5 svarīgi jautājumi par atvadām no knupīša

Veselība • 04. Novembris, 2021
Knupītis gan zīdainim palīdz nomierināties, gan var būt neatsverams palīgs vecākiem. Tomēr pienāk laiks, kad mazulis izaug un knupītim jāsaka ardievas.
 

Padomos, kā labāk ģimenei pārdzīvot šo laiku, dalās “Rimi Bērniem” bērnu veselības eksperte, pediatre Sanita Mitenberga.

Kad būtu vēlams atradināt mazuli no knupīša?

Kā norāda speciālisti, knupis mazulim vairs nav vajadzīgs, kad bērnam izzūd zīšanas instinkts, un tas parasti ir ap pusotru līdz divu gadu vecumam. Ja mazulis turpina ilgāk lietot knupīti, šis instinkts tiek uzturēts mākslīgi. Laikā, kad bērnam jau ir citas intereses – viņš staigā, spēlējas ar mantiņām, aktīvi izzina pasauli un ēd cieto barību –, nepieciešamība pēc knupīša samazinās.

Kādi ir riski, ja bērns turpina knupīti lietot ilgāk?

Tas, uz ko parasti norāda ārsti, – no pārāk ilgstošas un intensīvas knupīša lietošanas bērnam var veidoties nepareizs sakodiens. Arī, ja mazais ar knupi mutē pavada nomoda laiku, viņa valodiņa var attīstīties lēnāk – bērns vairāk var izmantot žestus, lai panāktu sev vēlamo, viņam nav dota iespēja izteikties, eksperimentēt ar skaņām. Augot un mazulim pašam spēlējoties ar knupi, var būt risks kādu infekciju vai slimību, netīrumu pārnešanai ar to – mazi bērni nespēj ievērot higiēnas normas tā, kā to var pieaugušie. Tāpat ir norāde literatūrā, ka knupīša lietošana var palielināt ausu infekciju risku par 50 %.

Kurš ir pats labākais laiks, lai atradinātos no knupīša?

Ģimenei ir rūpīgi jāpārdomā laiks, kad plānots mazo atradināt no knupīša lietošanas. Jāraugās, lai tas nesakrīt ar posmu, kad bērnam ir papildu stress – jaunāka mazuļa ienākšana ģimenē, dārziņa gaitu uzsākšana, pārcelšanās vai tamlīdzīgi. Vecumam nav tik izšķirošas nozīmes, kā bērna pašsajūtai un ģimenes atmosfērai. Arī laiks, kad mazais ir apslimis vai viņam nāk zobi, nebūs pats piemērotākais atvadām no knupīša.

Viens no ieteikumiem, kad tiek nolemts atteikties no knupīša, ir jau laikus pakāpeniski samazināt tā lietošanu, piemēram, atstāt to tikai uz gulēšanas laiku vai tad, kad jādodas ceļā un bērns kļūst nemierīgs.

Pamazām var samazināt arī laiku, kad mazulis zīž knupi, – kolīdz bērns ir iemidzis, izņemt to no viņa mutes, ja viņš to pats neizspļauj. Laikā, kad tiek samazināts knupīša lietošanas ilgums, svarīgi, lai nomoda un spēļu brīžos tas neatrastos bērnam acu priekšā. Tāpēc arī nav ieteicams jau lielākiem bērniem to stiprināt pie apģērba – tas būs kārdinājums to visu laiku iebāzt sev mutē.

Kuras ir labākās metodes?

Nereti dzirdēts gan par to, ka knupīti pats mazulis iekarina speciālā knupīšu kokā, atdod peļu bērniņiem, gan – ka vecāki knupīti nedaudz iegriež, lai tas mainītu savu formu (jāpārbauda, vai nepastāv aizrīšanās risks!). Kādreiz vecāki stāsta, ka izdodas ar bērnu pašu sarunāt, un mazais labprāt knupīti izmet atkritumos. Citreiz sanāk lieliska maiņa – bērns vecākiem atdod knupīti, bet pretim saņem kādu rotaļlietu. Lai kādu metodi arī ģimene izvēlētos, tā izdosies, ja vecāki būs vienoti un stingri savā nostājā, ka ir pienācis īstais laiks atvadīties no šī bēbīšu laika piederuma.

Tāpat ir vērts paturēt prātā, ka šajā laika posmā bērns var būt emocionālāks, tāpēc vecākiem ieteicams viņam veltīt vairāk laika, mīļuma un uzmanības.

Pats svarīgākais noteikums – ja atmetāt, tad jāiztur

Kādreiz pirmais impulss var būt ļoti pozitīvs – bērns pats izmeta knupīti un nemaz nekreņķējas. Taču var gadīties, ka, tikai gulēt ejot vai kad ir kārtīgi sabēdājies, bērns apjauš, cik liels ir zaudējums. Tad mazajam var parādīties patiesās jūtas – bēdas un dusmas, ka knupītis ir pazaudēts. Šajā situācijā pats svarīgākais vecākiem ir palikt nelokāmiem – ja reiz knupītis ir atdots peļu bērniem, ja reiz maiņa pret kāroto mantu ir veikta vai ja pats mazulis ir izmetis knupīti atkritumos, padarīt notikušo par nebijušu nav iespējams. Bērnam ir jāsadzīvo ar to, bet vecākiem ir jābūt stipriem savā pārliecībā, ka tas bija pareizais lēmums. Mierinājumam: vairums vecāku atzīst, ka pēc pāris dienām vai citos gadījumos – nedēļām bērns ir pieradis pie jaunās situācijas.

Ko vecākiem nedarīt laikā, kad nolemts atteikties no knupīša:

  • nekaunini bērnu par knupīša lietošanu;
  • neapsmērē knupīti ar sinepēm, vērmelēm vai kaut ko citu negaršīgu;
  • nepadodies – ja reiz uzsākts kurss uz knupīša atmešanu, atliek vien izturēt;
  • neturi rezerves knupi mājās – bērns var just vecāku šaubas un manipulēt ar to. Ja knupīša nav, tad nav!

Populārākie raksti