Kā pasargāt bērnus no dzīvībai un veselībai bīstamiem kukaiņu kodumiem?

Veselība • 02. Jūlijs, 2020
Diez vai kādam izdosies šovasar izvairīties no odiem, tomēr no bīstamākām situācijām ar kukaiņiem bērnus pasargāt varam. Ko darīt, lai kopā ar sulu neiedzertu lapseni un ērci atstātu mežā, bet kā rīkoties, ja tomēr nelaime notikusi, konsultē Rimi Bērniem eksperte un pediatre Sanita Mitenberga.

Lapsene sulas glāzē
Īpaši satraucoša var būt situācija, ja līdz ar sulu tiek iedzerta lapsene, taču no tā var viegli izvairīties, izvēloties piemērotus traukus. Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) iesaka bērniem dot dzert tikai no caurspīdīgiem iepakojumiem un traukiem, bet pirms padzeršanās – īpaši tad, ja esat brīvā dabā, – svarīgi pārliecināties, vai dzērienā nav nokļuvusi lapsene. S. Mitenberga norāda, ka nekādā gadījumā nedrīkst dzert, piemēram, no sulas paciņas, kas ilgāku laiku uz galda stāvējusi atvērta. Tā vietā dzērienu var ieliet caurspīdīgā glāzē, pārliecināties, ka tajā nav kukaiņu, un uzreiz izdzert. Bērnam arī jāmāca, ka lapsenes lido uz saldu smaržu, jo ir lielas kārumnieces.

Nekādā gadījumā nedrīkst dzert, piemēram, no sulas paciņas, kas ilgāku laiku uz galda stāvējusi atvērta


Ja bite, lapsene vai bīstamais irsis iekodis sejas, kakla apvidū vai mutē, jebkuram bērnam un pieaugušajam iespējama elpceļu nosprostošanās un smakšana tūskas dēļ, tāpēc šādās situācijās nekavējoties jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība (zvani 113!). Tikmēr cietušajam jādod sūkāt ledus vai maziem malkiem jādzer auksts ūdens, bet pie kakla jāliek auksta komprese, lai neļautu piepampt mēlei un rīklei.

Anafilaktiskais šoks
Lai gan reti, tomēr ir gadījumi, kad bērniem no kukaiņu kodumiem rodas alerģiska reakcija, pēc kuras veselības stāvoklis pasliktinās, izraisot anafilaktisko šoku, kas var būt bīstams. Ja agrāk nav bijušas alerģiskas reakcijas uz kukaiņu kodumiem, tas vēl nenozīmē, ka tās nekad nevar parādīties. Tāpēc – ja kukainis ir iedzēlis, rūpīgi vēro, kā bērns jūtas tuvākās stundas laikā. Ja dzēluma vieta piepampst arvien vairāk, cietušajam ir slikta dūša, grūti elpot, ir jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība.

Kādos gadījumos pēc bites, lapsenes vai cita kukaiņa dzēliena zvanīt ātrajai palīdzībai?

  • Ja bērnam piepampst mēle, lūpas vai rīkle.
  • Ja ir novērojama apgrūtināta elpošana un paātrināta sirdsdarbība.
  • Ja bērns sūdzas, ka reibst galva vai ir sāpes krūškurvī (mazais teiks, ka sāp vēders).
  • Ja ir samaņas zudums.

Mazās, grūti pamanāmās, bet bīstamās ērces
Jautājums, kā izvairīties un pasargāt savu ģimeni no ērcēm, vasarā satrauc daudzus vecākus, jo šie kukaiņi pārnēsā ērču encefalītu, Laimas slimību un ērlihiozi. Ja no encefalīta var bērnus pasargāt ar vakcināciju, ko parasti iesaka veikt pēc viena gada vecuma, tad pret citām ērču pārnēsātām slimībām vakcīnu nav. Tas nozīmē, ka vienīgais veids, kā nesaslimt, ir neļaut ērcei piesūkties.

