Jekaterina Bovtramoviča
Rimi Bērniem eksperte, fizioterapeite

Lietas, kas atvieglos topošās māmiņas ikdienu

Veselība • 27. Februāris, 2019
Lai arī grūtniecība ir dabisks process, tā tomēr sievietes ķermenī rada izmaiņas, kuras var izraisīt diskomfortu un veselības traucējumus. Kuras ir tās lietas, kas topošajai māmiņai var palīdzēt grūtniecības laikā, stāsta fizioterapeite un “Rimi bērniem” eksperte Jekaterina Bovtramoviča.

Kompresijas zeķes vai zeķubikses
Gaidot mazuli, sievietei samazinās gludo muskuļu tonuss, lai varētu augt dzemde. Diemžēl tonuss samazinās arī kāju vēnu sieniņās, tās kļūst vaļīgākas. Vēnu varikozi topošajai māmiņai ietekmē arī svara pieaugums, kā arī gaidāmais mazulis, iegurnī spiežot uz dziļajām vēnām. Lai nerastos vēnu veselības problēmas, profilaktiskos nolūkos grūtniecības laikā, kā arī divus trīs mēnešus pēc dzemdībām var valkāt speciālās kompresijas zeķes vai zeķubikses. Tās saspiež virspusējās kāju vēnas, un asinis tiek virzītas virzienā uz sirdi. Kompresijas zeķu nēsāšana samazina tūsku un trombozes risku, kā arī vēnas ātrāk atgūst iepriekšējo stāvokli pēc grūtniecības. Jāatceras, ka kompresijas zeķes vēnas neārstē, tikai atvieglo simptomus un neļauj slimībai attīstīties.


Grūtnieču josta
Bieži vien topošās mammas, īpaši lielākā grūtniecības laikā, sūdzas par sāpēm muguras un jostas daļā, tāpēc vēdera un muguras balstīšanai ļoti labi noder speciālās grūtnieču jostas. Jostas valkāšana nav tikai komforta jautājums, tā palīdzēs arī izvairīties no mugurkaula deformācijas un mazinās jostas daļas lordozi, kas grūtniecības laikā ir palielināta. Grūtnieču jostas īpaši rekomendējamas tām topošajām māmiņām, kuras daudz laika pavada uz kājām. Tomēr, pirms izlemt par labu jostas nēsāšanai, vajadzētu aprunāties ar ārstu, jo var būt situācijas, kad speciālists to neieteiks. Tāpat grūtnieču jostu vairs nerekomendē nēsāt pēc grūtniecības 39. nedēļas sasniegšanas, jo tad jāļauj vēderam brīvi noslīdēt, lai ķermenis nobriestu dzemdībām.

Grūtnieču jostu vairs nerekomendē nēsāt pēc grūtniecības 39. nedēļas sasniegšanas, jo tad jāļauj vēderam brīvi noslīdēt, lai ķermenis nobriestu dzemdībām.


Lielais pakavs spilvens
Vēl kāda lieliska lieta, kas var atvieglot ikdienu un uzlabot komforta sajūtu topošajām māmiņām, ir pakavveida spilvens. Tas palīdzēs atvieglot muguras sāpes un nodrošinās labāku miegu, ja to izmantos muguras balstīšanai vai likšanai starp kājām, guļot uz sāna. Pakavveida spilvenu var izmantot arī vēlāk, pēc bērna piedzimšanas – tas palīdz nodrošināt piemērotu mazuļa pozu, kā arī samazina slodzi uz mammas muguru un rokām, zīdot mazuli. Pakaviņš noderēs arī bērna labsajūtai un rotaļām. To var likt ap mazuli, radot viņam drošības sajūtu gluži kā mammas vēderā.


Lielā vingrošanas bumba
Prātīgs pirkums grūtniecības laikā ir lielā vingrošanas bumba. Tā ļauj veikt muskuļus nostiprinošus, stiepjošus un relaksējošus vingrojumus. Šie vingrojumi samazina muskuļu sasprindzinājumu, stiprina vēdera un muguras muskuļus un uzlabo locītavu darbību. Vingrošanas bumbu vēlāk varēs izmantot, veicot attīstošus vingrojumus bērnam.

Prātīgs pirkums ir lielā vingrošanas bumba. Tā ļauj veikt muskuļus nostiprinošus, stiepjošus un relaksējošus vingrojumus. Vēlāk to varēs izmantot, veicot attīstošus vingrojumus bērnam.



Piemērota veļa
Grūtniecības laikā sievietes ķermenis patiešām būtiski maina savas aprises. Krūtis var palielināties pat par vairākiem izmēriem, arī gurni kļūst platāki. Tas nozīmē, ka iepriekšējā veļa vairs var nebūt gana ērta. Kad krūtis ir palielinājušās, tām vajadzīgs atbalsts. Tas nozīmē, ka jāvalkā krūšturis. Ja krūtis šķiet smagas un ir sāpīgas, arī naktīs ieteicams likt krūšturi, taču tādu, kas paredzēts gulēšanai. Ja grūtniece nodarbojas ar sportu, jālieto tam speciāli paredzēts krūšturis, lai neizstaipītos krūšu audi. Arī biksītes vajadzētu izvēlēties piemērotākas grūtniecības laikam. Visērtākie būs kokvilnas šortiņi vai klasiskas formas biksītes. Vajadzētu izraudzīties tādas, kam ir pazemināta jostasvieta, lai nespiestu vēderu.


Piemēroti apavi
Grūtniecības laikā īpaša uzmanība jāpievērš ērtu apavu izvēlei. Ieteicamais papēžu augstums grūtniecēm ir 3–4 centimetri. Kurpes ar augstākiem papēžiem grūtniecēm nav ieteicamas, īpaši otrajā un trešajā trimestrī, jo mainās līdzsvars un gaita, līdz ar to pieaug traumatisma risks. Augstpapēžu kurpes izmaina stāju – ķermeņa smaguma centrs tiek pārnests vairāk uz priekšu, radot papildu slodzi mugurai, ceļu locītavām un pēdām, līdz ar to, ņemot vērā stājas izmaiņas grūtniecības laikā, šī papildu slodze ir vēl lielāka. Kā arī, staigājot augstpapēžu kurpēs, ikru muskuļi visu laiku ir saīsinātā stāvoklī, šādi tiek traucēta asins cirkulācija vēnās, kas var veicināt varikozu vēnu veidošanos.

Ieteicamais papēžu augstums grūtniecēm ir 3–4 centimetri. Kurpes ar augstākiem papēžiem grūtniecēm nav ieteicamas, īpaši otrajā un trešajā trimestrī.


Teipošana
Teipošana ir aktuāla metode, ko izmantot situācijās, kad grūtnieču jostas nēsāšana nav ērta vai iespējama. Teipi labi der naktīs, lai nesaspiestu mīkstos audus un netraucētu asinsritei. Tāpat tie palīdz mazināt tūsku, muguras un vēdera sāpes, atbalsta muskuļus, palīdz tiem izturēt slodzi. Atsevišķos gadījumos ar teipiem var pacelt vēderu, tādējādi pavājinot slodzi uz iegurņa pamatnes muskuļiem un mazinot diafragmas diskomfortu, līdz ar to atvieglojot elpošanu, kad bērns jau ir liels un spiež uz diafragmu. Bet pirms lietošanas nepieciešama ginekologa konsultācija, kā arī pārbaude, vai pret līmlenti grūtniecei nav alerģijas. Teipus uzliek sertificēti un apmācīti speciālisti (ginekologs vai fizioterapeits).


Populārākie raksti