Bērnam iedzēlusi bite. Kā rīkoties?

Veselība • 25. Jūnijs, 2018
Nav patīkami, ja atpūtu pie dabas iztraucē tāds negaidīts viesis, kā lapsene vai irsis. Kā rīkoties, ja kāds no šiem kukaiņiem iedzeļ, stāsta “Rimi Bērniem” eksperte, ārste pediatre Sanita Mitenberga.

Visbiežāk pēc bites, lapsenes vai irša dzēliena, dzēluma vieta kļūst sārta, var pietūkt un niezēt. Bērniem ļoti sāp, tāpēc pirmā palīdzība šādā gadījumā – mazo ķiparu nomierināt un izstāstīt, ka tas nav nekas bīstams un sāpes pēc kāda laiciņa pāries.

Ir gadījumi, lai gan reti, kad bērnam no kukaiņu koduma rodas alerģiska reakcija, pēc kura veselības stāvoklis pasliktinās.



Ir gadījumi, lai gan reti, kad bērnam no kukaiņu koduma rodas alerģiska reakcija, pēc kura veselības stāvoklis pasliktinās, izraisot anafilaktisko šoku, kas bērnam var būt bīstams. Ja agrāk nav bijušas alerģiskas reakcijas uz kukaiņu kodumiem, tas vēl nenozīmē, ka tās nekad nevar parādīties. Tāpēc – ja kukainis ir iedzēlis, rūpīgi vēro, kā bērns jūtas tuvākās stundas laikā. Ja dzēluma vieta piepampst arvien vairāk, cietušajam ir slikta dūša, grūti elpot, ir jāizsauc neatliekamā palīdzība.


Kukaiņa dzelonis jāizvelk!
Brīdī, kad kāds no šiem kukaiņiem dzeļ, tas savu dzeloni atstāj ādā. Pēc iespējas ātrāk tas ir jāizvelk – uzmanīgi, ar pincetes palīdzību. Bites dzeloņa galā ir indes maisiņš, no kura pakāpeniski izdalās inde. Tāpēc svarīgi censties dzeloni nesaspiest: tas palīdzēs izvairīties no iespējamām alerģiskām reakcijām. Kad tas paveikts, svarīgi traumēto vietiņu apstrādāt – vispirms nomazgāt ar ūdeni, ja iespējams, dezinficēt un tad uzlikt aukstu kompresi (vislabāk palīdzēs ledus gabaliņš, bet derēs arī samitrināta lupatiņa). Šādi var darīt vairākas reizes dienā. Tas palīdzēs nomierināt ādu, mazinot apsārtumu un tūsku. Ja tuvumā nav pieejams nekas auksts, tad koduma vietai var uzlikt tīru ceļmallapu. Ja kukainis iedzēlis mutes gļotādā, jādzer daudz vēsa ūdens un aukstā komprese jāpatur pie kakla, lai neļautu piepampt rīklei vai mēlei.

Bites dzeloņa galā ir indes maisiņš, no kura pakāpeniski izdalās inde. Tāpēc svarīgi censties dzeloni nesaspiest.


Koduma vietu der atvēsināt
Līdzīgi kā pie odu kodumiem, arī tad, ja iedzēlusi bite, niezošo dzēliena vietu var sasmērēt ar antihistamīna gēlu: arī tam piemīt atvēsinošs efekts. Ja kukainis iedzēlis galvas rajonā, var gadīties, ka bērniņam piepampst acis. Tad ieteicams lietot tā saucamās pretalerģijas tabletes, kas satur antihistamīnu. Taču noteikti pirms tam jāizlasa zāļu lietošanas instrukcija un medikamenta deva jāpiemēro atbilstoši bērna vecumam un svaram. Lai varētu izvairīties no bišu dzēliena nepatīkamajām sekām, ar lielāku bērnu der jau savlaicīgi pārrunāt, kā viņam pašam rīkoties kukaiņa koduma gadījumā.


Kādos gadījumos pēc bites vai cita kukaiņa dzēliena zvanīt ātrajai palīdzībai?
• Ja bērnam piepampst mēle, lūpas vai rīkle,
• Ir novērojuma apgrūtināta elpošana un paātrināta sirdsdarbība,
• Bērns sūdzas, ka reibst galva vai ir sāpes krūškurvī (mazais teiks, ka sāp vēders),
• Ir samaņas zudums.


Populārākie raksti