“Pirms mazajam piedāvāt kādu tēju, vecākiem jāatceras, ka jebkura zāļu tēja var bērnam izraisīt alerģisku reakciju, jo tās sastāvā ir ziedputekšņi. Mazāk to izraisa lapu zāļu tējas (tādas, kurās nav ziedu), kā arī tās, kuras paši esat lasījuši, jo šādām tējām ir mazāks kontaminācijas risks un jūs paši kontrolējat žāvēšanas un uzglabāšanas procesu,” stāsta uztura speciāliste Ļubina.
Pirms dot zāļu tēju vecākiem jābūt uzmanīgiem un jāpārdomā, vai konkrētā tēja ir bērna veselības stāvoklim atbilstoša un vispār nepieciešama
Pirms bērns ir sasniedzis viena gada vecumu, uztura speciāliste aicina vecākus obligāti konsultēties ar ģimenes ārstu par tējas iekļaušanu mazuļa ēdienkartē. Dzert “pieaugušo” tējas bērni varētu no aptuveni 12 gadu vecuma, kad cilvēka organisms sāk reaģēt uz dažādām aktīvām ķīmiskām vielām līdzīgi kā pieaugušais. Pirms tam vecākiem jābūt uzmanīgiem un jāpārdomā, vai konkrētā zāļu tēja ir bērna veselības stāvoklim atbilstoša un vispār nepieciešama.
Bieži vecāki vēlas bērniem dot piparmētru un melisas tēju, jo tām piemīt nomierinoša iedarbība. Uztura speciāliste uzskata, ka līdz trīs gadu vecumam šīs tējas noteikti nevajadzētu ieviest bērnu uzturā
Rimi Bērniem eksperte Olga Ļubina vērš uzmanību uz fenheļa tēju: “Vēl pavisam nesen šo tēju rekomendēja kā vienu no pirmajām, ko drīkst dot zīdaiņiem pret kolikām, kā arī to iesaka dzert jaunajām māmiņām, lai stimulētu laktāciju jeb krūts piena veidošanos, taču diviem bērniem pēc fenheļa tējas lietošanas attīstījās neiroloģiskas sūdzības un viņi tika hospitalizēti. Kopumā fenheļa tēja ir atzīmēta kā “droša” lietošanai, taču, pirms to darīt, ir nepieciešams konsultēties ar ārstējošo ārstu par tējas dzeršanas biežumu, stiprumu un devām.”
Vislabākais dzēriens bērnam ir ūdens
Bieži vecāki vēlas bērniem dot piparmētru un melisas tēju, jo tām piemīt nomierinoša iedarbība. Uztura speciāliste uzskata, ka līdz trīs gadu vecumam šīs tējas noteikti nevajadzētu ieviest bērnu uzturā, jo abu sastāvā esošās bioloģiski aktīvās vietas var iedarboties uz mazo daudz spēcīgāk nekā uz pieauguša cilvēka organismu. Tāpat piparmētru un melisas tējā ir organiskās skābes, kas veicina gremošanas sulu izdali, kas var kairināt gremošanas trakta gļotādu. Savukārt kumelīšu tējai ir ārstnieciska iedarbība, tā nomierina, darbojas kā dabīgs antibiotiķis, un šī zāļu tēja ir marķēta kā lietošanai droša.
“Rekomendēju bērniem dot dzert ūdeni un zāļu tējas lietot tikai tad, ja tās kādu konkrētu iemeslu dēļ ir ieteicis ģimenes ārsts. Ja ir vēlme sasildīties vai dzērienam piešķirt citu garšu, tad var siltam ūdenim pievienot nedaudz mājās gatavota augļu vai ogu kompota, kura sastāvam ir pievienots pavisam maz cukura,” uzskata uztura speciāliste Olga Ļubina.