Bērnam paaugstināta temperatūra. Kā rīkoties?
Normāla ķermeņa temperatūra veselam, pieaugušam cilvēkam vidēji ir 36,6 °C, bet tā var svārstīties robežās no 36 °C līdz 37 °C. No rītiem temperatūra parasti ir zemāka, bet pēcpusdienā – augstāka. Zīdaiņiem līdz gada vecumam normāla temperatūra var būt pat līdz 37,5 °C, grādiem, mērot to padusītē.
Paaugstināta temperatūra vai drudzis nav saslimšana, bet gan simptoms, kas norāda, ka organisms ir mobilizējies, lai cīnītos ar iebrucēju organismā, visbiežāk – vīrusu vai baktēriju izraisītu iekaisumu. Retāk temperatūra ir reakcija uz kādu medikamentu, pārkaršanu vai no emocionāla diskomforta.
Bērna organisma termoregulācijas centrs strādā labāk nekā pieaugušajiem, tāpēc vairums mazuļu temperatūru pacieš labāk nekā pieaugušie.
Līdz 38 °C ir paaugstināta jeb subfertila temperatūra. To uzskata arī par pirmsdrudža temperatūru. Ja temperatūra paaugstinās virs 38 - 38,5 °C, tā ir febrila jeb drudža temperatūra. Ļaundabīga temperatūra ir virs 39,5 °C.
Tāpat kā ķermeņa temperatūra katram ir individuāla, tā arī spēja tikt ar to galā katram cilvēkam ir citāda. Bērna organisma termoregulācijas centrs strādā labāk nekā pieaugušajiem, tāpēc vairums mazuļu temperatūru pacieš labāk nekā pieaugušie. Ir bērni, kuriem katrā slimošanas reizē ir ļoti paaugstināta temperatūra, bet citiem tā slimošanas laikā paaugstinās tikai nedaudz.
Vairāk dzert, mazāk ēst
Slimošanas laikā bērna pašsajūta var būt tik slikta, ka nav vēlmes ne ēst, ne dzert. Tomēr pietiekama šķidruma uzņemšana ir ļoti svarīga, tāpēc bērnam regulāri jāpiedāvā padzerties. Tās var būt zāļu tējas, kas veicina svīšanu un normalizē ķermeņa temperatūru, silts, tīrs ūdens. Lai mazam bērnam šķidrums būtu pietiekami, viņam dienā jāizdzer 100 ml šķidruma uz katru savu ķermeņa kilogramu. Lielākiem bērniem, kuru svars pārsniedz 24 kg, vidēji jāizdzer 2,5 l šķidruma dienā. Jādzer bieži un maziem malciņiem visas dienas garumā.
Ja temperatūra palielinās virs 38 - 38,5 °C, vērojiet bērna vispārējo pašsajūtu. Ja bērns pietiekami ēd un dzer, nomodā ir mundrs un rotaļājas, tad pazemināt temperatūru nav vajadzības.
Ja bērnam ir drudzis, viņam var nebūt ēstgriba. Par to nav jāuztraucas, ja mazais atsakās no ēdiena. Rūpējieties, lai tiktu izdzerts pietiekami daudz šķidruma. Ja mazulis tiek barots ar krūti, to var piedāvāt biežāk. Uzturā jālieto vairāk šķidru ēdienu. Slimošanas laikā vērtīgi ir ēst dzērvenes, upenes, avenes, kas ir spēcinošas, vitamīniem bagātas ogas, kas ir palīdzošas arī temperatūras samazināšanā.
Kad pazemināt temperatūru
Ja temperatūra palielinās virs 38 - 38,5 °C, vērojiet bērna vispārējo pašsajūtu. Ja bērns pietiekami ēd un dzer, nomodā ir mundrs un rotaļājas, tad pazemināt temperatūru nav vajadzības.
Ja mazais jūtas slikti, ir apātisks, noguris, raudulīgs, jādod medikamentus, kas pazemina temperatūru - arī tad, ja tā nav pacēlusies virs 38 °C.
