Kam jābūt mājas aptieciņā

Veselība • 23. Februāris, 2021
Mājas aptieciņā esošie medikamenti un līdzekļi ir pirmā neatliekamā palīdzība akūtas saslimšanas vai traumas gadījumā. Šobrīd, kad nokļūt pie ģimenes ārsta vai speciālista nav iespējams tik ātri un vienkārši, ir svarīgi aptieciņu sakomplektēt tālredzīgi un prātīgi.

Rimi Bērniem bērnu veselības eksperte Sanita Mitenberga izveidojusi sarakstu, pēc kura vadoties mājās būs funkcionāla aptieciņa gan tad, kad saslimst bērns, gan arī pieaugušais.

Termometrs. Izvēloties termometru mājas lietošanai, priekšroka ir klasiskajam padusē liekamajam ar spirtu. Lai arī šobrīd aktīvi tiek reklamēti ērti un glīti elektroniskie termometri, kas temperatūru izmēra ātri un pat no attāluma, tie var būt neprecīzi. Ja ir iespējams, mājās var turēt abu veidu termometrus. Elektronisko var izmantot nakts stundās, lai bērns temperatūras izmērīšanai nav jāmodina. Un otru – klasisko termometru – precīzākai temperatūras noteikšanai. Mazam bērnam ķermeņa temperatūras mērīšanai pietiek ar 5 minūtēm.

Pretsāpju un temperatūru pazeminoši līdzekļi. Bērniem piemērotākais ir paracetamola sīrups, tabletes vai svecītes, arī ibuprofēna sīrups vai tabletes, ko var lietot arī pieaugušie.

Līdzekļi pret klepu. Šīs ziemas aktualitāte ir klepus un jautājums, vai tas ir vienkārši klepus vai Covid-19 klepus. Neatkarīgi no tā, kāds ir klepus un krekšķināšanas iemesls, aptiekā izvēlieties sīrupus, kuros ir augu valsts ārstniecības līdzekļi un kas satur aktīvo vielu hidrohlorīdu, ko lieto krēpu šķīdināšanai un izdalīšanai. Vieglas inficēšanās ar Covid-19 vīrusu gadījumā nav īpašu ārstēšanas norādījumu. Temperatūras mazināšanai labāk lietot paracetamolu un klepus sīrupus, kas palīdz atklepoties, proti, sīrupus ar hidrohlorīdu. Lielākās devās lieto D un C vitamīnu.

Deguna pilieni. Tūskas mazināšanai deguna ejās, kas atvieglos elpošanu caur degunu, ja ir iesnas, noderēs deguna pilieni. Par piemērotākajiem savam bērnam jākonsultējas ar ģimenes ārstu.

Ne tikai Covid-19 laikā, bet arī pavisam ikdienišķos apstākļos lietderīgi mājās turēt dezinficējošu līdzekli virspusējai brūču un nobrāzumu apstrādei. Aptiekā var jautāt līdzekļus, kas satur hlorheksidīnu. Aktīvā viela hlorheksidīns ir plaša spektra dezinfekcijas līdzeklis, ko izmanto arī mutes skalošanas šķidrumos.

Pretalerģijas medikamenti. Alerģiska reakcija var parādīties negaidot, tāpēc mājās vajadzētu turēt pretalerģijas medikamentus, kurus var gan smērēt uz ādas, gan lietot iekšķīgi tablešu, pilienu vai sīrupu veidā. Piemērotākos ieteiks ģimenes ārsts.

Protams, mājās ir jābūt ērti izmantojamiem, steriliem pārsienamajiem materiāliem – plāksteriem, marles saitēm, sterilām marles plāksnītēm.

Ja ir sākusies kāda vēdera infekcija, kas ir īpaši aktuālas ir vēsajā gada sezonā, tad mājās jābūt orālās rehidratācijas līdzekļiem, kas atjauno vemšanas un diarejas laikā zaudēto šķidrumu un minerālvielas. Aptiekā nopērkami speciāli gatavojami vai jau gatavi šķidrumi, piemēram, Rehydron.

Caurejas vai šķidras vēdera izejas gadījumos palīdzēs probiotiķi. Bērniem vēdera darbības sakārtošanai un gāzu samazināšanai zarnu traktā der suspensijas, kas satur aktīvo vielu simetikonu. To lieto meteorisma (pārlieka gāzu veidošanās un uzkrāšanās kuņģa un zarnu traktā) un zīdaiņu koliku gadījumos.

Apdegumiem un applaucējumiem pirmās palīdzības sniegšanai mājās jābūt kādam pretapdeguma gelam, putām un sterilam pretapdeguma plāksterim. Tos lieto vieglu termisku vai saules apdegumu gadījumos.

Noderēs!
• mitrās spirta salvetes;
• šķēres;
• pincete;
• pincete ērču izvilkšanai;
• divi pāri vienreizlietojamo cimdu;
• elastīgā saite;
• atvēsinoša gela maisiņš traumu gadījumos.

Svarīgi!

Pirms medikamentu lietošanas pārliecinieties, vai tiem nav beidzies derīguma termiņš. Pēc medikamentu atvēršanas uz kastītes uzraksta iepakojuma atvēršanas datumu un seko līdzi, cik ilgi preparāts ir derīgs pēc tā atvēršanas.

Visi medikamenti lietojami atbilstoši bērna vecumam un svaram.

Zāles jāuzglabā bērniem nepieejamā un neredzamā vietā!


Populārākie raksti