Rīcība apdegumu gadījumā
Apdegumi ir ļoti nopietna trauma. Un tās smagumu parasti mēra pēc cietušās ādas apjoma. Domājot par bērniem, jāatceras, ka, piemēram, karstā šķidruma daudzums, kas pieaugušajam nodarīs nelielus bojājumus, mazam bērnam radīs proporcionāli lielāku kaitējumu, var izraisīt šoku un dzīvībai bīstamu šķidruma un sāļu zudumu organismā. Ne tikai bērnu, bet arī pašu pieaugušo drošībai vienmēr jāparūpējas, lai ugunskurs būtu vietā, gar kuru neveidojas dabiska staigāšana (piemēram, tuvu takas malai). Arī grilam jābūt novietotam tā, lai garām skrienošs bērns to neskartu.
Laikā, kad gatavojam krājumus ziemai, jāparūpējas, lai katli ar ievārījumu būtu bērnam neaizsniedzamā vietā – vai nu uz galda tālākajā malā, vai arī aizslēdzamā telpā.
Īpašs stāsts ir par lielajiem ievārījumu katliem, kuros diemžēl bērni visai bieži iekrīt. Un šādi gūtie bojājumi ir daudz nopietnāki par tiem, ko rada karsts ūdens. Laikā, kad gatavojam krājumus ziemai, jāparūpējas, lai katli ar ievārījumu būtu bērnam neaizsniedzamā vietā – vai nu uz galda tālākajā malā, vai arī aizslēdzamā telpā. Ja katlu novieto uz grīdas, arī pašam pieaugušajam pastāv risks tajā iekrist.
Un, protams, vasarā pastāvošie pastiprinātie riski neizslēdz faktorus, kas aktuāli visu gadu, – karstas kafijas vai tējas krūzes, pannas ar verdošu eļļu vai zupas katli uz galda malas mazulim aizsniedzamā augstumā. Biežākie apdegumi un applaucējumi ir bērniem līdz četru gadu vecumam.
Biežākie apdegumi un applaucējumi ir bērniem līdz četru gadu vecumam.
Ja cietušais ir bērns, ātro medicīnisko palīdzību izsauc šādos gadījumos:
• ja apdegums ir lielāks pa bērna plaukstu, jo pat salīdzinoši nelielam apdegumam var būt nopietnas sekas;
• ja apdegums ir cirkulārs, piemēram, apkārt ekstremitātei;
• ja bērnam ir mainījusies apziņa;
• ja ir grūtības elpot;
• ja ir cietusi seja vai starpene.
Rīcības plāns, ja bērns tomēr applaucējies
• Līdz brīdim, kad ierodas mediķi, apdeguma vieta ilgstoši jādzesē zem aptuveni 15–17 grādus vēsa, tekoša ūdens – vismaz 15–20 minūtes. Pēc tam apdegušo vietu var turpināt dzesēt, apklājot to ar slapju vēsu dvieli.
• Gadījumā, ja apdegusī vai applaucētā ķermeņa daļa ir apsegta ar apģērbu, to nedrīkst atraut no ķermeņa – uz apģērba vai starp apģērbu un ādu lej dzesējošu ūdeni.
• Ja parādās tulznas, tās nedrīkst pārplēst. Ādas slānis cietušo vietu pasargā no baktērijām. Ja apdegumu nepareizi kopj, var veidoties mīksto audu sastrutojums, infekcija var izplatīties dziļāk, līdz ar to komplikācijas var rasties pat nelielam apdegumam.
• Līdz brīdim, kad ierodas mediķi, brūci nav ieteicams pārsiet. Vienīgais izņēmums ir speciāla pretapdeguma pārsēja uzlikšana. Šādus pārsējus var iegādāties aptiekās, un ar tiem ieteicams papildināt mājas aptieciņas saturu. Nekādā gadījumā uz brūces nedrīkst likt kāpostu lapas, skābo krējumu, eļļu vai ziedes, kas nav paredzētas apdegumu kopšanai.
• Pēc apdeguma dzesēšanas cietušā ķermenis var atdzist, tāpēc līdz brīdim, kad ierodas mediķi, jācenšas saglabāt ķermeņa siltumu. Ja nepieciešams, jāiedod pretsāpju medikaments atbilstošā devā.
Svarīgi! Apdegot sejai, bieži apdeg arī elpceļi, tāpēc šādu traumu gadījumos vienmēr jāizsauc ātrā palīdzība.
Kā rīkoties, ja aizdegas apģērbs
• Ja bērnam ir aizdedzies apģērbs, steidzami noguldi bērnu zemē un vārti uz priekšu un atpakaļ. Ja pie rokas ir sega vai jaka, aptin to apkārt, cenšoties liesmas apdzēst.
• Bērnam, kuram deg apģērbs, nedrīkst ietīt galvu – degšanas laikā izdalās gāzes, un cilvēks var nosmakt.
• No apdegušā ķermeņa nedrīkst raut nost apģērbu, tas uzmanīgi jānogriež ar šķērēm un jānoņem. Ja iespējams, līdz ārsta atbraukšanai uz apdegumiem jāuzliek tīrs, sauss apsējs.