Ierasti domājam, ka daudz apspriestā kaulu augšana bērnam notiek pusaudža vecumā, taču, izrādās, patiesība ir cita. Speciāliste savā ikdienas praksē pārliecinājusies, ka sūdzības, ko rada kaulu augšana, raksturīgas bērniem vecumā no 3 līdz 4 gadiem un sākumskolēniem 7–8 gados. Jā, arī pusaudžu vecumā var būt diskomforts, taču lielākoties tikai tiem bērniem, kas ir fiziski ļoti noslogoti. Citādi pusaudžiem raksturīgas muguras un galvassāpes, kas nav saistītas ar augšanas posmu, bet gan ar viņu ikdienas rutīnu.
Kā atpazīt kaulu augšanas sāpes?
Parasti sāpes liek par sevi manīt vakarpusē un naktī. Bērns var sūdzēties par sāpēm kājās – visbiežāk ceļos, pie potītēm. Dienas laikā viss ir labi, bērns var pat sportot, skriet, bet vakarā nevar pastaigāt pa istabu. Tā ir galvenā pazīme – sāpes vakaros un naktī.
Der zināt! Ja, piemēram, sāpes rada artrīts, kā nereti vecāki mēdz uztraukties, tad jāzina, ka lielākoties tā ir locītavu slimība, un artrīta gadījumā ap sāpošo locītavu var būt redzams vai nu pietūkums, vai apsārtums, vai ir karstuma sajūta.
Noteikti jādodas pie ārsta, ja bērnam regulāri turas pat nedaudz paaugstināta ķermeņa temperatūra vai tā uzrodas regulāri. Kaulu augšanas sāpju dēļ tā nenotiek, jo tas ir fizioloģisks process, ne iekaisuma.
Kā palīdzēt, ja sāp?
- Kā liecina prakse, visefektīvākais līdzeklis ir masāža ar noteikumu, ka bērnam nav paaugstināta ķermeņa temperatūra.
- Palīdzoša ir arī viegla vingrošana, piemēram, staipīšanās.
- Izteiktu sāpju gadījumā var lietot kādu pretsāpju ziedi, putas, gelu. Tā kā ziedes ir gan sildošas, gan ar atvēsinošu efektu, vislabāk pirms to iegādes konsultēties ar bērna ģimenes ārstu, kurš pārzina mazā cilvēka veselības stāvokli un pratīs ieteikt piemērotāko līdzekli šādiem gadījumiem.
- Dažkārt sāpes var mazināt uzlīmēts teips, tāpēc, ja nekas cits nelīdz un sūdzības ir izteiktas, var palūgt speciālistam noteipot sāpošo vietu.
- Var notestēt, cik daudz palīdz ir ūdens peldes – dušošanās vai vannā iešana, taču siltā vai vēsā, ne karstā ūdenī.
- Ja ir skaidrs, ka vēsums palīdz, sāpošajai vietai var pielikt aukstu kompresi, piemēram, ieliet pudelē aukstu ūdeni un paturēt pie kājas.
Ja patiešām nav zināms, ka sāpes radušās kaulu augšanas dēļ, noteikti nevajadzētu sildīt sāpošās vietas. Gadījumos, kad tomēr sācies kāds iekaisuma process, siltumā tas attīstīsies vēl plašāk.
Kas jāņem vērā bērna augšanas periodā?
- Svarīgi lietot D vitamīnu un darīt to regulāri, nevis reizi pa reizei, kad atceras.
- Arī sabalansētam uzturam ir liela nozīme bērna augšanas periodā. Uzņemtie vitamīni un minerālvielas ietekmē ne tikai pašu augšanu, bet arī bērna labsajūtu, taču speciāliste iesaka nepārslogot mazā cilvēka organismu ar sintētiskajiem vitamīniem un minerālvielām: “Vērtīgāk ir nodrošināt bērnam sabalansētu pārtiku.” Svarīgi lietot uzturā produktus, kas satur kalciju, minerālvielas, olbaltumvielas, ogļhidrātus, arī taukus, par kuriem nedrīkst aizmirst, un dzert ūdeni.
- Tāpat šajā periodā ir svarīgi nodrošināt bērnam adekvātu fizisko slodzi. Sportojot pār mēru vai nedarot to nemaz, jārēķinās ar iespējamu muskuļu disbalansu, kādām skeleta problēmām, turklāt var pastiprināties arī augšanas sāpes.
Un vēl – ir bērni, kuri pat nepamana, kā viņi aug, viņiem nav nekādu sūdzību, diskomforta, bet ir tādi, kas tiešām cieš kaulu augšanas sāpju dēļ. Nespēj paiet, raud... Vecākiem vajadzētu ņemt vērā bērna sūdzības un pat neliela diskomforta gadījumā censties palīdzēt mazajam cilvēkam, lai viņa ikdiena būtu priekpilna un viņu interesējošās aktivitātes neierobežotu augšanas dēļ radušās sāpes vai diskomforts.