Ar maziem bērniem uzmanīgi
Mums zināmais burtu virknējums “spa” radies no latīņu izteiciena “Sanus Per Aquam” – ‘veselība caur ūdeni’. Jā, jau senie romieši prata novērtēt ūdens dziedinošo spēku, kas aizskalo gan fizisko, gan garīgo nogurumu. “Spa var salīdzināt ar sanatoriju, taču te pieejamās procedūras vairāk paredzētas atpūtai un relaksācijai, nevis ārstnieciskiem nolūkiem kā sanatorijās,” stāsta Jekaterina Bovtramoviča. “Spa virsuzdevums ir sniegt cilvēkiem relaksāciju no ikdienas steigas, stresa un sagādāt patīkamas emocijas. Tāpat spa ir stāsts par ģimenes kopā būšanu.”
Speciāliste teic, ka patiesi šāda veida atpūta ir piemērota visai ģimenei, tostarp maziem bērniem, taču spa centros visbiežāk nav pieejams pediatrs, kurš var apskatīt bērnu un noteikt tieši viņam piemērotākās procedūras.
Vecākiem jābūt prātīgiem, lai ar pieejamajām procedūrām vai aktivitātēm nenodarītu savam bērnam pāri.
Piemēram, pavisam mazs bērns nebūs sajūsmā par karstu pirti, saunu. “Arī ar zīdaini nav ieteicams doties uz spa. Viņam ir cita termoregulācija, plāna āda utt. Viņam vienīgā nepieciešamā izklaide, ja tā var teikt, ir mamma. Viss cits apkārt notiekošais var negatīvi ietekmēt tik mazu bērnu – spilgtās gaismas, temperatūras maiņas, mitrais gaiss, citi cilvēki, trokšņi utt. Tas jāņem vērā un ir attiecināms arī uz maziem bērniem līdz divu vai trīs gadu vecumam. Katrs vecāks jau zina, cik jutīgs ir viņa bērns,” saka Jekaterina Bovtramoviča.
Vai bērniem der viss spa piedāvājums?
Izvēloties savai ģimenei spa, vispirms speciāliste iesaka lūkot tādu, kas atrodas rokas stiepiena attālumā no skaistām pastaigu vietām. Ideāli, ja netālu ir jūra vai mežs, ja vēl arī tiek piedāvātas izjādes ar zirgiem, nūjošana vai kādas citas papildu aktivitātes, kas sniegs maksimāli iespējamu atpūtu.
Procedūras
Tā kā spa nav sanatorija, kur viss notiek stingrā ārsta uzraudzībā, un spa centros esošās procedūras, pirtis un citi pakalpojumi pieejami visiem, tad katram pašam ir jāizvērtē, kas viņam un viņa bērnam der vai neder. Skaidrs, ka svarīgāka par patikšanu ir veselība, tāpēc:
- ja ir kādas alerģiskas reakcijas, tās var saasināt ūdens peldes un īpaši burbuļvanna, kur ir maķenīt vairāk hlora;
- ja ir kādi labdabīgi veidojumi, mezgliņi, mioma u. tml., tad jāatsakās no karsējošām un staru procedūrām, pie kurām pieder arī daudzu iecienītā infrasarkanā pirts;
- ja ir sirds un/vai asinsvadu slimības, arī tad jābūt uzmanīgiem ar pirtī iešanu un citām procedūrām, kas rada lielāku slodzi organismam;
- ja ir bronhiālā astma vai citas elpceļu slimības un ārsts nav noteicis citādi, tad piemērota un pat ieteicama ir sāls istaba, kur papildu vēlamajam jonizētajam gaisam skan arī nomierinoša mūzika, ir pieklusināta gaisma, un tas viss kopā sniedz patīkamu relaksāciju.
“Es ieteiktu, pirms izvēlēties spa, vecākiem pakonsultēties ar savu un arī ar bērna ģimenes ārstu, lai būtu droši, kuras no piedāvātajām procedūrām drīkst izmantot un kuras labāk ne,”
iesaka Jekaterina Bovtramoviča, piebilstot, ka pie ārsta jādodas arī tad, ja nupat ir slimots: “Piemēram, klepus tik ātri var nepāriet, arī iesnas mēdz būt ilgāk, lai gan citādi bērns ir vesels un jūtas labi. Tikai dakteris var pateikt, vai iekaisīgais process ir beidzies vai tomēr vēl turpinās. Lai arī relaksējoša, tomēr atpūta spa ir papildu slodze organismam, kas var veicināt slimības tālāku attīstību, ja tā līdz galam nav izārstēta.”
Kas vēl jāzina?
- Dažās spa viesnīcās tiek piedāvāta atsevišķa programma bērniem, kurā ietilpst arī masāža, baseins, manikīrs, akvagrims u. c. Speciāliste iesaka strikti izvērtēt, vai viss piedāvātais klāsts bērnam ir piemērots un vajadzīgs. Piemēram, alerģiskam mazulim varētu būt reakcija uz akvagrimu, lai gan tās ir speciālas krāsas, paredzētas bērniem.
- Masāžas un siltuma procedūras ir patīkamas arī bērniem, taču tā pa īstam šīs lietas viņi spēj izvērtēt ar “patīk” vai “nepatīk” no apmēram piecu gadu vecuma.
- Bērniem piemērotākas būs pirtis ar zemāku temperatūru, piemēram, turku pirts, kas ir arī mitrāka un kur var pasildīties pēc peldes baseinā.
- Lai gan parasti bērniem ļoti patīk džakuzi un viņi var patiešām ilgi tur dzīvoties, tomēr jāatceras, ka masāžas ūdens strūkla ir gana spēcīga. Bērniem ilgstoši nav vēlams ļauties šādai masāžai.
Padoms!
Ja bērns baidās no ūdens, tāpēc negrib doties ģimenei līdzi uz spa, tas ir jārespektē. Nevajag bērnu par katru cenu iedabūt baseinā vai burbuļvannā. Vispirms ir jāsaprot šo baiļu iemesls – kāpēc bērnam nepatīk ūdens –, tad arī varēs rast risinājumu. Jo “parasti bērniem 4–5 gadu vecumā patīk šādas izklaides”.
Lielākiem bērniem ūdens procedūras var nepatikt arī tāpēc, ka tās saistās ar matu mazgāšanu. Ļoti daudziem bērniem nepatīk mazgāt matus – sajūta, kad ūdens iekļūst ausīs, acīs, mutē... Tas viņam rada bailes, jo šķiet, ka nav iespējams elpot, redzēt utt. Vannojot bērnu, šis aspekts ir jāņem vērā, lai viņam neradītu patiešām paniskas bailes no ūdens.