Bērnam sākušās iesnas. Vai nepieciešams ārstēt?

Veselība • 29. Novembris, 2022
Vai var saslimt no aukstuma? Ko darīt, ja bērnam sākušās iesnas? Vai tās nepieciešams ārstēt? Tie ir jautājumi, kas ziemā uztrauc kā pavisam mazu, tā jau lielāku bērnu vecākus.

Iesnas var būt akūtas un hroniskas, skaidro “Rimi bērniem” bērnu veselības eksperte, pediatre Sanita Mitenberga. Īpaši nošķir vēl alerģiskās iesnas un vazomotoriskās jeb neirogēnās iesnas.

Kas izraisa akūtas iesnas?

Pirmsskolas vecumā bērni ar vīrusu izraisītām iesnām var slimot līdz pat desmit reizēm gadā. Tā kā imunitāte vēl nav nostiprinājusies, mazi bērni ir daudz uzņēmīgāki pret vīrusiem, kas ir sastopami apkārtējā vidē.

Biežākais iesnu izraisītājs ir rinovīruss. Tam ir aptuveni 300 paveidu.

Iesnas ir pirmais aizsargmehānisms pret šiem dažādajiem vīrusiem.

Vai var saslimt no aukstuma? Daktere skaidro, ka tas nav tiešais saslimšanas izraisītājs, taču: “Ja bērns ir nosalis, samazinās viņa imunitāte, aizsargsistēma pavājinās, un vīruss vieglāk iekļūst organismā.”

Tas, cik izteikti iesnas izpaužas, atkarīgs no katra organisma individuālajām īpašībām. Parasti smagākās ir pirmās trīs slimības dienas, bet kopumā akūtas iesnas visbiežāk ilgst 7–10 dienas.

Iesnu četras stadijas

Vīrusa izraisītām iesnām ir četras stadijas.

  1. Sausā deguna stadija. Ilgst no dažām stundām līdz dažām dienām. Parādās kutināšana, kņudināšana, dedzināšana degunā, šķaudīšana.
  2. Parādās caurspīdīgi, ūdeņaini izdalījumi no deguna. Šī stadija ilgst apmēram līdz trešajai slimības dienai. Izdalījumu apjoms pakāpeniski pieaug, līdz tie kļūst gļotaini. Deguns ir aizlikts, tāpēc bērnam grūti elpot un var būt traucēts miegs. Iesnas var pavadīt paaugstināta temperatūra.
  3. Izdalījumi kļūst zaļgani, biezāki. Šādi izdalījumi izskaidrojami ar deguna epitēliju lobīšanos un īpašu organisma šūnu iesaistīšanos. Temperatūra atgriežas normas robežās.
  4. Izveseļošanās stadija. Izdalījumi pazūd, deguna gļotādas pietūkums izzūd, atkal kļūst vieglāk elpot.

Kā pareizi tīrīt degunu

Pašas par sevi iesnas nav nepieciešams īpaši ārstēt, apgalvo pediatre. Taču ir vairāki veidi, kā mazināt nepatīkamās sajūtas.

Iesnu sākuma stadijā svarīgi mazināt tūsku, lai bērnam būtu vieglāk elpot un gulēt. Lai būtu mierīgāks naktsmiers, deguna tīrīšanu un apkopšanu labāk veikt pirms gulētiešanas.

Deguns bērnam jāskalo un jātīra tikai tad, ja tajā ir kaut kas sakrājies.

Pretējā gadījumā nekādi kopšanas līdzekļi nav jālieto, norāda Sanita Mitenberga.

Vēl būtiski ir mitrināt deguna gļotādu, piemēram, skalojot degunu ar jūras ūdeni un pēc tam izdalījumus, ja tādi ir, atsūcot. Deguna pilieni jālieto tikai pēc iztīrīšanas procedūras.

Bērni, kas jau māk degunu izpūst, izdalījumus var gan izpūst, gan vilkt uz iekšu. Vīrusi ir dažādi, un ir sastopami gan tādi iesnu veidi, kad izdalījumi no gļotādas tek uz āru, gan – kad tek uz rīkles pusi.

Kā vēl var palīdzēt?

  • Ļoti svarīgi ir sekot līdzi gaisa mitrumam telpās. Sauss un karsts gaiss vēl vairāk sausina deguna gļotādu un apgrūtina elpošanu, tāpēc vēlama gan telpu vēdināšana, gan gaisa mitrināšana.
  • Lai gulēšanu padarītu vieglāku, var pacelt gultas galvgali, lai iesnas nesastāv rīkles mugurējā sienā.
  • Pa dienu vajadzētu pēc iespējas vairāk dot siltas tējas, ūdeni, zīdaiņiem – biežāk piedāvāt krūti. Tas palīdzēs mitrināt gļotādu un izvadīt vīrusu.

Svarīgi!

Pašas par sevi iesnas nav bīstamas, taču to sekas vai komplikācijas var būt nopietnas. Ieilgušas iesnas var beigties ar vidusauss iekaisumu, bronhītu, traheītu jeb elpceļu iekaisumu vai palielinātiem adenoīdiem jeb aizdegunes mandelēm. Tāpēc – ja iesnas ilgst garāku periodu vai pievienojušās komplikācijas, noteikti nepieciešams konsultēties ar pediatru vai otolaringologu.


Populārākie raksti