Kā rīkoties, ja bērnam asiņo deguns
Kāpēc asiņo deguns?
Deguna asiņošana bieži novērojama sausā, karstā laikā vai tieši pretēji – salā. Tas tāpēc, ka deguna sienu gļotāda ir izklāta ar sīkiem asinsvadiem – kapilāriem. Karstā un sausā vai ļoti aukstā laikā gļotāda kļūst sausāka un asinsvadu sieniņas plīst, skaidro ārste.
Bet kāpēc tad šādos laikapstākļos deguns neasiņo visiem?
Sanita Mitenberga skaidro: galvenokārt šādu simptomu izraisa bieža slimošana ar virālām jeb vīrusa infekcijām, alerģijas, asins recēšanas traucējumi, deguna starpsienas defekts, ko izraisa nazāli lietotas narkotiskas vielas.
Vēl deguna asiņošanu var izraisīt mehānisks kairinājums. Tas raksturīgāk maziem bērniem, kuri mēdz ar pirkstu urbināt nāsis. Asinsvadi var kļūt trauslāki un vieglāk ievainojami arī straujas augšanas dēļ.
Kā apturēt asiņošanu?
Lai apturētu deguna asiņošanu, vispirms svarīgi neuztraukties un nomierināties. Pēc tam vajadzētu:
- galvu noliekt uz leju un priekšu;
- aizspiest nāsis tieši zem deguna kaula;
- turēt muti atvērtu, lai asinis tecētu pa to ārā.
Šādā pozīcijā vajadzētu palikt vismaz 12–15 minūtes, ne brīdi nenoņemot roku no deguna.
Vēl var izmantot aukstuma kompresi, ko liek uz deguna saknes un spranda.
Ja asiņošana pēc stundas ceturkšņa nebeidzas, nepieciešams lietot deguna pilienus, kas gatavoti uz eļļas vai pseidoefedrīna bāzes. Ar tiem samērcē vates tamponus, ko ievieto asiņojošajā nāsī.
Svarīgi!
Ja asiņošanu ilgstoši nevar apturēt, jāvēršas pēc neatliekamās medicīniskās palīdzības!
Varbūt piededzināt?
Ja asins zudums ir pārāk liels, par ko liecina
- bālums,
- anēmija,
- galvas reiboņi,
- pazemināts asinsspiediens,
- miegainība,
- ģīboņi,
var vērsties pie otolaringologa jeb LOR specialista. Viņš konsultācijas laikā izlems, vai nepieciešama asinsvadu piededzināšana. To veic ar elektrokoagulāciju vai ķīmiskiem preparātiem.
“Uz šīm procedūrām jādodas uzreiz pēc deguna asiņošanas, jo pēc aptuveni septiņām dienām asiņojošā vieta var būt grūti saskatāma,” uzsver “Rimi bērniem” eksperte.
Vēl daži profilakses pasākumi
Lai stiprinātu asinsvadu sieniņas, ieteicams lietot askorutīnu. Kursam vajadzētu būt vismaz mēnesi ilgam.
Ja novērojams, ka bērnam deguns asiņo biežāk nekā parasti un mājās ir sauss gaiss, var lietot deguna pilienus, kas mitrina gļotādu.
To gan nevajadzētu darīt ilgāk par 10 dienām.
Ja visas minētās metodes nav efektīvas un deguna asiņošana apgrūtina bērna ikdienu, pēc 16 gadu vecuma iespējams veikt deguna starpsienas operāciju, piebilst Sanita Mitenberga.