Jekaterina Bovtramoviča
Rimi Bērniem eksperte, fizioterapeite

Kam zīdaiņa posmā jāpievērš uzmanība jeb Zīdaiņa attīstības sarkanie karogi

Veselība • 12. Maijs, 2021
Smaidīgs mazulis, kas guļ, ēd un harmoniski attīstās, ir vecāku sapnis, taču ne vienmēr zīdaiņa attīstība rit bez aizķeršanās. Kas ir pazīmes, kurām jāpievērš uzmanība zīdaiņa attīstībā, stāsta “Rimi Bērniem” kustības un stājas eksperte, sertificēta fizioterapeite Jekaterina Bovtramoviča.

Vecākiem ļoti svarīgi ņemt vērā, ka daudzos gadījumos, ja bērnam tiek konstatēts kāds no attīstības “sarkanajiem karogiem”, ne vienmēr tas nozīmēs, ka ir patoloģija vai kāda nelabojama kaite. Daudzas lietas zīdaiņa pirmajā dzīves gadā ir iespējams koriģēt ar atbilstošu aprūpi vai vides maiņu. Šīs ir lietas, kam pievērst uzmanību, lai vecāki būtu droši, ka mazuļa attīstība rit normas robežās. Tomēr – jo agrāk kāda novirze tiks atklāta, jo vieglāk to būs koriģēt.

Kāds ir jaundzimušais

Bērnam piedzimstot, vecākiem pašiem būs grūti kaut ko īpašu noteikt par viņa attīstību. Jaundzimušajiem piemīt fleksijas poza (ķermenim piekļautas kājas un rokas), spontānas roku un kāju kustības, jaundzimušais var vēl nefiksēt acu skatu. Tāpat mazā vecumā zīdainim var būt asimetrija, taču tās atbilstību nosaka ārsts. Jaundzimušais var nereaģēt uz skaņām, taču, ja dzemdību iestādē dzirde ir pārbaudīta, par šo faktoru var nesatraukties. Sākotnēji bērniem ir ļoti izteikti dažādi refleksi, kas pakāpeniski izzūd.

Pazīmes, kam jāpievērš īpaša uzmanība

  • Jaundzimušajam nav izteikta zīšanas refleksa. Mazam bērnam dienas gaita pamatā ir aizpildīta ar ēšanu un gulēšanu, kas nodrošina viņa augšanu un attīstību. Jaundzimušajam galvenais ir izdzīvot, un to nodrošina zīšana. Ja bērnam ir grūtības ar zīšanu, vispirms jāvērtē, kādi ir mātes krūtsgali un vai šīs grūtības nav saistītas ar to. Tāpat pēc izteikti smagām dzemdībām zīdainis var būt novājināts, līdz ar to viņam nav spēka zīst. Tam, kāpēc bērns nezīž vai zīž vāji, var būt vairāki iemesli, taču bez ievērības šo lietu nevajadzētu atstāt. Par šo vajadzētu konsultēties jau uzreiz dzemdību iestādē ar kādu speciālistu vai, ja tas tiek novērots vēlāk, ar pediatru vai ģimenes ārstu.
  • Izmaiņas kāju fizioloģijā – kāju kroku asimetrija (taču jāatceras, ka tā ne vienmēr liecinās par patoloģiju), dažāds kāju garums, gūžu neelastība (gūžas grūti padodas izvingrināšanai), greiza pēda.
  • Izteikta asimetrija 1–3 mēnešu vecumā. Piemēram, ķermeņa izliekšanās “mēnestiņa” formā, uz sāniem izteikti noliekta galva, galvaskausa asimetrijas. Izteiktas galvaskausa asimetrijas var palīdzēt atrisināt osteopāts, taču mazāk izteiktos galvaskausa deformācijas gadījumos to var koriģēt, liekot bērnu uz cietas virsmas (grīdas), lai izvienādotu asimetriju.
  • 3–4 mēnešu vecumā, guļot uz vēdera, bērns netur galvu.
  • Ap 3 mēnešu vecumu bērns neveido roka-mute kontaktu, vēlāk iztrūkst roka-kāja kontakta.
  • 4–5 mēnešu vecumā guļus uz vēdera bērns nebalstās uz pilnām plaukstām, bet uz dūrītēm vai arī balstās tikai uz vienas plaukstas.
  • 4–5 mēnešu vecumā parādās asimetriska līšana.
  • 6 mēnešu vecumā bērns neveļas.
  • 10 mēnešu vecumā bērns nerāpo vai rāpo dīvaini – balstot kāju uz pēdas, pievelkot kāju u.tml.
  • 6–9 mēnešu vecumā sēž ar noapaļotu muguru. Tas var norādīt uz kādu muskuļu vājumu.
  • Spēlējoties un darbojoties bērns izmanto tikai vienu roku. Viena roka var būt aktīvāka un ir vadošā, bet darbojoties mazajam ir jāizmanto abas rokas.
  • Staigāšana uz pirkstgaliem. Tas ir ļoti svarīgs moments, kam jāpievērš uzmanība. Tas var norādīt uz dažādām problēmām, un to nedrīkst ignorēt. Ir jāseko līdzi bērna pēdu veselībai, svarīgi, lai staigājot bērns pēdas liek taisni un staigā uz pilnas pēdas. Sākot staigāt, bērnam vispirms ir sānu staigāšana pieturoties un pēc tam staigāšana taisni, kas iesākumā būs ar platu atbalsta leņķi kājām.

Kā jārīkojas, ja pamanāt kādu nevēlamu pazīmi

Visas bažas par bērna attīstību būtu sākotnēji jāpārrunā ar bērna ģimenes ārstu. Kā jau minēts, iespējams, veicot izmaiņas bērna aprūpē vai iekārtojot atbilstošu vidi, var koriģēt bērna nevēlamo rīcību vai stāvokli. Šādi varētu koriģēt lietas, kas saistītas ar bērna attīstību (piemēram, mazais neveļas, nerāpo, neceļas kājās, bet kopumā attīstās un aug labi). Šajos jautājumos padomu un ieteikumus var sniegt fizioterapeits, taču, ja bērnam tiek konstatētas kādas neiroloģiskas problēmas (izmainīts muskuļu tonuss, trīce, nesimetriski refleksi), tad būtu ieteicama konsultācija pie neirologa. Izteiktas asimetrijas, greizas pēdas, gūžas displāzijas vai šķības galvas gadījumā būtu lietderīga konsultācija pie ortopēda.


Populārākie raksti