Kādas var būt sekas piena produktu pārmērīgai lietošanai uzturā, stāsta sertificēta uztura speciāliste, “Rmi Bērniem” eksperte Olga Ļubina.
Dzelzs deficīta anēmija
Piens ir labs kalcija avots. Vienlaikus kalcijs kavē dzelzs uzsūkšanos, tāpēc bērniem, kuri regulāri lieto vairāk par 500-600g piena produktu dienā, var attīstīties dzelzs deficīts jeb anēmija. Dzelzs ir nepieciešams skābekļa pārnesej no plaušām uz visām organisma šūnām, tādējādi nodrošinot visa organisma šūnu elpošanu. Dzelzs ir vitāli svarīgs normālai smadzeņu, sirds, gremošanas un citu orgānu attīstībai un darbībai.
Gastroezofageāla refluksa slimība jeb GERS
Kalcijs, ar ko ir bagāts piens, veicina gastrīna izdali. Gastrīns ir viela, kas stimulē kuņģa sulas izdalīšanos. Ja tā ir pārlieku daudz, rodas dedzināšana un sāpes kuņģī un barības vadā. Piens, kas satur daudz kalcija, var provocēt refluksu jeb atgrūšanu. Samazinot piena produktu lietošanu, var mazināties vai izzust arī kuņģa dedzināšanas un refluksa problēma.
Laktozes intolerance un govs piena olbaltuma alerģija
Ja bērnam konstatē laktozes intoleranci, tad tas nozīmē to, ka bērnam vai pieaugušajam trūkst ferments – laktāze. Laktāze šķeļ piena cukuru – laktozi. Cilvēks var sūdzēties par vēdera pūšanos jeb meteorismu, biežu vēdera izeju vai pat caureju, arī vēdera sāpēm. Šajā situācijā uzturā iesaka lietot skābpiena produktus, cietos sierus, kur laktozes koncentrācija ir samazināta vai arī nav pavisam. Parastā piena vietā var lietot pienu bez laktozes.
Savukārt, ja ir konstatēta govs piena alerģija, tad nepieciešams izslēgt no uztura visus pienu saturošus produktus un stingri ievērot eliminācijas diētu.
Aizcietējumi
Piens un piena produkti ir bagātīgs olbaltumvielu avots. Pēdējā laikā Latvijas veikalos ir nopērkami arī produkti ar paaugstinātu olbaltumvielu koncentrāciju. Der zināt, ka olbaltumvielu pārmērīga lietošana noslogo gremošanas traktu un var būt viens no aizcietējumu iemesliem. Tā kā piena produkti praktiski nesatur šķiedrvielas, kas normalizē gremošanas sistēmas darbību, kalpo kā barība zarnu mikroflorai un uzlabo gremošanas trakta peristaltiku, tad pārmērīga piena lietošana bērnam var radīt problēmas ar vēdera izeju.
Kalorijas un uzturs
Jāatceras, ka piens un piena produkti satur olbaltumvielas, ogļhidrātus un taukus, proti, tās ir dzīvei nepieciešamās uzturvielas, tādejādi nodrošinot bērnu un pieaugušo ar kalorijām. Neatkarīgi no konsistences - piens, kefīrs, jogurts, biezpiens, siers, ir ēdiens! Ja bērns vai pieaugušais uzņem vairāk piena produktus, nekā tas ir ieteicams, vienlaikus tiek uzņemta arī lieka un nevajadzīga enerģija (kalorijas). Rezultātā var rastiem liekā svara problēmas.
Aptaukošanās
Līdzās olbaltumvielām un piena taukiem piena produktos ir daudz cukura. Īpaši tas attiecas uz tādiem rūpnieciski pārstrādātiem piena produktiem kā saldinātie jogurti, biezpiena sieriņi, saldais biezpiens vai biezpiena masa. Ar vienu glāzi saldinātā jogurta bērns uzņem vidēji 4-5 tējkarotes cukura, kas faktiski jau ir cukura dienas norma. Ja dienas laikā izdzert divas glāzes jogurta, bērns ir apēdis 10 tējkarotes cukura. Tas ir tikpat daudz cukura, cik satur 500ml saldinātā gāzēta dzēriena.
.
Foto: Shutterstock