Uztura speciāliste atklāj, kā sulas, limonāde un ledustēja ietekmē bērna veselību
“Bērna uztura ietekme uz veselību ir tēma, ko aktīvi apspriež ne tikai vecāki, bet arī ārsti un uztura speciālisti. Būtiska loma bērna ikdienas ēšanas paradumos ir arī šķidruma uzņemšanai – ne tikai tā apjomam, bet arī tam, kādus dzērienus izvēlēties,” stāsta sertificēta uztura speciāliste, Rimi bērniem eksperte Olga Ļubina.
Jā vai nē – svaigi spiestai sulai?
Bieži var dzirdēt, ka sulas, jo īpaši svaigi spiestās vai pašu gatavotās, ir veselīgas, jo satur daudz vitamīnu un minerālvielu. Jā, vitamīni tajās ir, taču ir arī liels dabīgā cukura daudzums – augļi satur glikozi, fruktozi un vienkāršos jeb ātros ogļhidrātus, ko mūsu organisms izmanto ātrās enerģijas iegūšanai. Vidēji visos saldinātajos dzērienos ir ap 5 tējkarotēm cukura uz 250 ml dzēriena. Augsta cukura koncentrācija sulā, protams, veicinās arī pārmērīgu ogļhidrātu un enerģijas uzņemšanu, kas, ja ir mazkustīgs dzīvesveids, var ātri novest pie svara problēmām. Arī augstās organisko skābju, cukura, fruktozes un cukura spirtu koncentrācijas dēļ sulu pārmērīga lietošana var veicināt meteorismu jeb vēdera uzpūšanos, diskomfortu un caureju. Tāpat pārmērīga sulas lietošana uzturā var izraisīt arī zobu emaljas bojājumus jeb kariesu.
Tāpēc, ja gribas, piemēram, apelsīnu sulu, labāk apēst apelsīnu, nevis spiest no tā sulu, jo, apēdot apelsīnu, bērns apēdīs arī vairāk šķiedrvielu un būs jūtama kaut neliela, bet sāta sajūta.
Gāzēti, saldināti dzērieni – bez bonusiem
Gāzētu saldinātu dzērienu negatīvā iedarbība uz bērnu ir līdzīga, kā uzturā bieži lietojot sulas. Atšķirīgais ir tas, ka sulās ir vitamīni un minerālvielas, bet gāzētos saldinātos dzērienos – nav. Tas nozīmē, ka šādu dzērienu lietošanai vispār nav nekādu bonusu! Vēl pie tam bieži vien limonādes satur ne vien daudz cukura, bet arī kofeīnu un krāsvielas, kas var izraisīt pārmērīgu uzbudināmību, nervozitāti, hiperaktivitāti utml.
Ledustēja pielīdzināma limonādei
Ledustēja izklausās labi – tēja. Taču ledustēja, tāpat kā limonādes, satur daudz cukura, tāpēc tā nebūs labāka nedz par sulām, nedz limonādēm. Turklāt arī to sastāvā var būt kofeīns, un kofeīns bērnu uzturā nav vēlams. Kofeīna bieža un pārmērīga lietošana var rezultēties ar miega traucējumiem.
Galvenais dzēriens ēdienkartē – ūdens
Vecākiem jāņem vērā: galvenajam dzērienam bērna ēdienkartē ir jābūt tīram ūdenim.
Visi pārējie dzērieni var tikt iekļauti bērna uzturā tikai šad un tad – īpašos gadījumos, izprotot, ka tas ir našķis, nevis dzēriens, ko patērēt ikdienā. Cukura apjoma dēļ sulas, limonādes un ledustējas ir pat jāuztver nevis kā dzēriens, bet gan kā ēdiens.
Atkarībā no bērna svara kopējais šķidruma daudzums, kas ikdienā tiek uzņemts, jārēķina šādi:
- uz 10 kg svara jāizdzer aptuveni 1000 ml šķidruma;
- uz 20 kg svara jāizdzer aptuveni 1500 ml šķidruma;
- ja bērns ir svarā no 10 līdz 20 kg, uz katru kilogramu būtu jāuzņem 50 ml šķidruma dienā. Sākot no 20 kg svara, uz katru kilogramu 25 ml dienā. Piemēram, ja bērna svars ir 25 kg, tad dienā jāuzņem vidēji 1625 ml jeb 1,625 litri šķidruma.
Ļoti vēlams, lai vismaz puse no norādītā šķidruma apjoma tiek uzņemta kā tīrs ūdens.