Temperatūras mazināšana grūtniecības un mazuļa zīdīšanas laikā
Iemesli, kāpēc paceļas temperatūra, var būt ļoti dažādi. Līdz ar to, pirms lietot kādus medikamentus, svarīgi saprast patieso iemeslu.
Grūtniecības laikā visbiežāk temperatūras paaugstināšanos izraisa saaukstēšanās, gripa vai kāda cita vīrusa slimība. Zīdīšanas laikā līdzās jau minētajiem iemesliem var būt arī piena sastrēguma vai mastīta izraisīta temperatūra.
Kā atšķirt gripu no saaukstēšanās?
Saaukstēšanās vai kāda cita vīrusa slimība reizēm var noritēt bez augstas temperatūras. Gripai parasti ir raksturīga temperatūra pat virs 38 grādiem pēc Celsija. Vēl tai ir šādas pazīmes:
- sāpes muskuļos un acīs;
- galvassāpes;
- drebuļi un vājums;
- klepus, parasti sauss, arī kairinājums kaklā un aizlikts deguns;
- retāk var būt arī vemšana un caureja.
Ja gadījies saslimt un ir aizdomas par gripu, nedrīkst sākt lietot pretgripas līdzekļus, ja nav skaidri zināma diagnoze un nav laboratoriski apstiprināts gripas veids.
Ja gadījies saslimt, ir jākonsultējas ar aprūpes veicēju (ar ģimenes ārstu) – varbūt tomēr ir vērts veikt kādas analīzes vai papildu izmeklējumus, lai noteiktu saslimšanas cēloni. Tādējādi speciālists varēs ieteikt vispareizāko ārstēšanās taktiku un izrakstīt piemērotākos medikamentus.
Kopumā augsta temperatūra ir normāla organisma aizsargreakcija uz vīrusu. Tomēr, ja temperatūra ir ļoti augsta un sajūtas sliktas, tā jāpazemina. Ja ir augsta temperatūra, var lietot paracetamolu – 500 mg vienā reizē un līdz 2 g dienā (tas grūtniecei ir atļauts temperatūras, sāpju gadījumā jebkurā grūtniecības periodā; pirms lietošanas jākonsultējas ar ārstu). Ar ārstu jākonsultējas jebkurā gadījumā – vai tā ir gripa, vai tikai saaukstēšanās.
Ja temperatūra ir ļoti augsta un sajūtas sliktas, tā jāpazemina arī grūtniecei un jaunajai māmiņai.
Ja temperatūra ir zīdīšanas laikā
Ir dziļi iesakņojies mīts, ka mamma, kura saslimusi un lieto medikamentus, nedrīkst zīdīt mazuli. Taču patiesībā saslimusi mamma drīkst turpināt ar krūti barot bērnu, jo ikvienai šādai slimībai ir noteikts inkubācijas periods, kā laikā mazulis tik un tā jau ir saskāries ar konkrēto vīrusu. Turklāt saslimušajai mammai automātiski pienā paaugstinās pretvielu līmenis, ko caur pienu viņa nodod savam bērnam. Taču lietojamā medikamenta izvēle jāatstāj ārstu ziņā, nevis jāpaļaujas uz pašas izvēli vai draudzeņu ieteikumiem.
Ir dziļi iesakņojies mīts, ka mamma, kura saslimusi un lieto medikamentus, nedrīkst zīdīt mazuli. Taču patiesībā saslimusi mamma drīkst turpināt ar krūti barot bērnu.
Ja ārsts izraksta antibiotikas
Ir situācijas, kad ārsts nosaka antibiotiku kursu, lai topošajai māmiņai neattīstītos, piemēram, plaušu karsonis. Tādos gadījumos speciālists izvēlēsies antibiotikas, kuras drīkst lietot grūtniecības laikā, un vienmēr izraudzīsies tādu ārstēšanas taktiku, kas būs vismazāk kaitīga gaidāmajam bērnam. Tas attiecas arī uz gadījumiem, ja antibiotikas jālieto zīdīšanas laikā.
Piena sastrēguma un mastīta izraisīta temperatūra
Ja sievietei paaugstināta temperatūra ir piena sastrēguma vai mastīta dēļ, iemeslu grūti nepamanīt, jo abas minētās problēmas iet kopsolī ar izteikti sāpīgām un karstām krūtīm. Visbiežāk piena sastrēguma esamību jaunās māmiņas apjauš naktī – sieviete pamostas, viņai ir drudzis, bieži ir ļoti augsta temperatūra, pat līdz 40 grādiem pēc Celsija, krūts ļoti sāpīga, tajā sataustāms neviendabīgs, grubuļains bumbulis.
Savukārt, ja ir mastīts, temperatūra parasti ir zemāka – līdz 38 grādiem pēc Celsija. Mastīta gadījumā krūtī sataustāmais bumbulis būs viendabīgs, mīkstāks. Tomēr krūti labāk atrādīt zīdīšanas konsultantam vai ginekologam, nevis pašai izdarīt kļūdainus secinājumus. Šajā gadījumā nav pareizi nodarboties ar pašārstēšanos – tikai ārsts spēs izlemt, vai un kādi medikamenti būs nepieciešami.
Lai novērstu mastīta attīstību, nepieciešams rūpīgi un regulāri kopt krūtis, īpaši pirms bērna zīdīšanas. Tāpat svarīgi mazuli barot regulāri – tā var palīdzēt novērst piena sastrēgumu krūšu dziedzeros.