Kā rīkoties, ja bērns guvis saules apdegumus
Pirmie simptomi tam, ka āda apdegusi saulē, sāk parādīties trīs līdz piecas stundas pēc saskares ar saules stariem, skaidro eksperte. Par to liecina šādas pazīmes:
- āda kļūst sārta un karsta;
- pieskaroties jūtamas sāpes;
- parādās tūska un pūslīši;
- paaugstinās ķermeņa temperatūra.
Ja āda ir apsārtusi un nav cita veida bojājumu, apdegums nav dziļš. Aptuveni trīs diennaktis pēc saules staru iedarbības simptomi parasti mazinās un parādās iedegums jeb āda kļūst brūna. Taču, ja saulē gadījies atrasties pārāk ilgu laiku, efekts pārvēršas par defektu, un ceturtajā līdz septītajā dienā sākas ādas lobīšanās.
Svarīgi uzņemt šķidrumu
Bērnu, kurš guvis saules apdegumus, vispirms vajadzētu noguldīt vēsā telpā vai ēnā un dot padzerties. “Šādā situācijā svarīgi uzņemt pietiekami daudz šķidruma,” uzsver Sanita Mitenberga. Karstā laikā vai gadījumā, ja bērnam ir paaugstināta ķermeņa temperatūra, papildus minimālajai normai jāuzņem vismaz 10–20 mililitri šķidruma uz katru ķermeņa svara kilogramu.
Minimālā šķidruma daudzuma aprēķina metodes
- Pusi no bērna svara kilogramos pārvērš mililitros – tas ir šķidruma daudzums, ko jāuzņem ik pēc piecām minūtēm.
- Pirmajā dzīves gadā, kamēr bērns sver līdz 10 kilogramiem, uz katru kilogramu rēķina 100 mililitrus šķidruma. Rezultātā iznāk apmēram litrs dienā.
- Pēc gada vecuma papildus uz katru kilogramu virs 10 kilogramiem svara nepieciešami 50 mililitri šķidruma – tas ir aptuveni pusotrs litrs dienā.
- Vēlāk, kad bērns jau sver aptuveni 20 kilogramu, uz katru kilogramu virs 10 kilogramiem svara nepieciešami apmēram 20 mililitri šķidruma. Tas nozīmē, ka 25 kilogramus smagam veselam bērnam diennaktī nepieciešami aptuveni 1600 mililitri šķidruma.
Ko drīkst un ko nedrīkst
Uz saules ietekmē apdegušajām vietām vairākas reizes dienā uz 10–15 minūtēm ieteicams likt mitras, vēsas dvieļu kompreses. Tās palīdz atvēsināt ādu, mazina diskomfortu un sāpīgumu. Vēl bērnu uz aptuveni 10 minūtēm var likt vēsā dušā vai vannā.
Kamēr āda nav sadzijusi, apdeguma skartās vietas nevajadzētu mazgāt ar ziepēm.
Pēc kompresēm vai dušas ādu vajadzētu viegli nosusināt un uzklāt mitrinošu krēmu. Var lietot ādas mitrinātājus, kuru sastāvā ir alveja. “Tautas līdzekļa – krējuma – vai taukaina ķermeņa krēma lietošana nepalīdzēs un pat dos gluži pretēju efektu – nodarīs ādai vēl papildu kaitējumu,” brīdina “Rimi bērniem” eksperte.
Var dot arī medikamentus
Ja saules apdegums līdzi nes paaugstinātu ķermeņa temperatūru vai izteiktu diskomforta sajūtu, bērniem, kas vecāki par pusgadu, var dot nesteroīdos pretiekaisuma līdzekļus, piemēram, ibuprofēnu, vecumam atbilstošā devā.
Ja medikamentu sāks lietot pirmo sešu stundu laikā pēc apdeguma gūšanas, tas sāpes un pietūkumu mazinās efektīvāk.
Zāles bērnam var dot ik pēc sešām līdz astoņām stundām divu dienu garumā. Ja šajā laikā nav novērojama pašsajūtas uzlabošanās, vajadzētu tomēr vērsties pēc palīdzības pie ģimenes ārsta. Mediķis, visticamāk, ieteiks lietot kādu uz ādas smērējamu pretiekaisuma līdzekli.
Kad jāvēršas pie ārsta
Nopietnāku apdegumu gadījumā uz ādas var veidoties pūslīši. Tos nekādā gadījumā nedrīkst noplēst vai pārspiest, brīdina “Rimi bērniem” eksperte. Pūslīši dažu dienu laikā uzsūksies paši. Savukārt, ja, beržoties gar drēbēm, tie pārplīsuši, pastāv infekcijas risks. Lai to novērstu, var būt nepieciešams lietot antibakteriālu līdzekli. Taču arī šajā gadījumā iepriekš ieteicams konsultēties ar ģimenes ārstu.
Nekavējoties mediķa palīdzība jāmeklē, ja uz bērna ādas veidojas pūslīši, viņam sākas drudzis, galvassāpes un vemšana.
Tāpat nepieciešams rīkoties, ja saules apdegumus guvis bērns līdz viena gada vecumam.
Savukārt neatliekamās medicīniskās palīdzības mediķus nepieciešams izsaukt situācijās, kad bērns, kas apdedzis saulē, zaudē samaņu vai viņa veselības stāvoklis strauji pasliktinās.
Atceries!
Kamēr bērna āda dzīst, to vēlams sargāt no atkārtotas saules staru iedarbības. Lai to novērstu, vajadzētu ģērbt vieglu apģērbu ar garām piedurknēm un starām.