērš knupja sakļaušanos un vairāk līdzinās mātes krūtij, tāpēc ir labāka pareiza sakodiena veidošanā.
- Māneklīšus ražo trīs izmēros: 0–6 mēneši, 6–18 mēneši, vecākiem par 18 mēnešiem. Atbilstošam izmēram ir nozīme – knupis, kas būs par mazu, kritīs ārā, savukārt tāds, kas būs par lielu, var aktivizēt vemšanas refleksu.
- Mūsdienās visbiežāk knupjus gatavo no silikona vai lateksa. Silikons ir caurspīdīgs materiāls, kas ir cietāks nekā latekss, kā arī kalpo ilgāk. Lateksa krāsa ir dzeltenbrūna. Tas ir mīkstāks par silikonu un samērā ātri nolietojas.
- Neatkarīgi no tā, vai mazulis tiek zīdīts vai ēdināts mākslīgi, viņam pēc iemigšanas knupīti vajadzētu izņemt. Ja knupis visu laiku ir mutē, tas var traucēt pareizai žokļu attīstībai.
Kad bērns pabarots, pudelīti vajadzētu uzreiz izskalot ar aukstu ūdeni, lai maisījuma paliekas nepiekalstu pudeles virsmām. Mazgājot lietojiet bērnu pudelītēm paredzēto mazgājamo līdzekli un suku, ko pēc tam izskalojiet.
Pudeļu knupīši jāskalo aukstā, tekošā ūdenī. Tējas vai piena paliekas no knupja iekšpuses labi var iztīrīt ar sāli, ko pēc tam kārtīgi izskalo ar tīru ūdeni.
Pudelītes var dezinficēt arī mājas apstākļos. Pudelītes un knupīšus liek katlā tā, lai tie pārklātos ar ūdeni. Vāra 5–10 minūtes. Pēc tam sterilizētos priekšmetus izņem no ūdens un liek uz tīra dvieļa, ļaujot tiem nožūt.
Pudelīšu un knupīšu mazgāšana trauku mašīnā no higiēnas viedokļa skaitās nepietiekama.