Jekaterina Bovtramoviča
Rimi Bērniem eksperte, fizioterapeite

Grūtnieču fiziskās aktivitātes ziemā

Veselība • 28. Decembris, 2020
Kas ir tās fiziskās aktivitātes, kuras ir drošas grūtniecēm? Kas topošajām māmiņām ir piemērotāk – slēpošana vai slidošana? Vai tomēr labāk būtu pēc iespējas mazāk āra aktivitāšu, jo slidenais pamats zem kājām un biezais apģērbs apgrūtina kustības?

Rimi Bērniem eksperte, fizioterapeite Jekaterina Bovtramoviča stāsta par to, cik droši ir ziemas prieki sievietei gaidībās.

Fizioterapeite visām topošajām mammām iesaka veselīgāko un pašu drošāko ziemas aktivitāti – pastaigas. Ziema ir labs laiks pastaigām arī tāpēc, ka ziemas gaiss ir piesātināts ar skābekli. Pastaigas laikā ļoti labi ir izpildīt elpošanas vingrojumus un diafragmālo elpošanu, kuru māca grūtnieču nodarbībās. Ja ārā ir stipri auksts un temperatūra sniedzas zem nulles, elpošanai jābūt mierīgai un lēnai, lai gaiss paspētu sasilt līdz nonākšanai plaušās.

Uzsākot vai turpinot ziemā fiziskās aktivitātes, kas ir intensīvākas par pastaigām, noteikti ir jākonsultējas ar ginekologu, kas izvērtē augļa, placentas un sievietes stāvokli individuāli.


Pastaigāties ieteicams pa mežu vai pie jūras, bet vēlams izvairīties no piesārņotajām ceļu malām vai pilsētas centra ielām. Svarīgi ir izvēlēties stabilus, ērtus apavus ar zoli, kura neslīd. Augstpapēžu zābaki nav ieteicami grūtniecēm ne tikai tāpēc, ka tie ziemas apstākļos ir īpaši nestabili, bet arī tāpēc, ka apavi uz papēžiem veicina jostasvietas lordozi – pārlieku muguras izliekumu uz priekšu, kas veidojas, mainoties smaguma centram. Pastaigājoties var uzmanīgi izapļot un izvingrināt lielākās ķermeņa locītavas, kas arī ir pieļaujama slodze grūtniecības laikā.


Cik pastaigas būs ilgas, atkarīgs no grūtnieces veselības stāvokļa un pašsajūtas, bet vismaz 30 minūtes fizisko kustību ik dienas ir nepieciešams ikvienai grūtniecei, ja vien ārsts nav noteicis īpašu saudzēšanas režīmu. Fiziskās aktivitātes samazina pārmērīga svara pieauguma un gestācijas diabēta risku, regulē asinsspiedienu, uzlabo miegu, mazina trauksmi.

Slēpošana, slidošana, distanču slēpošana
Sievietes, kas pirms bērna gaidīšanas bija aktīvas sportotājas, iespējams, gribēs saglabāt fizisko aktivitāti arī grūtniecības laikā. Tomēr šajā laikā primārā ir drošība. Pat ja sieviete iepriekš ir aktīvi slēpojusi vai slidojusi, grūtniecība maina līdzsvara sajūtu un augošais vēders ietekmē arī smaguma centra izvietojumu. Tās sajūtas, kas bija pazīstamas iepriekš, grūtniecības laikā var mainīties.
Arī mazākā grūtniecības laikā, kad vēders vēl netraucē aktīvi kustēties, slīdēšana un kritieni var izsaukt asiņošanu. Trauma var novest pie placentas atslāņošanās, kas ir bīstami mammai un bērnam. Kalnu slēpošana un sniega dēlis ir visai riskanta nodarbe ne tikai tāpēc, ka ir liela kritienu iespējamība, bet arī tāpēc, ka uz kalna kāds var uztriekties virsū pat ļoti pieredzējušai sportotājai.
No ziemas aktivitātēm drošāk ir izvēlēties distanču slēpošanu, pārējās ziemas fiziskās nodarbes atliekot uz nākamo sezonu.

Pat ja sieviete iepriekš ir aktīvi slēpojusi vai slidojusi, grūtniecība maina līdzsvara sajūtu un augošais vēders ietekmē arī smaguma centra izvietojumu.

Ziemas peldēšana
Šobrīd lielu popularitāti iemantojusi ziemas peldēšana. Sākot peldēt vasarā, turpinot to rudenī un ziemā, ķermenis pierod pie zemām ūdens temperatūrām, stiprinās imunitāte. Tomēr grūtniecības laikā šāda aktivitāte nebūtu vēlama, saka fizioterapeite. Grūtniecības laikā notiek dabīga imunitātes pazemināšanās, tāpēc ir lielāks risks saslimt ar urīnceļu infekcijām, piedzīvot urīnpūšļa iekaisumu vai plaušu karsoni. Turklāt hormonu ietekmē var būt arī mainīta termoregulācija – grūtniecei var šķist, ka ir vēl patīkami silti, bet patiesībā organisms piedzīvo nopietnu atdzišanu.
Drošas fiziskās aktivitātes


Neatkarīgi no sezonas grūtniecēm ir jākustas. Drošo un ieteicamo fizisko aktivitāšu sarakstā ir ūdens aerobika un peldēšana. Vingrošana baseinā nerada slodzi locītavām un muskuļus trenē saudzīgi. Vēlamas ir arī pilates, kas ir viens no ārstnieciskās vingrošanas paveidiem. Pilates palīdz stabilizēt mugurkaulu un uzlabo stāju, stiprina dziļos muskuļus, kas ir ļoti būtiski.
Uzsākot vai turpinot ziemā fiziskās aktivitātes, kas ir intensīvākas par pastaigām, noteikti ir jākonsultējas ar ginekologu, kas izvērtē augļa, placentas un sievietes stāvokli individuāli.

Uzmanību! Grūtniecības otrajā pusē saites kļūst arvien elastīgākas, jo organisms gatavojas dzemdībām. Tas ievērojami palielina sadzīves un sporta traumu risku: straujas kustības vai strauja kustības virziena maiņa var novest pie saišu sastiepumiem un locītavu traumām.


Populārākie raksti