Var mēģināt izvairīties no mežiem vai krūmainām vietām, taču ērces var piesūkties arī pašu dārzā, tāpēc, ejot tur, kur varētu dzīvot ērces, bērnam jāvelk gaišs apģērbs, lai kukaini var laikus pamanīt, un vēlams, lai apģērbs ir ar garām piedurknēm, bet bikšu gali ielikti zeķēs.

Ja ērce ir piesūkusies, jāatceras, ka risku inficēties ar vairākām šī kukaiņa pārnēsātajām slimībām samazina tas, ka tā laikus tiek izvilkta


Aptiekās, kā arī Rimi veikalos var iegādāties līdzekļus ērču aizbaidīšanai. Taču pirms izmantošanas rūpīgi jāizlasa pareizas lietošanas instrukcija, kā arī jāpārliecinās, no kāda vecuma šo preparātu drīkst lietot. Svarīgi vakarā pirms gulētiešanas pārbaudīt, vai kāda ērce tomēr nav piesūkusies. Tāpat regulāri jāpārbauda mājdzīvnieki, jo viņi tās var atnest mājās.

Ja tomēr ērce ir piesūkusies, jāatceras, ka risku inficēties ar vairākām šī kukaiņa pārnēsātajām slimībām samazina tas, ka tā laikus tiek izvilkta. Ērču encefalīta vīruss gan tiek ievadīts uzreiz pēc inficētas ērces piesūkšanās. Kukaiņa noņemšana jebkurā gadījumā ir svarīga, bet pasargāt no slimības pilnībā tas nevar. Vēl viens iemesls, kāpēc nedrīkst ērci atstāt piesūkušos, ir brūces iekaisuma risks.

Kas jāzina par ērces noņemšanu

  • Svarīgi ērci noņemt, nesaspiežot tās ķermeni.
  • Izvilkšanai var izmantot speciālās pincetes, kas nopērkamas aptiekā. Ar šādas pincetes smailo galu jāsatver ērces snuķītis pēc iespējas tuvāk ādai un lēnām jāizvelk, taču palīdzību var meklēt arī pie speciālista.
  • Nav ieteicams ērci vilkt ar pirkstiem, jo infekciju izraisītāji var nokļūt organismā caur mikrotraumām ādā vai gļotādā. Tāpēc, ja nav pincetes un ērce jāizvelk ar pirkstiem, vajadzētu izmantot kādu starpliku – auduma gabalu, papīru, salveti.
  • Var lietot arī diega cilpu. To apsien ap ērces snuķīti pēc iespējas tuvāk ādai un, velkot aiz galiem, izņem ērci.
  • Izņemot ērci, jāraugās, lai netiktu saspiests tās vēders un vēdera saturs (tai skaitā iesūktās asinis) neiztecētu uz ādas.
  • Pēc ērces noņemšanas tās piesūkšanās vietu apstrādā ar spirtu vai joda tinktūru.
  • Rokas jānomazgā ar ziepēm.


Atceries!
Pēc ērces piesūkšanās vismaz divas nedēļas rūpīgi jāseko līdzi veselības stāvoklim. Pie ārsta jāvēršas arī gadījumā, ja ap koduma vietu parādās apsārtums, kas var liecināt par Laimas slimību. Ja tā netiek laikus atklāta un ārstēta, vairākas nedēļas, mēnešus vai gadus pēc ērces piesūkšanās var parādīties vēlīnās Laimas slimības pazīmes: artrīts, nervu sistēmas bojājumi, sirds asinsvadu sistēmas darbības traucējumi.

Pēc ērces piesūkšanās vismaz divas nedēļas rūpīgi jāseko līdzi veselības stāvoklim


Ja pēc ērces piesūkšanās parādījušies gripai līdzīgi simptomi, ādas apsārtums vai citi nepazīstami simptomi, vienmēr nepieciešams konsultēties ar ārstu, norādot uz neseno ērces piesūkšano


Populārākie raksti