Laiks pie ārsta uz ikgadējām profilaktiskajām apskatēm
Rimi Bērniem eksperte, ārste pediatre Sanita Mitenberga stāsta, kādas tieši pārbaudes kurā vecumā tiek veiktas. Veselības pakalpojumus bērniem, to skaitā profilaktiskās apskates, apmaksā no valsts budžeta. Ja vecāki bērnam ir izvēlējušies privātārsta pakalpojumus, visas pārbaudes būs maksas.
Kopējais veselības stāvoklis
Ja bērns neslimo un viņam nav nekādu sūdzību, tad no 3 gadu vecuma vizīte pie ģimenes ārsta nepieciešama vienu reizi gadā. Ģimenes ārsts novērtēs bērna vispārējo veselības stāvokli, paklausīsies sirdsdarbību un elpošanu, novērtēs ādas un gļotādas stāvokli un zobus, apskatīsies mandeles, mēli, rīkles galu. Kā arī pārbaudīs vēderu, iztaustot ar rokām aknas un liesas izmērus. Tāpat noteikti ir nepieciešams apskatīt arī dzimumorgānu attīstību.
Reizi gadā bērns būtu noteikti jāsver un jāmēra, lai pārliecinātos, vai augšana norit atbilstoši vecumam un personīgajai augšanas līknei. Tāpat jāizvērtē bērna stāja, valodas attīstība. Vēl tiek izrunāts bērna ikdienas uzturs un ēdienkarte, kā arī vitamīnu vai uztura bagātinātāju nepieciešamība.
Analīzes
Reizi gadā vēlams veikt profilaktiskās asins analīzes. Ja saņemtie rezultāti liecina, ka vajadzīga kāda speciālista konsultācija, ģimenes ārsts izvērtē nepieciešamību nosūtīt bērnu pie speciālista.
Reizi gadā bērns būtu noteikti jāsver un jāmēra, lai pārliecinātos, vai augšana norit atbilstoši vecumam un personīgajai augšanas līknei
Jāpiebilst, ka asins analīzes ir ļoti informatīvs rādītājs kopējā veselības stāvokļa noteikšanai, tomēr nav konkrēta vecuma, kad tās obligāti būtu jāveic. Ņemot vērā valsts apmaksātu laboratorisko izmeklējumu apmaksas nosacījumus, nepieciešamību veikt šīs analīzes izvērtē un nosaka ģimenes ārsts.
Acu ārsts
Pirms bērnudārza un skolas uzsākšanas, proti, 3 un 6–7 gadu vecumā, nepieciešama acu ārsta (oftalmologa) profilaktiskā apskate. Tajā acu ārsts pārbauda bērna redzi un veic papildu izmeklējumus, ja tādi ir nepieciešami.
7, 11, 12 gadu vecumā valsts apmaksā un iesaka zobu higiēnista apmeklējumus 2 reizes gadā.
Vakcinācija
Profilaktiskās potes bērni saņem atbilstoši vakcinācijas kalendāram pirms skolas un 12, 14 gadu vecumā. Tās veic pie ģimenes ārsta.
- Laika posmā no 12 līdz 15 mēnešiem bērns saņem četras vakcīnas – komplekso vakcīnu (pret difteriju, stinguma krampjiem, garo klepu, poliomielītu, b tipa “Haemophilus influenzae” infekciju un B hepatītu), vakcīnu pret pneimokoka infekciju un arī MMR vakcīnu pret masalām, epidēmisko parotītu (jeb cūciņu), masaliņām un vējbakām.
- Pirms skolas uzsākšanas – 7 gadu vecumā – atkārtoti jāvakcinējas pret difteriju, stinguma krampjiem, garo klepu, poliomielītu (lieto kombinēto vakcīnu ar garā klepus bezšūnu komponentu), kā arī masalām, epidēmisko parotītu, masaliņām un arī vējbakām.
- 12 un 14 gadu vecumā meitenes saņem vakcīnu pret cilvēka papilomas vīrusa infekciju jeb tā saukto “dzemdes kakla vēža poti”.
- 12 gados pret masaliņām vakcinē nevakcinētas vai nerevakcinētas meitenes, izņemot tās, kuras pārslimojušas masaliņas un kurām diagnoze “masaliņas” apstiprināta seroloģiski. Vakcinācijai un revakcinācijai izmanto kombinēto MPR vakcīnu.
- 14 gados visi bērni tiek vakcinēti pret difteriju, stinguma krampjiem, poliomielītu un B hepatītu.
- 14 gados pret B hepatītu vakcinē tikai agrāk nevakcinētos bērnus
- Vakcināciju pret difteriju un stinguma krampjiem atkārto katrus 10 gadus.
Zobārsts
Reizi gadā bērnam nepieciešams apmeklēt zobu higiēnistu, lai izdarītu profilaktisko zobu apkopi. Ja zobu higiēnists ievēro kādas zobu sakodiena izmaiņas vai caurumus zobos, viņš iesaka bērnu parādīt zobārstam vai ortodontam.
7, 11, 12 gadu vecumā valsts apmaksā un iesaka zobu higiēnista apmeklējumus 2 reizes gadā.