Ja bērns ir karsts un piesārtis, tad, neatkarīgi no viņa vecuma, jāparūpējas par ķermeņa atvēsināšanu. Bērnu var norīvēt ar frotē dvieli, kas samitrināts vēsā ūdenī. Der arī kompreses, ko var likt uz pieres un deniņiem, kur ādas virskārtai ir tuvu lielie asinsvadi. Kompreses var likt arī uz augšstilbu iekšējās virsmas, ap potītēm, cirkšņiem.
Kompresi var izmantot ne ilgāk kā 15 minūtes. Ja bērna ķermenis kļūst vēss, viņš drebināt, parādās zosāda, kompreses jānoņem. Aptiekās var nopirkt arī speciālos aukstuma gēlus maisiņos, kurus tur saldētavā. Ja mazais sācis svīst un temperatūra pazeminās, noteikti ir jāpārģērbj sausas drēbes. Pēc tam mazo nedrīkst silti sasegt, bet uzvilkt plānas drēbītes vai viegli sasegt.
Ja tomēr ir drudzis
Drebulis, aukstas rokas un kājas, karsta piere un viss pārējais ķermenis, bāla seja liecina, ka temperatūra atkal paaugstinās. Tas nozīmē, ka bērnam ir mikrocirkulācijas traucējumi, viņu nedrīkst atdzesēt, bet tieši otrādi – silti jāsasedz un var dot arī medikamentus. Mazākiem bērniem var uzvilkt cimdiņus, zeķītes, satīt siltā segā. Dzert dod tikai siltus dzērienus. Tikko mazais ir sasils vai sāk svīst, biezo segu un siltās drēbes nomaina. Ja bērna temperatūra paaugstinājusies virs 38,5 °C, viņu krata drebuļi un bērns jūtas slikti, jādod aptiekās nompērkamie medikamenti temperatūras pazemināšanai.
Kādus medikamentus izvēlēties
Temperatūras pazemināšanai izmanto divu veidu medikamentus - vieni satur paracetamolu, otriem aktīvā viela ir ibuprofēns.
Paracetamols ir pretdrudža un pretsāpju līdzeklis. Aptiekās to var nopirkt gan tablešu, gan suspensijas un supozitorija veidā. Bērnam vienas reizes devu aprēķina pēc formulas 10 – 15 mg uz 1 kg svara. Devu drīkst atkārtot tikai pēc 4 stundām. Ņemiet vērā, ka ne tikai vienas reizes deva, bet arī kopējais zāļu daudzums 24 stundu laikā ir ierobežots. Paracetamols labāk iedarbojas, ja ir aprēķināts pēc lielākās atļautās devas (15 mg/kg vienā reizē).
Ibuprofēns ir nesteroīds pretiekaisuma līdzeklis, tāpēc tas gan pazemina temperatūra, gan darbojas kā pretiekaisuma līdzeklis. Ibuprofēna devu aprēķina 10 mg/kg vienā reizē.
Reizēm vecāki paši izlemj dot zāles pret temperatūru, bet mazāku zāļu devu. Tādā gadījumā no zālēm nav jēgas. Tās vai nu nesamazinās temperatūru vai arī tā sāks celties ātrāk nekā rakstīts zāļu anotācijā. Ja ir iedota atļautā zāļu deva, tomēr temperatūra ceļas ātrāk nekā atļauts dot nākamo medikamentu devu, zāles var dot biežāk, bet ne regulāri un tikai pirmajās saslimšanas dienās. To nedrīkst darīt ilgstoši – nedēļām un mēnešiem.
Kādas substances medikamentus izvēlēties?
Maziem bērniem, kas neprot vēl norīt medikamentus, ieteicamāk lietot svecītes, lielākiem bērniem labāk derēs citas zāļu formas. Visi medikamenti jālieto pareizi, kā rakstīts uz iepakojuma vai ieteicis ģimenes ārsts vai pediatrs. Līdz trīs mēnešu vecumam medikamentus atļauts dot tikai pēc ārsta apskates un konsultācijas.
Uzmanību! Bērniem pret drudzi nedrīkst dot aspirīnu, kas var izraisīt smagu vai pat nāvējošu slimību – Reja sindromu.
Foto: Shutterstock