Kas jāņem vērā, ja mazulis dzimst vasarā. Padomi jaunajiem vecākiem
Sargi no pārkaršanas
Lai arī laukā laiks ir silts, tik un tā tikko dzimušam zīdainim viņa pirmajās dzīves dienās nepieciešams papildu siltums. Domājot par apģērbu, ar apakškreklu vien nepietiks; iegādājies tādu rāpulīti, kas nosedz rokas un kājas, kā arī kājās jāvelk zeķes. Turklāt Latvijas vasara ir mainīga, tāpēc jānodrošinās ar piemērotu apģērbu gan karstam, gan arī pavēsam laikam.
Jaundzimušajiem nav nobriedusi termoregulācija, tas nozīmē, ka viņi viegli pārkarst, ja ir par daudz apģērbti, sasegti vai guļ ratiņos, kas atrodas saulē. Jaundzimušais pārkaršanas gadījumā (tas notiek ļoti strauji) kļūst miegains. Diemžēl tā ir pazīme, ko vecāki var neuzskatīt par simptomu, jo ir taču dabiski, ka zīdainis guļ. Tomēr karstā laikā īpaši bieži jāseko līdzi mazuļa pašsajūtai un viņa elpai. Pataustiet muguriņu – vai tā nav mitra vai sakarsusi.
Jaundzimušais pārkaršanas gadījumā (tas notiek ļoti strauji) kļūst miegains. Diemžēl tā ir pazīme, ko vecāki var neuzskatīt par simptomu, jo ir taču dabiski, ka zīdainis guļ.
Ieteicamais ietērps zīdaiņiem vasaras dienā
• Kokvilnas krekliņš ar garām piedurknēm un garās kokvilnas bikses;
• papildu apakškrekls, ja nepieciešams;
• kokvilnas zeķes;
• plāna cepurīte vai saules cepure;
• adīta jaciņa, ko uzģērbt, ja nepieciešams;
• dažāda biezuma segas, ko uzsegt vai noņemt, ja mainās gaisa temperatūra.
Apģērba materiāla izvēle
Svarīgi mazulim izvēlēties dabiska materiāla apģērbu, jo tieši tādi vislabāk veic termoregulācijas funkciju – bērns nesasvīst un viņam nav par aukstu. Ķīmiski neapstrādāts dabiskais zīds ādai ir īpaši veselīgs, tas aizsargā gan pret aukstumu, gan pārmērīgu siltumu, turklāt tam ir antialerģiskas īpašības. Zīdaiņa veļai un apģērbam vispiemērotākais ir sastāvs no 70 % kokvilnas un 30 % zīda. Tas ieteicams mazuļiem ar alerģiskām ādas slimībām. Ķīmiski neapstrādāta kokvilna ir veselīga ādai un izturīga pret sviedru iedarbību. Tā arī nekairina jutīgu ādu. Gultasveļai var izmantot termiski apstrādātu linu. Tam ir atvēsinošas un antiseptiskas īpašības.
Ķīmiski neapstrādāts dabiskais zīds ādai ir īpaši veselīgs, tas aizsargā gan pret aukstumu, gan pārmērīgu siltumu, turklāt tam ir antialerģiskas īpašības.
Aizsardzība pret sauli
Saulainā laikā tikko dzimuša mazuļa ādu ar saules aizsardzības krēmu nav vajadzības ziest, jo šajā laikā nepieciešams vilkt plānu apģērbu, kas nosedz ķermeni, kā arī mazais daudz laika pavada, guļot ratos zem plānas sedziņas vai paladziņa. Taču, ja kājas tiek atkailinātas, tad tās, kā arī pēdas var ieziest ar saules aizsardzības krēmu, kā aizsargfaktors ir SPF 30 un kas ir hipoalerģisks. Uz rokām gan krēmu ziest nevajadzētu, jo mazais tās var ielikt mutē.
Vai vajag padzerties?
Zīdaiņiem, kuri saņem mākslīgos piena maisījumus, karstā laikā papildus jādod padzerties ūdeni. Labāk to piedāvāt pēc ēšanas vai starp ēdienreizēm, nevis pirms. Bērniem, kas tiek baroti ar krūti, ūdeni dod pēc vajadzības, taču visbiežāk viņiem pietiek ar mammas pienu. Krūti siltajās vasaras dienās var piedāvāt biežāk.
Pirms liekat mazuli automašīnā, jāskatās, lai tā nebūtu pārkarsusi. Tā jāatvēsina līdz 22–24 grādiem.
Braukšana automašīnā
Pirms liekat mazuli automašīnā, jāskatās, lai tā nebūtu pārkarsusi. Tā jāatvēsina līdz 22–24 grādiem. Jāatver logi, durvis, lai sakarsušais gaiss izvēdinās no auto salona. Pēc tam jāieslēdz kondicionētājs, ja tāds ir. Parasti mašīnas atvēsināšanai nepieciešamas vismaz desmit minūtes, un tikai tad var sēdināt mazuli, pirms tam pārbaudot, vai bērna autosēdeklis ir saulē uzkarsis vai nav.