Visbiežāk arī bērna uzturā lietotā sakne ir burkāns. Burkānus rekomendē iekļaut zīdaiņa ēdienkartē, jo tie ir viegli sagremojami, saldeni un satur daudz uzturvielu, kas nodrošina bērna normālu augšanu un attīstību. Burkānos esošais beta karotīns organismā sintezējas par A vitamīnu. Šī sintēze notiek nelielā tauku daudzumā, tāpēc burkānus ieteicams gatavot, pievienojot tiem nedaudz olīveļļas. A vitamīns nepieciešams redzei, ādai un imunitātei. Antioksidanti – luteīns un zeaksantīns –, kas atrodami burkānos, ne tikai palīdz redzei, bet arī mazina oksidatīvo stresu un iekaisumus. Burkānos ir arī K vitamīns, kas nepieciešams asinsrites sistēmas darbībai, piedalās asins recēšanas procesos, kā arī B6 vitamīns, kas veicina normālu vielmaiņu nervu šūnās. Līdz ar to burkāns ir ļoti veselīgs un bērnam nepieciešams produkts, ko dot jau pirmajās piebarošanas reizēs.
Ja salīdzina ar bieti vai burkānu, kuros ir aptuveni 42 kalorijas, tad selerijā ir tikai 16
Salīdzinoši agri (ap 10–12 mēnešu vecumu) bērnu uzturā var ieviest arī bietes, pievienojot tās zupām, biezeņiem, pankūkām vai citiem ēdieniem. Bietes ir vērtīgs magnija un mangāna avots. Un šīs minerālvielas spēlē nozīmīgu lomu augšanas attīstībā un vielmaiņas regulēšanā. Savukārt dzelzs, kas arī ir bietēs, piedalās hemoglobīna sintēzē. Vienīgais, kas jāatceras, – bietes var veicināt alerģiskas reakcijas un noteikti nedrīkst ēst lielā daudzumā, jo ir zināms, ka tām piemīt laksatīva (caureju veicinoša) iedarbība.
Kālis satur daudz luteīna, kas nepieciešams redzei, īpaši tad, ja ikdienā acis ir diezgan noslogotas
“Tādas saknes ka rācenis, kālis vai selerijas sakne var iekļaut bērnu uzturā, kad viņi ir sasnieguši divu vai trīs gadu vecumu. Tas ir saistīts ar to, ka šajās saknēs ir augsts šķiedrvielu un ēterisko eļļu saturs, līdz ar to šo sakņu sagremošana var būt apgrūtināta. Taču, ja bērns jau ir sasniedzis divu vai trīs gadu vecumu, noteikti iesaku papildināt viņa ēdienkarti ar šīm saknēm, jo, piemēram, selerijas sakne ir ļoti diētiska. To ēdot, vairāk enerģijas tiek patērēts, to sagremojot, nekā uzņemts. Ja salīdzina ar bieti vai burkānu, kuros ir aptuveni 42 kalorijas, tad selerijā ir tikai 16. Tātad maz kaloriju, bet daudz šķiedrvielu un K vitamīna. Selerija ir laba alternatīva kartupeļiem,” stāsta Rimi Bērniem eksperte Olga Ļubina.
Burkānus rekomendē iekļaut zīdaiņa ēdienkartē, jo tie ir viegli sagremojami, saldeni un satur daudz uzturvielu, kas nodrošina bērna normālu augšanu un attīstību
Savukārt kālis satur daudz luteīna, kas nepieciešams redzei, īpaši tad, ja ikdienā acis ir diezgan noslogotas. Rācenis ir līdzīgs kālim, tomēr garšas ziņā nedaudz saldāks. Tas satur kalciju, tāpēc veselīgs zobiem un smaganām, kā arī daudz C vitamīna un karotīna, arī luteīna. Rācenis ir arī labs kālija, fosfora, magnija un dzelzs avots.
Kartupelis, ko arī pieskaita pie saknēm, protams, tiek ļoti plaši lietots uzturā, it īpaši Latvijā. To izmanto arī kā vienu no pirmajiem produktiem, ko ievieš zīdaiņu ēdienkartē. Kartupelī ir daudz cietes, maz šķiedrvielu, līdz ar to tas nenoslogo mazā bērna gremošanas traktu. Kartupelis satur daudz kālija, P vitamīnu un B grupas vitamīnus. Palīdz nodrošināt bērnu arī ar nepieciešamo enerģijas daudzumu. Uztura speciāliste iesaka iekļaut kartupeļus bērna uzturā, tos kombinējot ar burkāniem, kabačiem, ziedkāpostiem un citiem dārzeņiem un saknēm.