Jekaterina Bovtramoviča
Rimi Bērniem eksperte, fizioterapeite

5 lietas, ko vasarā piedzīvot kopā ar bērnu

Veselība • 05. Jūlijs, 2021
Siltais laiks ļauj mums dzīvot nedaudz brīvāk – nav jāvelk tik bieza drēbju kārta, varam doties garākos pārgājienos un pabūt tuvāk dabai. Rimi Bērniem stājas un fiziskās attīstības eksperte, fizioterapeite Jekaterina Bovtramoviča iesaka lietas, ko šovasar piedzīvot kopā ar mazuli.
 

Darbošanās dabā nāks par labu ne tikai bērna fiziskajai attīstībai, bet arī psihoemocionālajai veselībai. Šādi bērnam veidojas dzīves pieredze un rodas zināšanas, piemēram, ka akmens ir auksts, bet čiekurs – ass. Tas attīsta arī emocijas, veido kopīgu pieredzi vecākam un bērnam.

Ko vecākiem atcerēties pirms dabas baudīšanas

  • Drošība – pirmajā vietā! Lai cik lielu prieku sniegtu daba vasarā, visās aktivitātēs drošība ir pirmajā vietā. “Rūpējoties par bērna veselību, nedrīkstam aizmirst, ka mums jārūpējas arī par viņu drošību!” vecākiem atgādina Jekaterina Bovtramoviča un aicina būt modriem, atpūšoties ar bērniem pie dabas.
  • Bērna āda ir daudz plānāka nekā pieaugušajiem, tāpēc, izvēloties aktivitātes, jāskatās, lai tā netiktu traumēta – atrodoties saulē, jānēsā cepure, jālieto saules aizsargkrēms ar SPF 50. Karstā laikā bērns ādas apdegumu var iegūt ļoti īsā laikā. Pēc ūdens procedūrām saules aizsargkrēma kārta jāatjauno.
  • Jāuzmanās no kukaiņiem. Novērots, ka šajā gadā kukaiņi ir īpaši agresīvi – pat pēc odu kodumiem bērniem rodas izteiktas alerģiskas reakcijas, nieze, pampums. Tāpat jāatceras, ka mežā, pļavā ir daudz citu kaitēkļu, tostarp ērces.
  • Ja ir vēlēšanās kādu aktivitāti piedāvāt bērnam, labāk vecākiem vispirms to izmēģināt pašiem, lai saprastu, vai tā būs piemērota viņu atvasei – vai ūdens nav par aukstu, smiltis par karsu u.tml.

1. Brīvība pēdām – staigāšana basām kājām

Bērnu, kurš jau sāk staigāt, vecāki var laist bez apaviem un zeķēm – basām kājiņām. “Skatāmies, lai tas ir droši – lai vide, pa kuru laižam bērnu staigāt, nerada ievainošanās risku. Jāskatās, lai tur nav stiklu, pārlieku asu akmeņu, zaru,” stāsta speciāliste. Viņa norāda, ka staigāšanai ar basām pēdām būs piemērots īss zālājs, smiltis, maigi, noapaļoti akmentiņi, virsma, kas neduras mazulim pēdās. Staigāšana plikām kājām uzlabo propriorecepciju jeb ķermeņa stāvokļa un kustību pārmaiņu uztveri, trenē līdzsvara sajūtu un pēdu, potīšu stabilitāti.

2. Peldēšanās un bradāšana pa ūdeni

Latvijas vasaras lielā priekšrocība ir dažādās ūdens tilpes, kas pieejamas peldēšanai. Ūdens kalpo kā dabas elements aktīvai peldēšanai, kas savukārt trenē elpošanu un muskuļus un norūda organismu. Kopīga peldēšanās sniedz lielu prieku kā lieliem, tā maziem bērniem, taču atklātās ūdens tilpēs vecākiem ir ļoti stingri jāuzrauga bērni – pat tie, kas jau prot peldēt. Ūdens kā dabas elements palīdz norūdīties, sniedz patīkamas ķermeniskās sajūtas, taču, vedot mazus bērnus atklātos ūdeņos, ļoti jāvēro, lai viņi pārlieku nenosalst.

3. Spēles ar dabas materiāliem – akmeņu tornis vai gliemežvāku glezna

Akmeņi, čiekuri, zari, sūnas, ziedi, gliemežvāki – šie visi ir lieliski spēļu materiāli, ar kuriem gan spēlēties, gan apgūt ko jaunu. Pirms piedāvājat tos bērnam, pārliecinieties, ka tie ir droši. Mežu ir labi izmantot pastaigām, putnu un dabas vērošanai, izzināšanai, taču pa to labāk ar basām kājām nestaigāt – mežā ir daudz dažādu kaitēkļu, kukaiņu, čūsku. Tāpat nevajadzētu brist dziļā zālē. “Darbošanās ar plaukstām, dažādu virsmu sajušana trenē pirkstus un attīsta roku sīko motoriku, kas ir svarīga bērna attīstībai,” stāsta speciāliste. Akmeņus var likt kaudzītē, no gliemežvākiem var veidot gleznas, kociņus var kārtot rindā no lielākā uz mazāko, vērot to krāsas, formas. Šie materiāli kalpo arī kā mācību materiāli.

Svarīgi!

Vecākiem jāatceras, ka bērniem būtu jāpiedāvā tādas nodarbes, kas viņiem patīk un rada prieku. Tādā veidā bērnam veidosies pozitīva pieredze par šo aktivitāti. Ja mazajam rodas baiļu sajūta vai nepatika pret kādu aktivitāti, to viņam piedāvāt nevajag!

4. Sagatavojiet savu sajūtu taku

Tā var būt pavisam īsa – piemēram, bļoda ar smiltiņām un otra bļoda, kas piepildīta ar čiekuriem. Iekāpjot vienā un tad otrā, bērnu pārņems atšķirīgas sajūtas. Protams, var veidot pavisam garu sajūtu taku – ja ir pieejami dažādi materiāli un ir pietiekami daudz vietas. “Ar dabas materiāliem bērnam var piedāvāt sajūtu daudzveidību. Tie palīdz attīstīt sensorās sajūtas un atšķirt tās – kad rodas maigas sajūtas, kad mazliet kož vai kņudina,” teic speciāliste. Tomēr pārspīlēt arī nevajadzētu – ja ir vēlēšanās trenēt sajūtas, paplašināt sajūtu daudzveidību vai palielināt slodzes pakāpi, to vajadzētu darīt pakāpeniski, lai bērns varētu pierast pie sajūtu daudzveidības un saprastu, kā pēdas jūtas uz dažādām virsmām.

5. Uzceliet smilšu pili

Spēles ar smiltīm bērniem sniedz daudz prieka. Smiltis ir plastiskas, tās ir patīkami bērt no rokas rokā un darboties ar tām. Liela vai maza, ar torņiem vai bez – smilšu pils sajūsminās gan mazus, gan lielus bērnus, bet kopīga darbošanās stiprinās bērnu un vecāku attiecības.


Populārākie raksti