Pārtikas produkti, kuri var izprovocēt bērna aizrīšanos
Nerunāšana ar pilnu muti un neskraidīšana apkārt ar ēdienu mutē samazina risku aizrīties. Bet ir arī statistika, ar kuru iepazīties būs noderīgi mazuļi vecākiem, lai atsevišķiem našķiem pievērstu īpašu uzmanību. Amerikas Pediatrijas akadēmija ir apkopojusi to produktu topu, kuru dēļ ASV vismaz viens mazulis dienā iet bojā. Tie ir produkti, kurus bērni ēd ikdienā.
Burkāni un āboli
Veselīgais oranžais dārzenis maziem bērniem, kam vēl nav kārtīgi attīstījušās košanas prasmes, var izrādīties bīstams. Burkānu iesaka pirms ēšanas labāk sarīvēt. Tas pats attiecas uz āboliem un citiem augļiem, kurus pirms došanas bērnam labāk sagriezt mazākos gabaliņos.
Vīnogas, saulespuķu un citas sīkās sēklas
Bīstamākā vīnogas daļa ir sīkās sēkliņas. Vīnogas iesaka sadalīt četrās daļās un noteikti izņemt sēkliņas. Norītās sēkliņas var pielipt pie barības vada un radīt elpošanas traucējumus. Tas pats attiecas uz visām citām sīkām, lai arī veselīgām sēklām – saulespuķu, sezama sēklām u.tml.
Cietie, drupanie rieksti ir paaugstinātas bīstamības našķis.
Rieksti un zemesriekstu sviests
Cietie, drupanie rieksti ir paaugstinātas bīstamības našķis. Ja tādu apaļu riekstu norij veselu, ir ārkārtīgi liels risks nosmakt. Vecāki tiek brīdināti arī par īpaši lipīgo un staipīgo zemesriekstu sviestu, ko labāk pasniegt uz krekeriem (bet ne uz mīkstas maizes!) – tādējādi šo masu ir vieglāk sakošļāt.
Maršmalovi
Arī Latvijā uz ugunskuriem arvien biežāk cepam un ēdam saldos, mīkstos zefīrus maršmalovus. Saldā, lipīgā un karstā masa burtiski var piecepties pie bērna maigās mutes gļotādas, atstājot nopietnus apdegumus, tāpēc ar tiem jābūt īpaši uzmanīgiem.
Sūkājamās konfektes un apaļās košļājamās gumijas
Zirnīšu veida konfektes vai līdzīgi sūkājamie saldumi, to skaitā košļenes, var tikt ievilktas elpceļos runājot vai smejoties. Cienājot bērnus ar šiem našķiem, neļaujiet viņiem, tos baudot, skraidīt apkārt un dauzīties.
Zirnīšu veida konfektes vai līdzīgi sūkājamie saldumi, to skaitā košļenes, var tikt ievilktas elpceļos runājot vai smejoties.
Cīsiņi
Mazuļi aizrijas ar desiņām mīklā jeb hotdogiem. Lai mazinātu risku, vecākiem ieteikts desiņu sagriezt gareniski un pēc tam vēl sadalīt neregulāras formas un dažāda izmēra gabaliņos.
Čipsi un popkorns
Nemaz nerunājot par to, ka šādas ātrās uzkodas ir neveselīgas, sauss un drupans ēdiens ir paaugstināta riska produkts arī aizrīšanās iespējamības dēļ – tas pielīp aukslējām. Tāpēc bērnu speciālie cepumi tiek ražoti tā, lai tie ātri izšķīstu mutē un neradītu šādus riskus.
Bērna barošana ar pudelīti
Neatkarīgi no tā, vai pudelītē ir ūdens, piens vai kāds cits šķidrums, ir ļoti svarīgi, lai knupītis būtu atbilstīgs bērna vecumam. Ja mazulis ēd ātri, bet no knupīša piens tek pārāk strauji, bērns sarijas gaisu, tad to atgrūžot, un tā var aizrīties, un tas jau ir apdraudējums dzīvībai, – norāda ārste.
Ko darīt, ja jūsu bērns ir aizrijies un neelpo
- Svešķermeni no mutes izņemiet tikai ar saliektu pirkstu, jo ar taisnu pirkstu varat to iestumt dziļāk rīklē.
- Zīdaini vai mazu bērnu uzlieciet sev uz apakšdelma ar seju uz leju un uzsitiet viņam ar plaukstu starp lāpstiņām – tas izraisīs klepu, un svešķermenis, iespējams, tiks atklepots.
- Lielākiem bērniem galvu turiet slīpi uz leju. Ja jūs uzreiz nevarat satvert svešķermeni, uzsitiet ar plaukstu bērnam starp lāpstiņām, līdz viņš sāk klepot. Intensīva manipulēšana mutes dobumā var veicināt priekšmeta iestumšanu dziļāk rīklē.
- Ja svešķermenis jau iekļuvis bērnam rīklē vai balsenē, nekavējoties izraisiet bērnam klepošanu, uzsitot vairākas reizes ar plaukstu starp lāpstiņām. Vislabāk tas izdosies, ja bērna galva un ķermeņa augšdaļa būs nedaudz noliekta uz priekšu.
- Bērniem, kuru elpošanas ceļos ir bijis svešķermenis, pat ja to izdevies veiksmīgi izklepot, nepieciešama medicīniska izmeklēšana. Var gadīties, ka atsevišķas svešķermeņa daļas vēl palikušas elpošanas ceļos un var izraisīt savainojumus vai iekaisumus.