Mazuļa peldināšana vannā. Foto pamācība
Sagatavošanās
Ar ūdeni bērnu var iepazīstināt jau neilgi pēc dzemdībām, liekot viņu siltā vanniņā. Sākotnēji vanna var būt daļa no rituāla pirms gulētiešanas, taču, kad mazulis ir nedaudz paaudzies un adaptējies jaunajos apstākļos (aptuveni divi mēneši), var ik pa laikam viņu vannā ne tikai nomazgāt, bet arī veikt dažādus vingrojumus ūdenī. Kā to darīt? Lai bērns justos labi, pirmkārt, ūdens temperatūrai jābūt 36 C. Protams, arī labam noskaņojumam ir nozīme - gan no bērna, gan vecāku puses. Treškārt, bērna peldināšana vannā iespējama vien tad, ja vecākam, kurš turēs bērnu, nekas netraucē - piemēram, pie vannas noliktas mēbeles vai mantas. Tam, kurš vingros ar mazuli, jāieņem ērta pozīcija, jo mazulis būtu aktīvi jānodarbina vismaz 10-15 minūtes. Ja pirmajā reizē mazulis raud, procesu pārtrauciet, bet nākamajā dienā mēģiniet atkārtot vēl. Kad zīdainis iepazīst, cik patīkami ir ūdenī, viņš tajā arī labprāt dzīvojas. Šie vingrojumi veicinās bērna attīstību, stiprinās veselību un pieradinās pie ūdens.
IELIEKAM ŪDENĪ. Ūdenī mazulis jūtas droši un mierīgi, jo tāda vide viņam asociējas ar būšanu mammas vēderā. Tomēr, kad sāc vannošanu, pievērs uzmanību tam, kā zīdaini liec ūdenī. Lai viņš saprastu, kas gaidāms, un nenobītos no pēkšņa slapjuma, tas jādara lēnām un pakāpeniski, sākot ar pēdiņām, tad kājiņām, vēderiņu un tikai tad liekam mazo guļus.
UZ VĒDERA. Kad mazais apradis ar ūdeni, sākam viņu peldināt. Pirmais, ko varam darīt - mazuli likt uz vēdera. Paliec savu plaukstu zem mazuļa krūtīm, lai viņa zodiņš atbalstītos pret tavu roku, savukārt ar otru plaukstu nedaudz piepalīdzi, lai mazais droši turētos virs ūdens. Tad lēnām virzi viņu pa ūdens virsmu uz priekšu - taisni, tad peldinot „astotniekā” un ik pa laikam ļaujot mazajam arī atsperties no vannas malas.
UZ SĀNIEM. Pēc tam pagriez bērnu uz sānu, lai viņa seja ir uz tavu pusi. Tāpat kā pozīcijā uz vēdera, ļauj mazuļa kājām brīvi kustēties, turot viņu tikai zem padusēm (nevis aiz padusēm). Ja zīdainis vēl neprot noturēt galviņu, tad vienu roku turi uz bērna muguriņas, bet ar otru pieturi viņa galvu. Šādā sānis pozīcijā peldini viņu virzienā ar galvu uz priekšu, un tāpat kā iepriekš - veic arī kustības „astotniekā”. Pēc tam to pašu atkārto, mazo pagriežot uz otra sāna, bet ar skatu pret sevi.
UZ MUGURAS. Lai peldinātu bērniņu uz muguras, vienu roku liec zem viņa pakauša, turot galviņu, bet ar otru roku pietur muguru. Vai arī atbalsti mazuļa galviņu plaukstās, bet ar plaši atvērtiem pirkstiem turi viņa pleciņus. Tālāk peldina tāpat kā iepriekš - uz priekšu, astotniekā un ļaujot arī atsperties no vannas malas. Neaizmirsti aktivitātes laikā ar mazuli sarunāties, lai šis process būtu viņam vēl patīkamāks.
LĒKĀŠANA. Mazulim patiks arī lēkāšana. Ar abām plaukstām turot bērnu zem padusēm, nostādini viņu stāvus un lēnām cel augšā un lejā, lai kājiņas ieliecas ceļgalos un atkal iztaisnojas.
TURĒŠANA. Visas šīs pozīcijas var atkārtot arī tā, ka mazulis netiek peldināts turp un atpakaļ, bet tikai turēts stāvus, uz muguras, uz vēdera un sāniem, ļaujot bērnam pašam aktīvi kustinās rokas un kājas.
Foto: Artūrs Martinovs