Piesūkusies ērce! Rīcības plāns prātīgiem vecākiem
Mediķi aicina savlaicīgi vakcinēties pret ērču pārnēsāto ērču encefalītu, taču pret visām šo kukaiņu pārnēsātajām slimībām vakcinēties nav iespējams. Piemēram, potēties pret Laima slimību un ērlihiozi nevar, toties risku inficēties ar šīm slimībām samazina laikus izvilkta ērce. Ērču encefalīta vīruss gan tiek ievadīts uzreiz pēc inficētas ērces piesūkšanās. Kukaiņa noņemšana jebkurā gadījumā ir svarīga, bet pasargāt no slimības tas nevar. Vēl viens iemesls, kāpēc nedrīkst ērci atstāt piesūkušos, ir brūces iekaisuma risks.
Kā noņemt ērci
Pirms ērces izvilkšanas ar 70 procentu spirtu jādezinficē vieta, kur tā piesūkusies. Vēlams spirtā samērcēto vati paturēt pāris minūšu uz ērces, kas atvieglos tās noņemšanu. Nekādā gadījumā nedrīkst izmantot sviestu vai eļļu, jo ērce tajā sāk smakt un atvemt šķidrumu, kurā var būt slimību ierosinātāji.
Ērces izvilkšanai vajadzētu izmantot smailu pinceti, ar ko jāsatver kukainis pēc iespējas tuvāk ādai, cenšoties to nesaspiest.
Ērces izvilkšanai vajadzētu izmantot aptiekās nopērkamu speciālu smailu pinceti, ar ko jāsatver kukainis pēc iespējas tuvāk ādai, cenšoties to nesaspiest, un lēni ar vienmērīgu kustību jāvelk ārā. Nav ieteicams ērci vilkt ar pirkstiem, jo infekciju izraisītāji var nokļūt organismā caur mikrotraumām ādā vai gļotādā. Tāpēc, ja nav pincetes un ērce jāizvelk ar pirkstiem, vajadzētu izmantot kādu starpliku – auduma gabalu, papīru, salveti. Var lietot diega cilpu. To apsien ap ērces snuķīti pēc iespējas tuvāk ādai, un, velkot aiz galiem, izņem ērci.
Izņemot ērci, jāraugās, lai netiktu saspiests tās vēders un saturs (tai skaitā iesūktās asinis) neiztecētu uz ādas.
Pēc ērces noņemšanas tās piesūkšanās vietu atkal apstrādā ar spirtu vai joda tinktūru. Rokas jānomazgā ar ziepēm.
Ja ērce ir piesūkusies, nedrīkst to saspiest, griezt, dedzināt vai censties izraut ar pirkstiem, jo ērces ķermeņa saturs var iekļūt koduma vietā.
Pārbaudīt vai nepārbaudīt parazītu uz slimībām?
Ja pēc ērces piesūkšanās parādījušies gripai līdzīgi simptomi, ādas apsārtums vai citi nepazīstami simptomi, nepieciešams konsultēties ar ārstu.
Novadi, kuros bez maksas var saņemt ērču poti
Šogad 31 Latvijas novads pasludināts par ērču encefalīta endēmisko teritoriju, un šajās vietās dzīvojošie bērni varēs saņemt valsts apmaksātu poti pret ērču encefalītu. Pret ērču encefalītu vakcinē bērnus no viena līdz 18 gadu vecumam, ja viņu deklarētā dzīvesvieta ir ērču encefalīta endēmiskajā teritorijā. Valsts apmaksātas ērču encefalīta potes var saņemt Pāvilostas, Alsungas, Dundagas, Vaiņodes, Kuldīgas, Rucavas, Pārgaujas, Skrundas, Ventspils, Talsu, Kandavas, Rojas, Jaunpiebalgas, Kocēnu, Durbes, Priekules, Engures, Amatas, Nīcas, Jaunpils, Iecavas, Lubānas, Vecumnieku, Krimuldas, Salacgrīvas, Rūjienas, Aizputes, Grobiņas, Priekuļu, Neretas un Baldones novadā dzīvojošie bērni.
-
- Pēc ērces piesūkšanās vismaz divas nedēļas rūpīgi jāseko līdzi veselības stāvoklim. Pie ārsta jāvēršas arī gadījumā, ja ap ērces koduma vietu parādās apsārtums, kas var liecināt par Laima slimību. Ja slimība netiek laikus atklāta un ārstēta, vairākas nedēļas, mēnešus vai gadus pēc ērces piesūkšanās var parādīties vēlīnās Laima slimības pazīmes: artrīts, nervu sistēmas bojājumi, sirds asinsvadu sistēmas darbības traucējumi.
- Ja pēc ērces piesūkšanās parādījušies gripai līdzīgi simptomi, ādas apsārtums vai citi nepazīstami simptomi, vienmēr nepieciešams konsultēties ar ārstu, norādot uz neseno ērces piesūkšanos.
- Izņemot ērci, var pārbaudīt laboratoriski, lai noskaidrotu, vai tā ir vai nav inficēta ar ērču encefalītu. Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā tas ir maksas pakalpojums – 15,65 eiro. Ērce uz pārbaudi jānogādā dzīva. Tomēr praktiska labuma no šīs pārbaudes nav, jo neatkarīgi no rezultātiem pašlaik nav medikamentu, kas profilaktiski varētu novērst saslimšanu ar ērču encefalītu. Jau vairākus gadus Latvijā vairs neizmanto pretērču imūnglobulīnu. Eiropā tika veikti klīniski pētījumi, kas pierādīja – tā lietošana nepasargā no saslimšanas, turklāt bieži mēdz izraisīt alerģisku reakciju.
- Infektologi neiesaka lietot remantadīnu, jo patlaban nav pietiekamu datu, kas pilnībā pierādītu šā pretvīrusu līdzekļa efektivitāti ērču encefalīta profilaksē.
- Jebkurā gadījumā tuvākās nedēļas pēc ērces noņemšanas ir vienkārši jāgaida un jāstiprina imūnsistēma, vairāk lietojot vitamīnus, īpaši C vitamīnu vai to saturošus augļus/ogas, jādzer daudz šķidruma, jāizvairās no stresa, neizgulēšanās, saaukstēšanās un intensīvām fiziskām slodzēm.