Bērna drošība mājoklī. Ieteikumi tās uzlabošanai
Rimi Bērniem eksperte, ārste pediatre Sanita Mitenberga stāsta par kritiskajiem punktiem dzīvesvietā, kuriem īpaši jāpievērš uzmanība mazu bērnu vecākiem. Mājas drošība ir nozīmīga, arī raugoties no bērnu psiholoģijas viedokļa – ir jārada vide, kurā mazais var brīvi pārvietoties, uz katra soļa nedzirdot: “šo neaiztiec, te nedrīkst, kur tu atkal esi ielīdis”. Ja viņš kaut kur ne tur ir ielīdis, tā ir vecāku atbildība, nevis iemesls sabārt zinātkāro mazuli.
Apmēram 5 mēnešus vecs bērns ir ļoti kustīgs. Viņš mācās velties, daži prot pat šļūkt uz priekšu. Drošības apsvērumu dēļ mazo vislabāk nolikt uz grīdas, kur viņš var gan apgūt nepieciešamās kustības, gan arī ir mazāks risks nokrist no augstas virsmas un gūt nopietnas traumas.
Bērna apdedzināšanās ar karstu kafiju ir tipiska sadzīves trauma, ko varēja neiegūt, ja vien pieaugušais kaut mirkli aizdomātos par piesardzību
Spēja kontrolēt savu ķermeni paver milzu iespējas gan attīstīties, gan arī paša spēkiem sasniegt iekārojamākos priekšmetus, kas ir nonākuši mazuļa redzeslokā. Šis ir brīdis, kad vecākiem ir jāizvērtē dzīvesvieta no bērna redzes punkta. Tas nozīmē, ka vecāki burtiski metas rāpus un paskatās, kas ir spīdīgs, jauns un uzmanības vērts, un noteikti arī gana garšīgs.
Uzmanību – elektrība
Jāapzina visas elektrības rozetes, arī tās, kas neatrodas tuvu grīdai, jo bērns var tām piekļūt, mēģināt rozetē kaut ko ielikt, tādējādi gūstot elektrotraumas. Tie elektrības kontakti, kas netiek izmantoti, ir jānosedz ar speciāliem aizsegiem. Novietojiet vadus tā, lai izvairītos no iespējas, ka bērns tajos var satīties un nosmakt vai pārkost tos un iegūt elektrošoku. Izsekojiet, lai, velkot aiz kāda vada, mazais nevarētu sev uzmest virsū lampu, gludekli vai portatīvo datoru.
Karstas vietas
Bērna apdedzināšanās ar karstu kafiju ir tipiska sadzīves trauma, ko varēja neiegūt, ja vien pieaugušais kaut mirkli aizdomātos par piesardzību. Vēl viena bīstamība virtuvē ir uz gāzes vai elektriskās plīts novietotās karstās pannas un katli, ko bērns var paraut, uzgāzt sev virsū un gūt apdegumus vai sasitumus. Lai novērstu šādu varbūtību, trauku rokturi jāpagriež pret sienu, bet paši trauki jānovieto tuvāk sienai un tālāk no plīts malas.
Tāpat izvērtējiet vannas istabā pieejamos priekšmetus, īpašu uzmanību pievēršot veļas mazgāšanas līdzekļu atrašānas vietai
Tas pats attiecas uz sildītājiem, karstiem radiatoriem, kamīniem – tie ir jānorobežo, lai pasargātu bērnu no apdedzināšanās. Nededziniet sveces vai vīrakus mazulim pieejamā vietā. Arī ejot vannā, pārbaudiet, vai ūdens no dušas vai krāna netek karsts. Kā arī uzmaniet, lai bērns nepagriež karsto krāna rokturi bez uzraudzības. Tāpat neatstājiet bērnus vannā spēlēties vienus pašus, jo, iespējams, mazie var celties kājās, paslīdēt, sasisties un pat noslīkt vannā.
Sadzīves ķīmija un indīgas vielas
Virtuve ir visbīstamākā vieta maziem bērniem. Noslēdziet virtuves skapīšus, jo īpaši tos, kuros atrodas asi priekšmeti vai tīrīšanas līdzekļi. Atbrīvojieties no virtuves magnētiem, jo tie ir pietiekami interesanti un satur sīkus elementus, kas var nokļūtu mazuļa mutē.
Tāpat izvērtējiet vannas istabā pieejamos priekšmetus, īpašu uzmanību pievēršot veļas mazgāšanas līdzekļu, kapsulu, cauruļu tīrīšanas līdzekļu u.c. drošai uzglabāšanai – tie nereti tiek atstāti zem vannas, uz grīdas vai kādā citā bērnam viegli aizsniedzamā vietā.
Pārbaudiet, kur mājās atrodas aptieciņa un medikamenti. Noslēpiet tos aiz atslēgas slēdzamā skapī vai tik augstā plauktā, lai, pat piestumjot krēslu un uz tā uzkāpjot, bērns nevar aizsniegt medikamentu kastīti.
Smagi priekšmeti
Vienmēr jāpārliecinās, ka dažādi smagi priekšmeti (piemēram, skapji, plaukti, televizors, sienas spogulis u.c.) ir nostiprināti un bērns nevar tos aizķert un uzgāzt sev virsū. Tāpat, ja mēbelēm ir asi stūri, tie noteikti jāaprīko ar stūru aizsargiem.
Bērnus nedrīkst radināt spēlēties uz palodze
Logi un balkoni
Durvju un logu drošībai balkona un lodžijas nepieejamība ir jāizvērtē atsevišķi. Lai bērns spēlējoties neievērtu pirkstus, durvīm jāuzliek īpaši aizsargi, kas neļauj tām aizcirsties. Savukārt pie logiem nedrīkstētu atrasties mēbeles, uz kurām bērns var uzkāpt un nokļūt līdz logam. Bērna klātbūtnē logus drīkst atstāt vaļā tikai vēdināšanas režīmā, turklāt logi noteikti jāaprīko ar ierobežotājiem to atvēršanai. Tāpat bērnus nedrīkst radināt spēlēties uz palodzes.
Brāļu un māsu rotaļlietas
Jāizvērtē, vai mazais netiek klāt brāļu vai māsu rotaļlietām. Tās var saturēt smalkas detaļas, kā arī baterijas, ko mazais var viegli norīt. Tas ir bīstami dzīvībai! Regulāri pārbaudiet mājās esošo rotaļlietu stāvokli, vai kādai rotaļlietai nav saplīsusi detaļa, piemēram, mīkstajām mantiņām notrūkusi roka vai kāja, vai mašīnām nav viegli noņemamas riepas.