5 padomi sievietei, plānojot grūtniecību

Veselība • 16. Janvāris, 2019
Kad esat nolēmuši spert atbildīgo soli – kļūt par vecākiem, vērtīgi zināt, kā rīkoties, lai mazuļa gaidīšanas laiks noritētu mierīgi un veselīgi. Padomos dalās pediatre, “Rimi bērniem” eksperte Sanita Mitenberga.

1. Konsultējieties ar savu ģimenes ārstu
Pirms grūtniecības iestāšanās konsultējieties ar savu ģimenes ārstu par nepieciešamajām veselības pārbaudēm. Ģimenes ārsts jūs nosūtīs uz asins un urīna analīzēm, izmeklējumiem, lai izslēgtu riskus saslimt ar C un B hepatītu, AIDS, ieteiks veikt rentgenu plaušām, jo grūtniecības laikā to darīt nedrīkst.

Ārsts apspriedīs ar jums jūsu veselības vēsturi (pārslimotās bērnu infekciju slimības) un pašreizējo veselības stāvokli, kas varētu ietekmēt grūtniecību. Noskaidros, vai pašlaik lietojat kādas zāles, vai ir veiktas nepieciešamās vakcīnas, vai ir vēl kaut kas nepieciešams, lai grūtniecība noritētu veiksmīgi.

Pirms ejat pie ārsta, izveidojiet sarakstu ar jautājumiem, kas jūs interesē, lai kaut ko neaizmirstu izrunāt. Ja šobrīd jums ir kādas veselības problēmas, piemēram, cukura diabēts, vairogdziedzera slimības, fenilketonūrija, krampju traucējumi, paaugstināts asinsspiediens, artrīts, ēšanas traucējumi vai citas hroniskas slimības, pastāstiet par to ginekologam, kā arī pārliecinieties, ka viss tiek kontrolēts un ārstēšana norit veiksmīgi. Ar savu ārstu pārrunājiet jautājumus par iespējamo risku, ka hroniskās slimības varētu pārmantot gaidāmais bērns.


2. Vizīte pie speciālista
Ginekologs grūtniecības laikā būs jāapmeklē regulāri, taču būtu ieteicams ar šo speciālistu aprunāties par grūtniecības plānošanu arī pirms tās iestāšanās. Būtiski izrunāt jautājumus, kas ietekmēs grūtniecību, kā arī veikt visas nepieciešamās ginekoloģiskās pārbaudes, to skaitā dzemdes kakla vēža profilaktisko pārbaudi. Ja iepriekš ir bijušas grūtniecības, izrunājiet ar speciālistu to norisi. Ja esat piedzīvojusi sarežģījumus grūtniecības laikā, svarīgi ar ārstu pārrunāt, kā no tiem izvairīties nākamajā grūtniecībā.
Vēl viena ieteicamā vizīte – zobārsta apmeklējums. Plānojot grūtniecību, laikus pārliecinieties par mutes dobuma veselību. Ja ir kādi bojāti zobi, tie jāsalabo.

Ja esat piedzīvojusi sarežģījumus grūtniecības laikā, svarīgi ar ārstu pārrunāt, kā no tiem izvairīties nākamajā grūtniecībā.



3. 400 mikrogrami folskābes katru dienu
Folskābe ir B grupas vitamīns, ko nepieciešams uzņemt sievietei vismaz vienu mēnesi pirms grūtniecības iestāšanās un visu grūtniecības laiku. Šis vitamīns palīdz novērst bērna smadzeņu un mugurkaula iedzimtus defektus.

Folskābe ir B grupas vitamīns, ko nepieciešams uzņemt sievietei vismaz vienu mēnesi pirms grūtniecības iestāšanās un visu grūtniecības laiku.



4. Pārtrauciet alkohola lietošanu un smēķēšanu
Smēķēšana un alkohola lietošana grūtniecības laikā sievietei un arī mazulim var radīt daudzus veselības sarežģījumus, piemēram, priekšlaicīgas dzemdības, iedzimtus defektus, un var būt iemesls jaundzimušā pēkšņās nāves sindromam. Šie kaitīgie ieradumi var traucēt arī ieņemt bērnu un izraisīt spontāno abortu.


5. Centieties saglabāt veselīgu svaru
Ikvienam ieteicamas fiziskās aktivitātes, jo tās ne tikai palīdz saglabāt veselīgu ķermeņa svaru, uzlabo vielmaiņu un asinsriti, bet arī sniedz labsajūtu un mazina stresa līmeni (viens no iemesliem, kāpēc ir grūtāk ieņemt bērnu). Tieši tas ir vajadzīgs gan tad, kad plānojat bērnu, gan – kad mazulis ir pieteicies. Ja sievietei ir liekais svars, tad diemžēl paaugstinās komplikāciju risks grūtniecības laikā, piemēram, var attīstīties sirds slimības vai 2. tipa cukura diabēts. Lai sasniegtu un saglabātu veselīgu svaru, jāsaprot, ka tās nav īstermiņa izmaiņas diētā, bet gan dzīvesveids, kas ietver sevī gan veselīgu uzturu, gan regulāru fizisko aktivitāti. Konsultējies ar speciālistu par veselīgu uzturu pirms grūtniecības un tās laikā.


Populārākie raksti