Mamma, tētis un mazulis vienā gultā

Veselība • 23. Novembris, 2018
Reizēm grūti iztēloties, cik liels ir bērna pārdzīvojums brīdī, kad ir piedzimis un saskāries ar lielo pasauli. Tā viņam liekas skaļa, sveša un pat draudīga. Tāpēc mazulis visdrošāk jūtas pie saviem vismīļākajiem cilvēkiem – mammas un tēta.

Līdz ar to gulēšana un (atrašanās arī nomodā) vienā gultā ar vecākiem bērna mūža pirmajā posmā nodrošina viņam pilnvērtīgu komfortu. Kā to organizēt droši, stāsta pediatre, “Rimi bērniem” eksperte Sanita Mitenberga.

Pēc piedzimšanas bērns pasaulei pielāgojas pamazām, tāpēc vecākiem vajadzētu savu ikdienu iekārtot pēc iespējas mierīgāku un harmoniskāku. Tādu, kas pieskaņota mazuļa tempam. Līdz ar to ir normāli, ja mamma pirmo laiku pavada mājās, neko īpašu nedarot, bet atpūšoties gultā kopā ar zīdaini. Šī kopība mazulim nepieciešama arī naktīs, tādēļ sākumā, ja tā ir ērti, bērns droši var palikt vecāku gultā. Ja tas nav iespējams, tad savā gultiņā vecāku guļamistabā blakus mammas un tēta gultai.


Pēc piedzimšanas bērns pasaulei pielāgojas pamazām, tāpēc vecākiem vajadzētu savu ikdienu iekārtot pēc iespējas mierīgāku un harmoniskāku.

Katrai ģimenei ir jāizvērtē un atbilstoši savām iespējām un mazuļa vajadzībai jāiekārto droša guļvieta bērnam. To, kāda tā ir, izklāstīsim rakstā, bet pirms tam noteikti jāuzsver, ka par šiem jautājumiem partneriem savā starpā ir jāizrunājas, lai veidotos vienota izpratne.


Kādēļ ir svarīgi ar mazuli gulēt vienā gultā

  • Gulēšana kopā pirmajos mēnešos samazina pēkšņās nāves sindroma risku, jo mammas sirdspuksti un elpošana stimulē arī mazuļa sirdsdarbības un elpošanas ritmiskumu.
  • Gulēšana kopā veicina zīdīšanu “pēc pieprasījuma”. Tas savukārt stimulē laktāciju, līdz ar to zīdīšana parasti notiek līdz bērna lielākam vecumam.
  • Ja mazulis guļ vienā gultā ar mammu un tēti, viņš parasti jūtas drošāk un mierīgāk, līdz ar to arī guļ labāk. Rezultātā labāk atpūsties izdodas arī mammai.
  • Esot vienā gultā ar mammu un tēti, notiek daudz vieglāks aizmigšanas process, līdz ar to nav nepieciešama īpaša midzināšana.
  • Mazulis, kurš guļ vienā gultā ar vecākiem, parasti ir daudz mierīgāks un harmoniskāks. Augot lielākam, mazinās iespējamība, ka bērns baidīsies no tumsas un mošķiem.
  • Ja bērnam tiek nodrošināta adekvāta socializācija, vēlēšanās pēc kopā gulēšanas pāriet pati no sevis. Parasti bērni ir gatavi gulēt savā gultiņā 2–4 gadu vecumā.


Ja mazulis guļ vienā gultā ar mammu un tēti, viņš parasti jūtas drošāk un mierīgāk, līdz ar to arī guļ labāk. Rezultātā labāk atpūsties izdodas arī mammai.


Kā rīkoties, lai gulēšana vienā gultā būtu droša

  • Lai arī gulēšana mazulim vienā gultā ar mammu un tēti tiek uzskatīta par vēlamu un ieteicamu harmoniskai augšanai un attīstībai, to tomēr nerekomendē, ja kaut vienam no vecākiem ir samazinātas aprūpes spējas, piemēram, kāds no vecākiem ir saslimis, lietojis nomierinošus medikamentus vai alkoholu.
  • Lai bērns varētu gulēt vecāku gultā, tās virsmai (matracim) jābūt līdzenai. No gultas jāizvāc visi liekie spilveni, segas, pledi, mīkstās mantas, kas var uzkrist zīdainim un traucēt elpošanu.
  • Bērnu ņemot blakus gultā, viņš jāliek iekšmalā. Var ārmalā, ja lielajai gultai pievienota mazā gultiņa bez redelēm vecāku gultas pusē.
  • Mazuļa drošībai un vecāku sirdsmieram var izmantot zīdaiņu pakaviņu, kas mazo nedaudz norobežos un ietvers kā ligzdiņā.
  • Tā kā naktī mazulis būs ciešā kontaktā ar mammu, nevajadzētu viņu saģērbt pārāk biezi, lai nebūtu pārkaršanas riska.
  • Zīdainim nav nepieciešams spilvens ne vecāku gultā, ne arī tad, ja viņš guļ savā gultiņā.
  • Guļamtelpā nevajadzētu atrasties ne televizoram, ne datoriem. Ideālā variantā arī ne mobilajiem tālruņiem.

Svarīgi! Mazuļa miegs savā gultā pirmajos dzīves mēnešos būs daudz drošāks, ja bērns piedzimis priekšlaikus jeb neiznēsāts vai viņam bijis mazs dzimšanas svars, vai arī viņam ir augsta temperatūra.

Atceries! Ja kādam no vecākiem – mammai vai tētim – ir sajūta, ka kopā gulēšana ar mazuli nav pareizā izvēle vienalga kādu iemeslu dēļ, tad to nevajag darīt. Vecāku sirdsmiers tomēr ir svarīgs.

Cik ilgi gulēt vienā gultā
Ir dažādi uzskati, cik ilgi ir normāli gulēt vienā gultā ar mazuli, taču vissvarīgākais, pēc kā izdarīt secinājumus, – kāda ir pašu labsajūta. Mazulim gulēt atsevišķi varat piedāvāt, kad nakts ēšanas ir palikušas retākas un regulāras. Ja bērns labprāt sāks gulēt atsevišķi, vēl nenozīmē, ka laiku pa laikam viņš vecāku gultā neatgriezīsies. Tas var notikt katru reizi, kad bērnam būs kāds kreņķis – bijusi pote, būs temperatūra vai viņa dzīvē sāksies kas jauns.


Populārākie raksti